Niebezpieczne odchudzanie – kiedy nie powinno się odchudzać?

0

Większość osób jest zdania, że odchudzanie jest czymś pozytywnym, gdyż dzięki niemu pozbywamy się zbędnych kilogramów. Kilogramy te są natomiast zagrożeniem dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że w pewnych sytuacjach odchudzanie jest najgorszą możliwą decyzją. Kiedy nie należy się odchudzać?

Nasza waga jest w normie

Bardzo często spotykamy się z sytuacją, kiedy decyzję o przejściu na dietę podejmuje osoba, która nie ma nadwagi lub otyłości. W swoim mniemaniu ma jednak zbyt wysoki poziom tkanki tłuszczowej. Współcześnie bardzo dużo mówi się o szkodliwości nadmiernej masy ciała, jednak zapomina się, że zbyt mały procent tłuszczu także jest zagrożeniem dla naszego zdrowia. Nadmierny ubytek tkanki tłuszczowej u kobiet skutkuje zaburzeniami hormonalnymi, zanikiem miesiączki, zmniejszeniem płodności. Zbyt szczupła kobieta jest bardziej narażona na osteoporozę. Poziom estrogenu jest w jej organizmie za niski, co doprowadza do nadmiernej utraty minerałów, a tym samym także do obniżenia gęstości kości.

Niski poziom tkanki tłuszczowej w organizmie jest niebezpieczny także dla mężczyzn. Nadmierne odchudzanie doprowadza do spadku męskiego hormonu – testosteronu. W efekcie dochodzi do spadku libido, a także pogorszenia jakości spermy.

Odchudzanie, gdy nasza waga jest w normie może doprowadzić do pogorszenia kondycji skóry i paznokci, wypadania włosów, osłabienia, czy chronicznego zmęczenia. Z powyższych względów dobrze jest zastanowić się co najmniej dwa razy przed przejściem na dietę.

Poddajemy się presji otoczenia

Żyjemy w społeczeństwie wyznającym kult ciała. Media, a także inni ludzie próbują przekonać nas do swojej wizji idealnego ciała. Obecnie bez problemu znajdziemy programy, które wyliczą naszą „idealną wagę”. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że coś takiego jak idealna masa ciała nie istnieje. Waga, która dla jednej osoby będzie za wysoka, dla innej może być optymalna. Liczy się nie tylko nasz wiek i wzrost, ale i grubość kości, a także wiele innych czynników. Choć wymaga to dojrzałości, dobrze jest zadać sobie pytanie, czy odchudzamy się dlatego, że sami czujemy taką potrzebę, czy po prostu oczekuje tego od nas otoczenie. Zastanówmy się, czy chcemy sprostać wymaganiom innych ludzi takim kosztem.

Jeżeli podejmujemy decyzję o odchudzaniu, żeby zdobyć akceptację innych, zadajmy sobie pytanie, czy nie zaakceptują nas oni z obecną masą ciała? Gdy wiemy, że nie, zadajmy sobie pytanie czy warto jest starać się o przychylność tego typu ludzi? Odchudzanie spowodowane takimi motywami obniży naszą pewność siebie i poczucie własnej wartości. Decyzja o odchudzaniu tylko dlatego, że nie akceptujemy własnego ciała zawsze jest zła. Na dietę powinniśmy przejść jedynie wówczas, gdy jest to ważne z punktu widzenia naszego zdrowia lub po prostu chcemy się SOBIE bardziej podobać.

Skinny fat

Podjęcie decyzji o przejściu na dietę w wielu wypadkach nie jest dobrym pomysłem, jeżeli nie zamierzamy jednocześnie zmienić swojego stylu życia. Trzeba zdawać sobie sprawę, że szczupła sylwetka nie zawsze jest atrakcyjna. Zdarza się, że pewne osoby wyglądają lepiej przed rozpoczęciem odchudzania niż po jego zakończeniu. Dobrym przykładem jest tu sylwetka typu skinny fat. Osoba z sylwetką skinny fat pozornie wydaje się szczupła. Jednak jej ciało ma małą ilość tkanki mięśniowej, przez co jest mało jędrne, widoczny jest na nim duży cellulit. Zanim zdecydujemy się zafundować sobie niskokaloryczną dietę, zastanówmy się, czy na takim efekcie nam zależy. Jeżeli chcemy wyglądać atrakcyjnie lepiej jest połączyć racjonalną dietę ze zwiększoną aktywnością fizyczną. Takie rozwiązanie wiąże się nie tylko z korzyściami dla naszej sylwetki, ale i samopoczucia.

