Naturalne sposoby na podniesienie poziomu testosteronu w męskim organizmie

0

O mężczyznach aktywnych i z dużym popędem płciowym mówi się, że mają wysoki poziom testosteronu w organizmie. Tak rzeczywiście jest, a nadmiar tego hormonu też może być problemem. Kłopoty pojawiają się jednak również, gdy testosteronu w organizmie jest zbyt mało.

Po czym poznać niski poziom testosteronu?

Pewne objawy od razu kojarzą się z niskim poziomem testosteronu. Inne są zupełnie niecharakterystyczne i niektórzy panowie mogą być zaskoczeni, że właśnie tak objawia się niski poziom tego ważnego hormonu. O jakie objawy chodzi?

 • Łysienie, wypadanie włosów, przerzedzona, rosnąca coraz wolniej broda.
 • Mniejsza ochota na seks lub problemy z erekcją.
 • Uderzenia gorąca.
 • Mniejsza sprawność fizyczna i wytrzymałość.
 • Słabsze kości.
 • Wyraźnie zaokrąglony biust.
 • Pomniejszenie jąder.
 • Wyższy niż wcześniej ton głosu.
 • Słabsza pamięć.
 • Pogorszony nastrój.
 • Bezsenność.

Spadek poziomu testosteronu wraz z wiekiem

Ilość testosteronu w organizmie spada z wiekiem, choć u niektórych dochodzi do niego wcześniej, niż u innych. Już po 35. roku życia jego ilość w organizmie zmniejsza się o 1-2 proc. rocznie. Panowie, którzy palą, nie są aktywni i źle się odżywiają, narażają się na to statystycznie wcześniej niż inni.

Spadek poziomu testosteronu objawia się mniejszą niż wcześniej sprawnością, pogorszonym nastrojem czy problemami z prostatą. Jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania łagodnego rozrostu prostaty, przez który wielu panów już w okolicach 40. roku życia sięga po preparaty takie jak Prostamol Uno. Rozrost prostaty objawia się ciągłym parciem na pęcherz i poczuciem, że nie da się w pełni go opróżnić. Prostamol Uno zawiera wyciąg z palmy boczni piłkowanej o działaniu przeciwzapalnym. W przypadku obniżania poziomu testosteronu w związku z wiekiem trzeba radzić sobie z każdym z objawów z osobna, choć zmiany w stylu życia mogą zahamować postępowanie zaburzeń.

Co zwiększa poziom testosteronu w organizmie?

Duży wpływ na produkcję testosteronu ma dieta. Udowodniono, że spożywanie zbyt małej ilości pokarmów zaburza wydzielanie tego hormonu. Z kolei żeński estrogen gromadzi się w tłuszczu, więc osoby otyłe też często mają zaburzenia ilości testosteronu w organizmie. Warto więc dbać o odpowiednią ilość ruchu i prawidłową wagę. Znaczenie ma też to, co spożywasz. Białko pozytywnie wpływa na poziom testosteronu w organizmie. W diecie powinno znaleźć się także sporo dobrej jakości tłuszczu.

Natomiast warto ograniczać produkty znane z promowania produkcji żeńskich hormonów płciowych, jak soja czy siemię lniane. Istnieją też produkty, które blokują nadmierne wytwarzanie progesteronu, a wśród nich są m.in. warzywa kapustne czy winogrona. Okazuje się, że panowie, którzy nie wyobrażają sobie obiadu bez sztuki mięsa i zasmażanej kapusty przynajmniej pod tym kątem całkiem nieźle komponują swoją dietę. Poziom testosteronu obniża natomiast spożywany w nadmiarze alkohol. Z kolei zioła i substancje naturalne, które pobudzają jego produkcję, to palma karłowata, buzdyganek naziemny czy epimedium.

4.8/10 - (6 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here