Oczyszczanie jelit – dlaczego jest tak ważne, skutki zanieczyszczenia, dieta

0

W naszych jelitach codziennie gromadzą się masy kałowe, złogi, gazy, a także różnego rodzaju toksyny, których organizm chce się pozbyć. Stosowanie nieodpowiedniej diety, a także zapominanie o prawidłowym nawodnieniu ciała sprawia, że kłopoty z jelitami zaczynają się nasilać. W jaki sposób możemy najlepiej zadbać o kondycję naszych jelit?

Jelita niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu

Nasze jelita wykonują codziennie ogromną pracę. Kiedy są w dobrej kondycji czujemy się świetnie. Nieprawidłowa praca jelit to problemy nie tylko z układem pokarmowym, ale i układem immunologicznym, czy nerwowym. Współcześnie mówi się nawet, że jelita są drugim mózgiem, gdyż to w nich produkowane jest nawet dziewięćdziesiąt procent serotoniny (ważny neuroprzekaźnik w ośrodkowym układzie nerwowym). Zła kondycja mikroflory jelitowej może skutkować depresją, a także atakami lękowymi. W takich wypadkach przyjmowanie środków antydepresyjnych nie załatwia sprawy. Sytuacja ta jest przyczyną pogorszenia się naszej odporności.

W jaki sposób szkodzimy naszym jelitom?

Warto zdawać sobie sprawę, że w wielu wypadkach to my sami odpowiadamy za złą kondycję naszych jelit. Nie trudno się domyślić, że winna jest nieodpowiednia dieta (współcześnie większa część społeczeństwa odżywia się niezdrowo). Oczywiście niewłaściwe odżywianie przez trzy dni nie powinno wyrządzić nam większych szkód, jednak ogromna ilość osób latami stosuje dietę opartą na żywności wysoko przetworzonej.

Nasze jelita nie lubią tłuszczów trans, posiłków ubogich w błonnik, konserwantów, ulepszaczy smaku, pestycydów, czy sztucznych barwników. Niestety współcześnie na sklepowych półkach dominują tego typu produkty.

Stosowanie niewłaściwej diety sprawia, że w jelitach zaczynają odkładać się wydzielające toksyny złogi. Te z kolei (o ile nie są usuwane na bieżąco) stają się przyczyną:

  • migren,
  • chorób autoimmunologicznych,
  • zaparć,
  • bólów brzucha,
  • nadwagi i otyłości,
  • a nawet depresji.

Kiedy nasze jelita nie funkcjonują prawidłowo możemy mieć problemy z niedoborami witamin i minerałów, psuciem się zębów (jest to powiązane ze słabszym przyswajaniem wapnia), chronicznym zmęczeniem, brakiem energii, wypryskami, trądzikiem, nieświeżym oddechem, nalotem na język, kamieniem na zębach, astmą, stanami zapalnymi zatok, czy dziąseł.

Pamiętajmy, że szkodliwe jest nie tylko spożywanie nieodpowiednich produktów, ale też niewłaściwe łączenie pokarmów, jedzenie w pośpiechu, jedzenie o nieregularnych porach. Do zanieczyszczenia jelit może przyczynić się również niska aktywność fizyczna, czy chroniczny stres.

Toksyczne substancje, które produkowane są w jelicie grubym to między innymi amoniak, botulina, krezol, agmantyna, indol, fenol, kwas mlekowy, indykan, kadaweryna, siarkowodór, urobilina, tioglobina, muskaryna, putrescyna, mentational.

Sposoby na oczyszczanie jelit

kobieta, szklanka wodyZazwyczaj do zanieczyszczenia jelit przyczyniamy się stosując nieodpowiednią dietę i styl życia. Z tego względu pierwszym krokiem do poprawy kondycji naszych jelit jest zmiana niezdrowych nawyków. Niezmiernie ważne jest wypijanie odpowiedniej ilości płynów (co najmniej dwa litry, a podczas letnich dni, gdy intensywnie się pocimy – jeszcze więcej), gdyż bez wody nie ma nawet mowy o usuwaniu toksyn. Dzień warto jest zaczynać od szklanki ciepłej wody z dodatkiem soku z cytryny.

Dieta korzystnie wpływająca na nasze jelita jest bogata w błonnik. Duże jego ilości znajdziemy w warzywach i owocach. Warto przypomnieć, że istnieją dwa rodzaje błonnika – rozpuszczalny i nierozpuszczalny (obydwa są potrzebne naszym jelitom). Dobrym źródłem błonnika nierozpuszczalnego są na przykład otręby pszenne, czy kasza gryczana.

