E-recepty to rozwiązanie pozwalające na oszczędność czasu, papieru i pieniędzy. Są wygodne zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy czy farmaceutów. Choć towarzyszą człowiekowi już od kilku lat, wiele kwestii z nimi związanych wciąż budzi wątpliwości. O czym powinieneś wiedzieć?
Jeśli cenisz sobie maksymalną wygodę, a chcesz skonsultować się z lekarzem lub otrzymać receptę online, z pomocą przyjdzie Ci Halomed – lekarze online mogą skutecznie Cię zdiagnozować i wdrożyć terapię. Posiadają wszelkie uprawnienia do wystawiania recept, zwolnień i innych dokumentów. Poznaj najistotniejsze informacje dotyczące recept online!
Na jakie leki można otrzymać receptę online?
Receptę online można otrzymać na dowolne leki, które do wykupienia w aptece potrzebują takiej opcji. Jeśli chcesz samodzielnie wybrać potrzebne leki i do ich otrzymania skorzystać z pośrednictwa portali świadczących usługi medyczne, z pomocą może przyjść Ci baza leków. Pamiętaj, że jeśli lekarz ma wątpliwości co do zasadności e-recepty, może odmówić jej wystawienia lub skonsultować się z Tobą na drodze teleporady. Niektóre grupy leków wymagają ponadto osobistej konsultacji z lekarzem. Dotyczy to np. psychotropów.
Jak sprawdzić przepisane przez lekarza leki?
Aby szczegółowo sprawdzić leki przepisane przez lekarza, wystarczy zalogować się na IKP – Internetowe Konto Pacjenta. Następnie należy wejść w zakładkę „recepty” i wybrać „moje recepty”. Nie tylko dowiesz się, jakie leki przepisał Ci specjalista, ale również jakie jest ich zalecane dawkowanie przy Twoim problemie zdrowotnym. Na IKP masz dostęp do całej historii leczenia oraz wielu innych, istotnych informacji medycznych.
Jak zrealizować e-receptę?
E-recepty można zrealizować w dowolnej aptece na terenie Polski. Wystarczy podać farmaceucie kod otrzymany w SMS-ie wraz ze swoim numerem PESEL, ewentualnie dać do zeskanowania kod kreskowy przesłany w załączniku PDF przez maila. Taką receptę możesz realizować częściowo, jak również może ją za Ciebie wybrać zaufana osoba (jeśli nie masz możliwości osobistej wizyty w aptece). Musi ona jednak znać kod recepty i Twój numer PESEL.
Zgubiony kod e-recepty – co zrobić?
Zdarza się, że pacjent nie ma dostępu do skrzynki mailowej, a SMS został przypadkowo usunięty. Co zrobić w takiej sytuacji? Nie ma powodów do paniki. Wystarczy zalogować się na wspomniane Internetowe Konto Pacjenta, aby mieć stały dostęp do wszystkich recept online. Nie ma możliwości usunięcia ich z IKP, dlatego zawsze mogą być pod ręką.
Czy lekarz może odmówić wystawienia recepty online?
Zgodnie z prawem lekarz nie ma obowiązku wystawiania recepty online na żądanie pacjenta. Może odmówić działań w następujących przypadkach:
- ciąża, która jest przeciwwskazaniem do przyjmowania niektórych leków;
- objawy nieadekwatne do wskazanych przez pacjenta leków (np. prośba o antybiotyki przy infekcji wirusowej);
- leki wymagające osobistej wizyty u specjalisty, np. psychotropowe.
Decyzję zawsze podejmuje lekarz zgodnie z aktualną wiedzą medyczną.