Obrzęk limfatyczny – charakterystyka, leczenie, zalecenia dietetyczne

0

Obrzęk limfatyczny do dolegliwość, które może towarzyszyć wielu schorzeniom. Warto mieć świadomość, że nie pozbędziemy się go raz na zawsze jeżeli nie wyleczymy choroby, której jest objawem. Choć leczenie samych obrzęków ma charakter doraźny, może pomóc zmniejszyć dyskomfort i dolegliwości bólowe. Jak radzić sobie z obrzękami limfatycznymi?

Czym jest obrzęk limfatyczny?

Mianem obrzęku limfatycznego określamy obrzęk tkanek, który wywołany został poprzez zastój płynu tkankowego. Sytuacja taka prowadzi do długo utrzymującego się stanu zapalnego. Obrzęki limfatyczne mogą być wywołane wieloma czynnikami: pourazowymi, pasożytniczymi, pozapalnymi, wrodzonymi. Zdarza się, że obrzęki są wynikiem przewlekłej niewydolności żylnej, efektem operacyjnego leczenia nowotworów, czy też operacjach naczyniowych. Bywa, że obrzęki są wywołane nadmierną masą ciała. Obrzęki są nie tylko problemem natury estetycznej, ale również wpływają na pogorszenie jakości życia. Mogą one spowodować zmniejszenie ruchomości stawów, zmiany skórne (pod wpływem nagromadzenia płynów zaczyna się ona rozciągać, co niekiedy jest przyczyną rozstępów), czy choćby uczucie ciężkich nóg i rąk.

Jak wygląda leczenie obrzęków limfatycznych?

Obrzęki limfatyczne nie są chorobą a sygnałem, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego. W sytuacji, gdy zauważymy je u siebie, powinniśmy jak najszybciej przystąpić do diagnozowania, a następnie rozwiązywania problemu.

Proces leczenia samych obrzęków ma postać zmniejszania opuchlizny i redukowania dolegliwości bólowych. Należy zdawać sobie sprawę, że takie leczenie ma charakter doraźny. Objawy ustępują na chwilę, jeżeli jednak nie zlikwidujemy ich przyczyny, możemy spodziewać się ich nawrotów.

W celu usprawnienia przepływu limfy zaleca się aktywność fizyczną. Rehabilitacja ruchowa może mieć formę ćwiczeń aerobowych, a także siłowych. Przemieszczenie się limfy pozwala na założenie bandaży uciskowych, które nie dopuszczają do jej powrotu. Wybrane ćwiczenia mogą zahamować lub nawet cofnąć rozwój opuchlizny.

Inną powszechnie stosowaną przy obrzękach metodą jest stosowanie odzieży uciskowej (rajstop, czy rękawów ciśnieniowych). Dzięki tego typu odzieży płyn jest przesuwany z opuchniętych miejsc, a jego powtórne gromadzenie się zostaje spowolnione.

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na natychmiastowe zmniejszenie opuchlizny jest wybranie się na profesjonalny masaż limfatyczny. Należy mieć świadomość, że nie jest on polecany wszystkim. Powinny z niego zrezygnować osoby cierpiące na zakrzepicę, a także wszyscy, którzy posiadają na skórze rany czy widoczne guzy.

Warto jest również smarować opuchnięte miejsca preparatami o właściwościach zmniejszających obrzęki. Osoby, które cierpią z powodu obrzęków powinny unikać wystawiania ciała na wysokie temperatury. A w przypadku kontaktu z promieniowaniem UV konieczne jest smarowanie skóry kremami z wysokim filtrem.

Dieta przy obrzękach limfatycznych

W przypadku długo utrzymujących się obrzęków limfatycznych zazwyczaj konieczna jest modyfikacja diety. Bardzo ważne jest osiągnięcie prawidłowej masy ciała, a dieta powinna nam to umożliwić.

Oprócz ograniczenia zawartości kalorycznej posiłków, ważne jest zmniejszenie spożycia sodu. Jest to bardzo ważne, gdyż sód przyczynia się do zatrzymania wody w organizmie, czego w przypadku obrzęków za wszelką cenę chcielibyśmy uniknąć. Do menu warto włączyć produkty zawierające selen i potas, który jest niezbędny do regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej ludzkiego organizmu.

Do menu można włączyć również zioła o działaniu moczopędnym, które przyspieszają usuwanie wody z organizmu.

Obrzęki limfatyczne – co jeszcze może nam pomóc?

Osoby zmagające się z problemem obrzęków limfatycznych powinny zwracać uwagę, żeby nie spędzać w jednej pozycji zbyt wiele czasu. W przypadku pracy przy komputerze dobrze jest co jakiś czas zmieniać pozycję na stojącą, co nie tylko ułatwi krążenie, ale też odciąży kręgosłup.

Duże znaczenie ma również unikanie noszenia zbyt ciasnych ubrań, czy chodzenia przez długi czas w butach na wysokim obcasie.

3.2/10 - (3 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here