Nasiona i korzeń kobylaka w leczeniu osób dorosłych i dzieci

0

Kobylak to roślina, z którą prawdopodobnie niejednokrotnie się spotkaliśmy. Rośnie na łąkach i podmokłych terenach. Warto zwrócić na niego uwagę, ze względu na właściwości lecznicze, które posiada. Kobylak działa silnie przeciwbakteryjnie, radzi sobie także z wirusami i grzybami. Jednocześnie jest bezpieczny dla zdrowia. Można go stosować nawet w leczeniu najmłodszych. Przekonajmy się, kiedy po roślinę tę sięgali nasi przodkowie.

Czym jest kobylak?

Kobylak jest to pospolita, dziko rosnąca roślina, którą można spotkać między innymi w Polsce. Występuje on pod różnymi nazwami – bywa określany jako:

  • szczaw kędzierzawy,
  • szczaw koński,
  • czy szczaw lancetowaty.

Jak wynika z powyższych nazw – jest on kuzynem powszechnie stosowanego w polskich kuchniach szczawiu. Kobylak nie zachwyca smakiem, jednak na uwagę zasługują jego lecznicze właściwości. Posiadają je zarówno nasiona, korzenie, jak i liście, które działają podobnie. Kobylak pomaga między innymi w łagodzeniu dolegliwości żołądkowych, biegunce, problemach z trawieniem. Zwalcza on bakterie, wirusy i grzyby. Jest uważany za naturalny antybiotyk. Roślina ta jest polecana w celu wzmocnienia układu immunologicznego – warto po niego sięgać w przypadku osłabienia fizycznego, a także gorszego samopoczucia. Napary z kobylaka mogą być podawane dzieciom, jednak w przypadku najmłodszych należy wybierać napary z nasion tej rośliny, które mają najbardziej łagodne działanie.

Właściwości lecznicze kobylaka

Kobylak charakteryzuje się wieloma prozdrowotnymi właściwościami. Ma on działanie:

  • antybakteryjnie,
  • antywirusowe,
  • i przeciwgrzybicze.

Roślina ta pomaga w dolegliwościach układu pokarmowego, takich jak między innymi zatrucia, biegunki, problemy z trawieniem. Regularne jego spożywanie wzmacnia także odporność.

W liściach, korzeniach i nasionach kobylaka znajdziemy pokaźne ilości witaminy C, która jest pomocna w przyswajaniu żelaza, a tym samym przeciwdziałaniu anemii.

Kobylak działa również przeciwbólowo, będzie więc naturalną alternatywą dla aptecznych leków przeciwbólowych. Roślina ta pomoże w regeneracji organizmu w przypadku wyczerpania fizycznego i psychicznego.

Jego właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze sprawiają, że pomaga on także przy kłopotach z cerą. Pomoże on w:

  • stanach zapalnych skóry,
  • trądziku,
  • grzybicy,
  • i łojotoku.

Można przygotować z niego tonik do przemywania skóry.

Kobylak zawiera duże ilości antyoksydantów, dzięki którym opóźnia starzenie się organizmu i pomaga chronić go przed rozwojem chorób nowotworowych.

Zastosowanie kobylaka u dzieci

Kobylak może być stosowany również u dzieci. Jeżeli jednak decydujemy się na podanie go najmłodszym, zdecydujmy się na wywar z nasion tej rośliny – nasiona mają działanie łagodniejsze niż liście i korzenie. U dzieci w celach leczniczych możemy stosować napar z kobylaka raz dziennie. Kuracja nie powinna być dłuższa niż kilka dni.

Kobylak – przeciwwskazania do stosowania

Kobylaka powinny unikać kobiety w ciąży i mamy karmiące piersią. Roślina ta jest niewskazana również u chorych na kamicę nerkową i inne schorzenia nerek.

4.7/10 - (11 votes)
reklama
blank
Artykuł sprawdzony merytorycznie przez ekspertów portalu StaloweZdrowie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here