Nerwica żołądka – charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie

0

Nerwica żołądka (znana również jako zespół jelita drażliwego) to schorzenie, które objawia się dolegliwościami układu pokarmowego. Jej przyczyną nie jest jednak zatrucie, a stres. Sytuacja stresowa sprawia, że osoba chora zaczyna doświadczać przykrych dolegliwości takich jak bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, które sprawiają, że czuje się ona jeszcze gorzej. Jakie jeszcze objawy daje nerwica żołądka? Jak przebiega proces jej diagnozowania? Czy istnieją skuteczne metody jej leczenia?

Jakie są przyczyny nerwicy żołądka?

Jeżeli schorzenie, na które cierpimy naprawdę jest nerwicą żołądka, jedyną jego przyczyną będzie stres. Im bardziej jest on nasilony, tym większe będą nasze problemy z układem pokarmowym. Choć zespół jelita drażliwego z pozoru nie wydaje się chorobą poważną, może niemal całkowicie sparaliżować życie osoby chorej.

Nerwica żołądka jest dolegliwością, która najczęściej dotyka osoby:

 • impulsywne,
 • nerwowe,
 • niepewne siebie, które na wszelkie przeciwności losu reagują silnym stresem.

Jak objawia się nerwica żołądka?

Objawy nerwicy żołądka u różnych osób mogą się nieco różnić. Najczęściej w wyniku silnego stresu pojawiają się:

 • bóle brzucha,
 • biegunka,
 • kolki,
 • zaparcia,
 • nudności i wymioty,
 • wzdęcia,
 • niestrawność,
 • zgaga,
 • uczucie ciężkości nawet po zjedzeniu niewielkiego posiłku.

Poza tym chory skarży się na kłopotliwe odbijanie, nadmierne wydzielanie gazów. Paradoksalnie objawy zespołu jelita drażliwego sprawiają, że stres jest jeszcze większy.

U chorych objawy nasilają się przed i w trakcie stresującego wydarzenia – na przykład egzaminu, rozmowy o pracę, wystąpienia publicznego.

W jaki sposób diagnozuje się nerwicę żołądka?

Objawy zespołu jelita drażliwego mogą wskazywać na wiele różnych chorób. Diagnozowanie rozpoczyna się przeprowadzaniem szeregu szczegółowych badań. Dopiero, kiedy wykluczy się inne przyczyny (pacjent z medycznego punktu widzenia jest zupełnie zdrowy), można mówić o wpływie emocji na funkcjonowanie układu pokarmowego.

Nerwica żołądka – jak wygląda leczenie?

Statystyki pokazują, że nerwica żołądka jest dolegliwością występującą powszechnie. Jako, że jest to choroba na tle nerwowym, kluczowe jest zadbanie o dobrą kondycję psychiczną pacjenta. Bardzo ważne jest zmniejszenie stresu, który współcześnie jest częścią naszego codziennego życia. Metody prowadzące do osiągnięcia tego celu mogą być różne. W przypadku niektórych osób niezbędna okazuje się psychoterapia.

Bardzo skutecznymi sposobami na zredukowanie stresu, a tym samym dolegliwości gastrycznych jest sport. Warto uprawiać jogę, pływać, biegać. Ważne, żeby sport, który uprawiamy sprawiał nam przyjemność. W przeciwnym razie istnieje prawdopodobieństwo, że stanie się on kolejnym wyzwalaczem stresu.

Nie można zapominać o diecie osoby cierpiącej na zespół jelita drażliwego. Powinna być ona różnorodna, zawierać witaminy z grupy B, magnez, potas, żelazo i wapń.

Medycyna naturalna a nerwica żołądka

Jeżeli chory na nerwicę żołądka odczuwa bardzo silny stres, z którym nie może sobie poradzić, konieczne może okazać się leczenie farmakologiczne. Zanim jednak sięgniemy po silne leki uspokajające, dobrze jest skorzystać z mocy ziół.

Zioła, które mogą okazać się pomocne w leczeniu tej dolegliwości to melisa, rumianek, dziurawiec, a nawet koper włoski.

Niezwykle skuteczne w łagodzeniu skutków stresu są olejki eteryczne. Warto wypróbować olejek pomarańczowy, lawendowy, grejpfrutowy, sosnowy, a także świerkowy.

4.7/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here