Napój izotoniczny, hipertoniczny, i hipotoniczny – jakie są pomiędzy nimi różnice?

0

Współcześnie w sklepach możemy się natknąć na napoje izotoniczne, hipotoniczne i hipertoniczne. Często kupujemy je bez większej wiedzy dotyczącej ich wpływu na nasz organizm. Czym są i jak działają poszczególne napoje? Które z nich będą dla nas odpowiednie?

Kilka słów o napojach energetycznych

Należy zdawać sobie sprawę, że tak zwane napoje energetyczne w znaczący sposób różnią się pomiędzy sobą i mają różne przeznaczenie. Istotną różnicą jest szybkość z jaką są one wchłaniane przez ludzki organizm (jest to zjawisko osmolarności). Osmolarność (inaczej molarność) to ilość moli substancji osmotycznie czynnych w jednym litrze roztworu. Przykładem może być namaczanie mięsa (które zawiera niskie stężenie soli) w roztworze soli charakteryzującym się wysokim stężeniem. Co się stanie? Sól (zgodnie z zasadą dyfuzji) przedostanie się z roztworu do tkanek mięsa.

Napój izotoniczny – charakterystyka

Najważniejszym zadaniem napojów izotonicznych jest błyskawiczne uzupełnienie elektrolitów i nawodnienie naszych tkanek. Z tego względu bardzo chętnie wybierają je sportowcy, osoby pracujące fizycznie, a także osoby z odwodnionym organizmem (do odwodnienia może dojść na przykład na skutek choroby). Ciśnienie osmotyczne w napoju izotonicznym jest identyczne z tym, które występuje w płynach ustrojowych ludzkiego organizmu. Napoje takie są bogate w węglowodany (w większości wypadków węglowodany pochodzą z glukozy), witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, a także niezbędne dla funkcjonowania naszego organizmu związki mineralne:

  • magnez,
  • wapń,
  • sód,
  • potas,
  • czy fosfor.

Dzięki piciu napojów izotonicznych w trakcie i po wysiłku, jesteśmy w stanie utrzymać wydolność naszego organizmu na najwyższym poziomie. Sprawiają one, że nasz organizm funkcjonuje sprawniej.

Napój hipotoniczny – charakterystyka

Jeżeli chodzi o napoje hipotoniczne – ich cechą charakterystyczną jest niższa osmolarność w stosunku do tkanek naszego organizmu. Z tego względu świetnie sprawdzą się one do jego nawadniania. Nie mają one wpływu na gospodarkę elektrolitową, gdyż zawierają niewiele cukru i związków mineralnych. Ich picie ma charakter profilaktyczny – służą one do uzupełniania niedoborów wody. Są odpowiednie także dla osób uprawiających sporty wymagające niewielkiego wysiłku (i w przypadku, kiedy trening nie trwa dłużej niż jedną godzinę). Przykładem napoju hipotonicznego jest woda źródlana, czy woda z niewielką ilością soku owocowego.

Właściwości napoju hipertonicznego

Napój hipertoniczny charakteryzuje się wyższym ciśnieniem osmotycznym od tego, które występuje w płynach ustrojowych człowieka. Dodatkowo zawiera on wysokie stężenie cukru, dzięki czemu wykorzystywany jest do regeneracji powysiłkowej (jego zadaniem jest uzupełnienie glikogenu w organizmie).

Napoje hipertoniczne są cenione przez osoby uprawiające sport, gdyż zawarte w nich węglowodany są przyswajane przez ludzki organizm w szybkim tempie. Należy podkreślić, że nie nadają się one do picia przed, a także po treningu, gdyż mogą doprowadzić do opóźnienia opróżniania żołądka. Wypicie napoju hipertonicznego przed wysiłkiem fizyczny będzie skutkowało mało dla nas komfortowym przelewaniu się treści żołądkowej. Pamiętajmy, że napoje hipertoniczne mogą, choć nie muszą być zdrowe. Zaliczamy do nich soki owocowe (mogą być zdrowe, pod warunkiem, że sami wyciśniemy je z owoców), ale też napoje typu cola.

4.5/10 - (1 vote)
reklama
blank
Artykuł sprawdzony merytorycznie przez ekspertów portalu StaloweZdrowie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here