Jesteśmy w ciąży lub w połogu

blankWiele kobiet odczuwa presję „idealnego” wyglądu nawet w okresie ciąży i po urodzeniu dziecka. Media prezentują celebrytki, które kilka dni po porodzie wyglądają tak, jakby nigdy nie były w ciąży. Dla części kobiet taki przekaz jest zgubny. Zaczynają się odchudzać przedkładając szczupłe ciało nad zdrowie swoje i dziecka. Trzeba zdawać sobie sprawę, że przyrost masy ciała w ciąży jest czymś całkowicie naturalnym i należy to zaakceptować. Bezpieczny przyrost masy ciała w ciąży to nawet 13 kilogramów (w przypadku kobiet, które przed zajściem w ciążę miały niedowagę może być to nawet 18 kilogramów). Jednocześnie nie powinno się przejadać – dieta kobiety spodziewającej się dziecka musi być bogata w niezbędne składniki odżywcze, ale niekoniecznie wysokokaloryczna. W sytuacji, gdy kobieta jest zdania, że przytyła za dużo i powinna coś z tym zrobić, musi skonsultować się z lekarzem.

Stan naszego zdrowia nie jest najlepszy

Współczesna kobieta korzystająca z różnych mediów może odnieść wrażenie, że dieta jest dobra na wszystko i dzięki niej można wyleczyć się z większości chorób. Nie jest to do końca prawdą. Istnieje wiele schorzeń, w których odchudzanie może przynieś nam więcej szkód niż pożytku.

Szczególną ostrożność jeżeli chodzi o odchudzanie zaleca się osobom cierpiącym na osteoporozę. Stosowanie niewłaściwej diety może doprowadzić do nadmiernego ubytku masy kostnej. Nie oznacza to, że musimy zrezygnować z odchudzania, gdy jest ono uzasadnione. Dieta powinna być jednak właściwie zbilansowana – przy ograniczeniu ilości kalorii musi dostarczać nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a zwłaszcza wapnia. Dieta dla osoby z osteoporozą nie może zawierać zbyt dużych ilości białka (taka sytuacja doprowadzi do ubytku wapnia i wystąpienia niedoborów).

Do chorób, które są bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania diety zaliczmy niedoczynność tarczycy. Odchudzanie nie jest tu zresztą konieczne, gdyż charakterystyczną cechą tej choroby jest szybsze spalanie kalorii (większość osób z niedoczynnością tarczycy bardzo chudnie pomimo braku zmian nawyków żywieniowych).

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do odchudzania jest wystąpienie ciężkiej choroby ogólnoustrojowej, ja na przykład choroba nowotworowa. Pacjentom, którzy i tak muszą stosować bardzo obciążające leczenie zaleca się stosowanie dobrze zbilansowanej, wysokoenergetycznej diety.

Cierpimy na zaburzenia psychiczne

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że niewłaściwa dieta odchudzająca jest poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia psychicznego. Odchudzanie, zwłaszcza gdy nie jest uzasadnione może stać się przyczyną między innymi depresji. Osoba, która stosuje niskokaloryczną dietę nie jest w stanie dostarczyć swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników (między innymi tłuszczu, witamin z grupy B, ważnych dla funkcjonowania układu nerwowego minerałów – na przykład magnezu). Często jest bardzo zmęczona, apatyczna. Jeżeli motywacja do odchudzania jest u niej duża, może próbować odsunąć od siebie wszystko co kojarzy się z jedzeniem – zrezygnuje ze spotkań z przyjaciółmi, czy odwiedzin u rodziny. Zubożenie relacji społecznych dla wielu ludzi jest wystarczającym powodem do depresji.

