Niedrożność jelit – charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie

0

Niedrożność jelit to schorzenie, którego nie możemy bagatelizować, gdyż nieleczone może przyczynić się nawet do śmierci. W żadnym wypadku nie powinniśmy leczyć go na własną rękę. Przyjmowanie preparatów przeczyszczających w przypadku niedrożności jelit to najgorsze, co możemy zrobić. Czym dokładnie jest niedrożność jelit? Jakie są przyczyny tego schorzenia? Jak wygląda proces leczenia?

Czym jest niedrożność jelit?

Niedrożność jelit jest to schorzenie, które charakteryzuje się problemami w transporcie treści jelitowej. Może ono dotyczyć zarówno jelita cienkiego, jak i jelita grubego. Wyróżniamy różne rodzaje niedrożności jelit w zależności od przyczyny, która je wywołała. Kiedy treść jelitowa nie może swobodnie przechodzić przez jelita pojawia się ból brzucha, trudności z wypróżnianiem się, a także nudności i wymioty. Leczenie jest uzależnione od tego z jakim rodzajem niedrożności mamy do czynienia. W niektórych przypadkach konieczne jest nawet przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. Niedrożność jelit częściej występuje u dorosłych niż u dzieci.

Jakie rodzaje niedrożności jelit wyróżniamy?

Niedrożność jelit nie jest chorobą jednorodną. Biorąc pod uwagę przyczynę możemy wyróżnić niedrożność mechaniczną i czynnościową. W przypadku niedrożności mechanicznej w jelitach istnieją ciała obce, które uniemożliwiają swobodne przesuwanie się treści pokarmowej. Jeżeli chodzi o niedrożność czynnościową – mamy do czynienia z zaburzeniami pracy samych jelit.

Według innych kryteriów możemy wyróżnić niedrożność ostrą i niedrożność przewlekłą. W przypadku tej pierwszej objawy pojawiają się szybko i są bardzo dotkliwe. Niedrożność przewlekła charakteryzuje się stopniowo narastającymi objawami.

Niedrożność może być pełna i niepełna, a także wysoka i niska. Jeżeli chodzi o wysoką, to obejmuje ona odcinek dwunastnicy. Niska natomiast ogranicza się do jelita krętego i grubego.

Przyczyny niedrożności jelit

Jeżeli chodzi o niedrożność mechaniczną, jej przyczynami mogą być różnego rodzaju ciała obce, pasożyty czy kamienie żółciowe. Blokują one jelito sprawiając, że treść pokarmowa nie może swobodnie się przesuwać.

Bywa, że schorzenie jest wywoływane przez zmiany poza ścianą jelita. Mogą być to stany zapalne, nowotwory, zrosty, przepukliny, skręt, guzy.

Jeśli chodzi o zmiany w ścianie jelita są to najczęściej zwężenia pozapalne, czy też wrodzona artrezja.

W przypadku niedrożności czynnościowej przyczyną są najczęściej kolka nerkowa, kolka żółciowa, zapalenie otrzewnej, niedokrwienie jelita, przyjmowanie niektórych leków (na przykład trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych), zaburzenia metaboliczne. Niedrożność czynnościowa może pojawić się w wyniku zawału mięśnia sercowego, czy zapalenia płuc.

W jaki sposób objawia się niedrożność jelit?

Niedrożność jelit daje dość charakterystyczne objawy. Są to dolegliwości bólowe zlokalizowane w jamie brzusznej, nudności i wymioty, a także zatrzymanie wiatrów i stolca.

Kiedy cierpimy na mechaniczną niedrożność jelit odczuwamy kłujący ból brzucha, który jest zazwyczaj bardzo intensywny. Co więcej ma skłonności do nawrotów. Jeżeli nie podejmiemy leczenia, zamienia się on w stały i tępy ból. Jeżeli mamy do czynienia z niedrożnością niską nudności i wymioty mają zazwyczaj niskie nasilenie. W przypadku niedrożności wysokiej są one bardzo obfite, zdarzają się często, dodatkowo można zaobserwować w nich pewną ilość żółci.

U osób bardzo szczupłych można zaobserwować napinanie się jelit.

Nieco inne objawy występują u osób cierpiących na niedrożność czynnościową. Ból brzucha jest tu najczęściej bardzo silny, ponadto jest też stały. U chorych obserwuje się niesłyszalną perystaltykę jelit – z ich jamy brzusznej nie wydobywają się charakterystyczne dla osoby zdrowej odgłosy. Mogą się również pojawić takie objawy jak podniesienie temperatury ciała, czy ból przy kaszlu.

Jak wygląda leczenie niedrożności jelit?

Skuteczne leczenie niedrożności jelit jest możliwe jedynie w sytuacji, kiedy lekarzowi uda się prawidłowo zdiagnozować chorobę. Zazwyczaj w przypadku podejrzenia niedrożności jelit zaleca się RTG przeglądowe jamy brzusznej, USG i tomografię komputerową jamy brzusznej. Pomocne są także morfologia krwi, badanie endoskopowe, biochemia krwi obwodowej.

W leczenie niedrożności jelit (niezależnie od przyczyny schorzenia) zaangażowany jest chirurg.

W przypadku, kiedy przyczyną niedrożności są zrosty – należy je rozciąć, jeżeli guzy – konieczne jest ich usunięcie.

Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że im szybciej leczenie zostanie podjęte, tym lepiej dla nas. Jego zaniedbanie może prowadzić do odwodnienia, wstrząsu, hipotensji, niewydolności wielonarządowej, a często również śmierci.

W przypadku osób cierpiących na niedrożność jelit ogromną rolę odgrywa dieta. Nie ma jednak jednej uniwersalnej diety, która sprawdzi się u każdego. Jest ona uzależniona od czynnika, który wywołał chorobę.

Zazwyczaj w dolegliwościach jelitowych zaleca się stosowanie diety, która zawiera małe ilości błonnika. Produkty nie zawierające błonnika pomagają w zmniejszeniu objętości stolca, co z kolei sprawi, że przesuwanie się treści jelitowej będzie znacznie łatwiejsze. W menu warto więc uwzględnić białe pieczywo, drobne kasze, czy makaron produkowany z oczyszczonej mąki.

4.8/10 - (3 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here