Osoby, którym zależy na oczyszczeniu jelit powinny sięgać również po suszone owoce,  na przykład daktyle, morele, śliwki i figi. Nie należy jednak jeść ich w dużych ilościach, gdyż zawierają sporo kalorii.

Dobrą praktyką, gdy zależy nam na poprawieniu kondycji jelit jest przyjmowanie probiotyków, które sprzyjają rozwojowi korzystnej mikroflory bakteryjnej. Probiotyki w tabletkach dostępne ą w każdej aptece. Są obecne również w takich produktach jak kiszonki (na przykład kiszone buraki, ogórki, czy kapusta).

Pamiętajmy, żeby przy każdej wizycie w sklepie wybierać produkty jak najmniej przetworzone. Uważnie czytajmy etykiety, gdyż obecnie żywność zawiera ogromne ilości konserwantów, sztucznych barwników, substancji zapachowych, czy wzmacniaczy smaku. Unikajmy kupowania produktów w puszce. Jeśli nie mamy czasu i musimy kupić żywność gotową, wybierajmy taką, która znajduje się w szklanym słoiku (nie wydziela on szkodliwych dla organizmu substancji).

Bardzo ważne jest również, żeby dokładnie myć warzywa i owoce przed spożyciem (są one zabezpieczane środkami ochrony roślin, a także innymi substancjami przedłużającymi ich trwałość, które są jednak niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia). Jeżeli tylko mamy taką możliwość – kupujmy warzywa i owoce z gospodarstw ekologicznych (są one droższe, za to smaczniejsze, bardziej wartościowe i bezpieczniejsze dla zdrowia).

W sytuacji, gdy musimy poddawać żywność obróbce termicznej, starajmy się unikać smażenia (nie najlepszym rozwiązaniem jest też grillowanie). Bezpieczniejsze dla naszych jelit będzie gotowanie na parze i gotowanie w małej ilości wody.

Przygotowane posiłki starajmy się jeść o stałych porach, w żadnym wypadku się nie spiesząc. Osoby, które mają problemy z jelitami, powinny starać się dokładnie przeżuwać każdy kęs.

Głodówka dla jelit

Współcześnie nie brakuje zwolenników głodówek oczyszczających organizm z toksyn. Choć proces oczyszczania organizmu odbywa się na co dzień, czasem zdarza się, że nie nadąża on za usuwaniem toksycznych substancji, których na bieżąco mu dostarczamy. W takiej sytuacji rozwiązaniem może okazać się głodówka, czyli całkowite powstrzymanie się od spożywania pokarmów.

Należy pamiętać, że jedynym celem takiej kuracji jest oczyszczenie organizmu z toksyn, a nie odchudzanie. Oczywiście, gdy przez kilka, a nawet kilkadziesiąt dni nie będziemy nic jeść – schudniemy. Jednocześnie utracone kilogramy prędzej czy później powrócą (osoby, którym zależy na trwałym pozbyciu się nadprogramowych kilogramów powinny poszukać mniej restrykcyjnej diety).

Wskazaniem do zastosowania głodówki oczyszczającej jest chroniczne zmęczenie, problemy z zasypianiem, obrzęki, bóle głowy, problemy z cerą, dolegliwości układu pokarmowego (takie jak między innymi zaparcia, wzdęcia, bardzo powolne trawienie świadczące o tym, że organizm jest przeciążony toksynami).

Należy zdawać sobie sprawę, że poszczególne osoby mogą różnie przechodzić głodówkę. Część z nich nie będzie miała problemu z takimi restrykcjami żywieniowymi, dla innych będzie to poważne obciążenie. O ile jednodniowy post może wykonać każdy, o tyle nie zaleca się stosowania dłuższych głodówek bez konsultacji z lekarzem. Głogówka nie będzie wskazana dla osób, które cierpiały (lub nadal cierpią) na zaburzenia odżywiania.

Zaprzestanie dostarczania sobie pożywienia może być związane z nieprzyjemnymi dolegliwościami, które są efektem oczyszczania organizmu z toksyn. U osób poszczących występuje często nieprzyjemny zapach potu i moczu, pojawiają się ropne wypryski na skórze. Typowe w tym okresie są bóle kości i wahania nastroju. U większości ludzi przykre dolegliwości ustępują zazwyczaj po czterech do pięciu dni poszczenia.

