Home zdrowie Nasiona i korzeń kobylaka w leczeniu osób dorosłych i dzieci

Nasiona i korzeń kobylaka w leczeniu osób dorosłych i dzieci

0

Kobylak to roślina, z którą prawdopodobnie niejednokrotnie się spotkaliśmy. Rośnie na łąkach i podmokłych terenach. Warto zwrócić na niego uwagę, ze względu na właściwości lecznicze, które posiada. Kobylak działa silnie przeciwbakteryjnie, radzi sobie także z wirusami i grzybami. Jednocześnie jest bezpieczny dla zdrowia. Można go stosować nawet w leczeniu najmłodszych. Przekonajmy się, kiedy po roślinę tę sięgali nasi przodkowie.

Czym jest kobylak?

Kobylak jest to pospolita, dziko rosnąca roślina, którą można spotkać między innymi w Polsce. Występuje on pod różnymi nazwami – bywa określany jako:

  • szczaw kędzierzawy,
  • szczaw koński,
  • czy szczaw lancetowaty.

Jak wynika z powyższych nazw – jest on kuzynem powszechnie stosowanego w polskich kuchniach szczawiu. Kobylak nie zachwyca smakiem, jednak na uwagę zasługują jego lecznicze właściwości. Posiadają je zarówno nasiona, korzenie, jak i liście, które działają podobnie. Kobylak pomaga między innymi w łagodzeniu dolegliwości żołądkowych, biegunce, problemach z trawieniem. Zwalcza on bakterie, wirusy i grzyby. Jest uważany za naturalny antybiotyk. Roślina ta jest polecana w celu wzmocnienia układu immunologicznego – warto po niego sięgać w przypadku osłabienia fizycznego, a także gorszego samopoczucia. Napary z kobylaka mogą być podawane dzieciom, jednak w przypadku najmłodszych należy wybierać napary z nasion tej rośliny, które mają najbardziej łagodne działanie.

Właściwości lecznicze kobylaka

Kobylak charakteryzuje się wieloma prozdrowotnymi właściwościami. Ma on działanie:

  • antybakteryjnie,
  • antywirusowe,
  • i przeciwgrzybicze.

Roślina ta pomaga w dolegliwościach układu pokarmowego, takich jak między innymi zatrucia, biegunki, problemy z trawieniem. Regularne jego spożywanie wzmacnia także odporność.

W liściach, korzeniach i nasionach kobylaka znajdziemy pokaźne ilości witaminy C, która jest pomocna w przyswajaniu żelaza, a tym samym przeciwdziałaniu anemii.

Kobylak działa również przeciwbólowo, będzie więc naturalną alternatywą dla aptecznych leków przeciwbólowych. Roślina ta pomoże w regeneracji organizmu w przypadku wyczerpania fizycznego i psychicznego.

Jego właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze sprawiają, że pomaga on także przy kłopotach z cerą. Pomoże on w:

  • stanach zapalnych skóry,
  • trądziku,
  • grzybicy,
  • i łojotoku.

Można przygotować z niego tonik do przemywania skóry.

Kobylak zawiera duże ilości antyoksydantów, dzięki którym opóźnia starzenie się organizmu i pomaga chronić go przed rozwojem chorób nowotworowych.

Zastosowanie kobylaka u dzieci

Kobylak może być stosowany również u dzieci. Jeżeli jednak decydujemy się na podanie go najmłodszym, zdecydujmy się na wywar z nasion tej rośliny – nasiona mają działanie łagodniejsze niż liście i korzenie. U dzieci w celach leczniczych możemy stosować napar z kobylaka raz dziennie. Kuracja nie powinna być dłuższa niż kilka dni.

Kobylak – przeciwwskazania do stosowania

Kobylaka powinny unikać kobiety w ciąży i mamy karmiące piersią. Roślina ta jest niewskazana również u chorych na kamicę nerkową i inne schorzenia nerek.

4.7/10 - (11 votes)
Artykuł sprawdzony merytorycznie przez ekspertów portalu StaloweZdrowie.pl

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Currently you have JavaScript disabled. In order to post comments, please make sure JavaScript and Cookies are enabled, and reload the page. Click here for instructions on how to enable JavaScript in your browser.

Exit mobile version