Diet odchudzających powinny wystrzegać się osoby mające skłonności do uzależnień. Dla wielu ludzi dieta stała się narkotykiem, który zawładnął całym ich życiem. Osoby takie, gdy zaczynają się odchudzać, nie myślą i niczym innym. Całe swoje życie podporządkowują diecie.

Nie możemy patrzeć a swoje odbicie w lustrze

Ogromna część ludzi podejmuje decyzję o odchudzaniu, gdyż nie może na siebie patrzeć. Nadprogramowe kilogramy sprawiają, że ludzie ci zaczynają czuć do siebie obrzydzenie (zwłaszcza jeśli żyją w społeczeństwie promującym zupełnie inny ideał urody). Przejście na dietę odchudzającą jest w ich przypadku aktem agresji. Nierzadko chcą oni pozbyć się nadwagi bez względu na koszty.

Choć niektórym wyda się to trudne do zrozumienia – nie jest dobrze, gdy decyzja o odchudzaniu jest motywowana nienawiścią do własnej osoby. W takiej sytuacji nawet kiedy dieta wydaje się uzasadniona, nie przyniesie dobrych rezultatów. Gdy bardzo nienawidzimy siebie decydujemy się na stosowanie diet niskokalorycznych, często głodówek. Początkowo, gdy jesteśmy pod wpływem silnych, negatywnych emocji, udaje się nam stosować do zaleceń takich diety. Z czasem jednak, gdy emocje już opadną, po prostu rzucamy się na jedzenie, co jest przyczyną wyrzutów sumienia i niskiego poczucia własnej wartości. Jedynym słusznym motywem odchudzania jest miłość i troska o siebie.

Nasz organizm jest niedożywiony

Nie powinniśmy się odchudzać, gdy nasz organizm jest niedożywiony. Trzeba mieć świadomość, że niedożywieni możemy być nawet wtedy, gdy mamy 30 kilogramów nadwagi. Organizm niedożywiony to taki, któremu brakuje potrzebnych substancji odżywczych (co jest częste u ludzi z nadwagą i otyłością). Niedożywienia sprawia, że często wpadamy w błędne koło. Pomimo, że zjedliśmy dużo, ciągle czujemy się głodni. Niestety w wielu wypadkach staramy się zaspokoić ten głód niezdrowymi daniami typu fast food. Efekt jest taki, że po spożyciu kolejnych tysięcy kilokalorii my ciągle nie czujemy się syci.

W takiej sytuacji w żadnym wypadku nie należy przechodzić na dietę niskokaloryczną. Jedynym rozwiązaniem jest pełnowartościowa dieta, która dostarczy naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników.

Chcemy schudnąć szybko

blankJeżeli zależy nam, żeby jak najszybciej pozbyć się tkanki tłuszczowej, powinien być to dla nas sygnał, że nie powinniśmy się odchudzać (przynajmniej nie w tym momencie). Osoby, którym bardzo się spieszy zazwyczaj wybierają nieodpowiednie diety, które prędzej, czy później kończą się efektem jojo. Jakby tego było mało stosowanie głodówek sprawia, że tempo naszej przemiany materii się obniża. Po zakończeniu kuracji odchudzającej nie możemy już wrócić do normalnego stylu odżywiania, gdyż sprawi on, że przytyjemy. Musimy zdawać sobie sprawę, że odchudzanie jest długotrwałym procesem. Prawdopodobnie nie przytyliśmy w tydzień. Na swoją nadwagę pracowaliśmy miesiącami, a nawet latami. Dlatego też na chudnięcie musimy zarezerwować nieco więcej czasu. Dodatkowo dieta nie powinna być dla nas chwilowym okresem, kiedy odmawiamy sobie wszystkiego, a nowym stylem odżywiania, który będziemy kontynuować bezterminowo (z tego względu nie może być to dieta niskokaloryczna, czy niedoborowa).

4.7/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here