Odchudzanie – dlaczego rola rodziny jest tak istotna

0

Otyłość i nadwaga rzadko kiedy są problemem jednej osoby. Zwłaszcza, kiedy dotyczą dzieci i młodzieży, większy lub mniejszy wpływ na nie ma cała rodzina. Nasi bliscy mogą nam pomóc, ale też przeszkodzić w osiągnięciu szczupłej sylwetki. Dlaczego ich rola jest tak istotna?

Rodzina a problem nadwagi i otyłości

Większość z nas dorasta w rodzinach i to one mają największy wpływ na kształtowanie się naszych późniejszych wyborów żywieniowych. To rodzice nas karmią, to ich dieta i styl życia jest pierwszym wzorem jaki poznajemy.

Niestety ogromny problem otyłości wśród dzieci i młodzieży w Polsce jest sygnałem, że w polskich domach nie dzieje się dobrze. Większość z nas jest przyzwyczajona do tradycyjnej polskiej kuchni, która nie jest odpowiednia dla osoby prowadzącej mało aktywny tryb życia. Rozwój technologiczny, który miał miejsce w ostatnich latach sprawił, że nasze życie bardzo się zmieniło. Ogromna część społeczeństwa pracuje przed komputerem, a drogę do pracy spędza w komunikacji miejskiej lub w samochodzie. Inaczej wygląda też życie współczesnych dzieci. Inaczej niż ich rówieśnicy jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie spędzają czasu bawiąc się na podwórku. Gry zespołowe zostały zastąpione przez gry komputerowe, od których nie sposób się oderwać.

Obecnie ogromna część społeczeństwa ma tak duży dostęp do żywności jak jeszcze nigdy wcześniej. Chętnie wybieramy żywność wysoko przetworzoną, dla wygody i z braku czasu kupujemy dania typu fast-food. Wszystko to sprawia, że zaczynamy tyć.

Rodzice, którzy prowadzą siedzący tryb życia i odżywiają się niezdrowo, dają zły przykład swoim dzieciom. TO oni są odpowiedzialni za wykształcenie nieprawidłowych nawyków żywieniowych u najmłodszych członków rodziny. Nawet jeżeli zachęcają je do jedzenia warzyw i owoców, prawdopodobnie niewiele osiągną. Dzieci bowiem kopiują zachowania, a nie słuchają uwag dorosłych.

Kiedy trudno jest wyrwać się ze schematu…

Obecnie coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z wpływu odżywiania nie tylko na sylwetkę, ale też na zdrowie i samopoczucie człowieka. Wiedza sprawia, że część osób decyduje się na zmianę nawyków żywieniowych na lepsze. Niestety zdarza się, że rodzina może pokrzyżować im plany.

Jeżeli jedna osoba decyduje się na porzucenie dotychczasowej diety na rzecz zdrowego odżywiania, musi się liczyć z niezrozumieniem ze strony swojej rodziny. Często zdarza się, że zdrowa dieta traktowana jest jako zamach na tradycyjne wartości. Kiedy decydujemy się na inny styl żywienia, dajemy pozostałym członkom rodziny do zrozumienia, że ich sposób odżywiania jest niewłaściwy. Nierzadko w takiej sytuacji spotkamy się z bardzo gwałtowną, negatywną reakcją. Część osób woli zrezygnować ze zdrowej diety, żeby tylko uniknąć kłótni i nieporozumień.

Osoba, która zdecyduje się na odchudzanie może spotkać się z wieloma przeszkodami. Jeżeli jest otyła, istnieje duże prawdopodobieństwo, że najbliżsi członkowie jej rodziny też mają ten problem. Części osób pomysł z odchudzaniem z pewnością się nie spodoba. Będzie on przełamaniem dotychczasowej rutyny, która często bywa wygodna. Rodzina takiej osoby może na każdym kroku podkopywać jej wiarę we własne siły, może ona słyszeć, że i tak nie uda się jej schudnąć. Odchudzanie będzie z pewnością trudniejsze, jeżeli nasi najbliżsi będą częstować nas ciastem czekoladowym, zamiast pomagać wytrwać w najtrudniejszych momentach.

Kiedy rodzina chce pomóc…

Bywa jednak, że rodzina zechce wesprzeć osobę, która zdecydowała się walczyć o swoje zdrowie i szczupła sylwetkę. Odchudzanie jest wtedy o wiele łatwiejsze. Zdecydowanie prościej jest uniknąć podjadania, kiedy w lodówce znajdują się same owoce i warzywa, a domownicy odżywiają się zdrowo.

Dużym udogodnieniem jest również sytuacja, kiedy rodzina, która dotychczas odżywiała się niezdrowo jest skłonna przynajmniej spróbować nowej diety. Mamy wówczas możliwość gotowania tylko jednego posiłku, a nie dwóch – jednego dietetycznego, drugiego zaś tradycyjnego. Optymalna dieta zacznie z czasem przynosić korzyści zdrowotne, dzięki czemu zmiany kulinarne zostaną zaakceptowane nawet przez osoby, które początkowo podchodziły do nich z nieufnością.

Wsparcie rodziny okazuje się bezcenne w najtrudniejszych momentach odchudzania. Kilka ciepłych, motywujących słów pomoże nam uwierzyć w siebie, kiedy jesteśmy bliscy załamania. Dodatkowo rodzina może pomóc nam w aktywnym spędzaniu czasu. Zamiast spędzania wieczoru przed telewizorem, można wspólnie wybrać się na basen lub choćby na dłuższy spacer.

Pomoc rodziny może mieć również aspekt finansowy. Osoba, która decyduje się na odchudzanie samotnie, zazwyczaj jest obciążona kosztami zakupu droższej,bo ekologicznej żywności, płaci także za dietetyka, czy karnet na basen. Wysokie koszty mogą czasem skutecznie zniechęcić do kontynuowania odchudzania. Jeżeli rodzina pomaga nam finansowo, nie ukrywajmy – jest o wiele łatwiej.

Co robić, kiedy nie mamy wsparcia rodziny?

Nawet jeżeli w naszych staraniach o lepsze zdrowie i szczupłą sylwetkę nie możemy liczyć na pomoc rodziny – nic straconego. Pomóc nam mogą także inni ludzie. Spróbujmy zaangażować w nasze plany przyjaciół. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, poszukajmy wsparcia w sieci. W internecie znajdziemy wiele miejsc, w których osoby na diecie redukcyjnej wspierają się wzajemnie. W wielu wypadkach nawet taka wirtualna pomoc okazuje się wystarczająca. Z czasem, kiedy nasz wygląd zacznie się zmieniać, a stan zdrowia poprawiać, być może rodzina zauważy, że zdrowy styl życia niesie ze sobą wiele korzyści.

5/10 - (1 vote)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here