Jeżeli chcemy, żeby głodówka pomogła nam, a nie zaszkodziła, powinniśmy pamiętać, że równie ważne jest odpowiednie wychodzenie z postu. Po zakończeniu głodówki w żadnym wypadku nie powinno się powracać do starych nawyków żywieniowych. W pierwszych dniach nie zaleca się nawet spożywania stałych pokarmów (zdecydowanie bezpieczniejsze są soki warzywne i owocowe).

Zioła, które pomogą nam oczyścić jelita

blankW oczyszczaniu jelit niekiedy pomocne mogą być zioła. Nie należy wybierać ich pochopnie, gdyż niektóre działają łagodnie i stopniowo, inne natomiast wyjątkowo gwałtownie. Często najskuteczniejsze okazują się nie pojedyncze zioła, a mieszanki ziół. Osoby, które nie znają się na ziołolecznictwie powinny sięgać po gotowe mieszanki, które zawierają odpowiednie zioła połączone we właściwych proporcjach.

Jednym z ziół, które oczyszczają jelita łagodnie, a jednocześnie skutecznie jest zielona herbata. Usuwa ona z organizmu nie tylko substancje toksyczne, ale także wolne rodniki (dzięki czemu chroni przed wieloma chorobami i pozwala zachować młodość na dłużej).

Podczas kuracji oczyszczającej jelita zdecydowanie warto jest sięgnąć po rumianek. Napar z rumianku działa rozkurczowo (co będzie pomocne jeżeli cierpimy na nieżyty jelit), usprawnia też pracę nerek. 

W celu łagodnego oczyszczenia jelit dobrze jest wykorzystać także sok z aloesu, który działa lekko przeczyszczająco, a ponadto dostarcza nam wielu cennych składników odżywczych. Jeśli kupujemy sok z aloesu, pamiętajmy, że dobrze jest go rozcieńczyć w wodzie lub innym soku. Dla części osób dużym ułatwieniem będzie stosowanie aloesu w tabletkach.

Lekko przeczyszczająco działa także koper włoski (często podaje się go dzieciom z problemami jelitowymi). Jego dodatkowym atutem jest pozytywny wpływ na procesy trawienne.

W przypadku wzdęć i niestrawności pomoże nam łopian. Dzięki niemu szybko pozbędziemy się gazów, a także poprawimy procesy trawienne.

Oczyszczanie organizmu z toksyn będzie wspomagała również pokrzywa. Działa ona moczopędnie, a dodatkowo zawiera także wiele cennych witamin i minerałów.

Silne działanie odtruwające wykazuje ostropest plamisty. W jego składzie znajdziemy sylimarynę, która zmniejsza skutki niezdrowego odżywiania, a także spożywania alkoholu.

Jeżeli zależy nam na silnym działaniu przeczyszczającym, być może warto jest wypróbować senes lub kruszynę. Zioła te działają jednak tak silnie, że należy je pić tylko wówczas, gdy przez najbliższy dzień (a czasem także kolejny) nie planujemy wychodzić z domu.

Pamiętajmy, że nie należy sięgać po zioła silnie przeczyszczające bez potrzeby. Nie jest dobrze również stosować je regularnie (organizm może się do nich przyzwyczaić, co będzie rodziło kolejne problemy).

Aktywność fizyczna, które pomoże naszym jelitom

Osoby, które chcą kompleksowo zadbać o kondycję swoich jelit nie mogą zapominać o regularnej aktywności fizycznej (nie muszą być to ćwiczenia intensywne, znacznie ważniejsze jest, żeby były wykonywane kilka razy w tygodniu). Sport usprawnia motorykę jelit, może przeciwdziałać zaparciom i wzdęciom, zmniejsza ryzyko wystąpienie chorób jelit, a także innych chorób układu pokarmowego.

Warto zdawać sobie sprawę, że bardzo intensywny wysiłek fizyczny może zaszkodzić naszym jelitom. Żeby ćwiczenia były dla nas bezpieczne, powinniśmy pamiętać o prawidłowym nawodnieniu organizmu. Przed wysiłkiem nie powinno się spożywać pokarmów, które długo zalegają w żołądku (zaliczamy do nich produkty białkowe, tłuste mleko i jego przetwory, pieczywo, czy makarony zawierające duże ilości błonnika). Bezpośrednio przed wysiłkiem nie należy zażywać niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które uszkadzają delikatną błonę śluzową. Osoby ćwiczące regularnie powinny pamiętać o częstym spożywaniu produktów probiotycznych (często dobre efekty można uzyskać także przez przyjmowanie probiotyków w tabletkach).

5/10 - (1 vote)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here