Najczęstsze przyczyny biegunki

0

Nikt nie lubi, kiedy dopadnie go biegunka. Ciągłe wizyty w toalecie, osłabienie i odwodnienie sprawiają, że samopoczucie znacznie się pogarsza i nie jesteśmy zdolni do pracy. Co więcej, w zależności od przyczyny rozwolnienia, wraz z biegunką pojawić się mogą dreszcze i gorączka, które wykluczają nas z normalnego funkcjonowania. Podobnie rzecz wygląda u dzieci, u których każde nieprawidłowe wypróżnienie powoduje niepokój rodzica. Zobacz, jakie są najpowszechniejsze przyczyny biegunki?

Biegunka u dziecka – przyczyny

Przyczyny biegunki u dzieci mogą mieć różne podłoże, najczęściej jednak są to zakażenia wirusowe lub bakteryjne, lub też tzw. biegunki poantybiotykowe.

Biegunka infekcyjna u dziecka

Najczęstszą przyczyną biegunki infekcyjnej u dziecka jest zakażenie rotawirusami. Tego typu schorzenie, oprócz rozwolnienia, może wywoływać także objawy związane z przeziębieniem, takie jak dreszcze, podwyższona temperatura, katar czy kaszel. Często pojawiają się również wymioty.

Drugim rodzajem biegunki infekcyjnej jest zakażenie bakteryjne, które najczęściej wywołują bakterie z rodziny Campylobacter spp. i Salmonella spp.

Biegunka poantybiotykowa u dziecka

Biegunka może pojawić się także jako efekt uboczny antybiotykoterapii. Szacuje się, że na biegunki poantybiotykowe cierpi aż 40% dzieci, które przyjmowały antybiotyki o szerokim spectrum działania. Dzieje się tak dlatego, że antybiotyki, oprócz zwalczania bakterii chorobotwórczych, oddziałują niekorzystnie także na tzw. dobre bakterie, co prowadzi do zaburzenia równowagi mikrobiologicznej w jelitach i powoduje problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Przyjmowanie probiotyków podczas antybiotykoterapii może zapobiec takim konsekwencjom.

Przyczyny biegunki u dorosłych

U osób dorosłych najczęstsze przyczyny biegunki są takie jak u dzieci, czyli infekcje. Jednak im jesteśmy starsi, tym bardziej jesteśmy narażeni także na inne czynniki, które mogą powodować rozwolnienie. Są to między innymi:

  • reakcje alergiczne;
  • zakażenia pasożytnicze;
  • zatrucia pokarmowe;
  • stres;
  • nadużywanie alkoholu;
  • przedawkowanie witaminy C lub magnezu;
  • zespół jelita drażliwego;
  • nowotwory;
  • choroba Leśniowskiego-Crohna;
  • nadczynność tarczycy;
  • skutki uboczne leków.

Nie wszystkie z powyższych przyczyn odnoszą się tylko do osób dorosłych, ponieważ dzieci także mogą zarazić się pasożytami czy cierpieć na zatrucie pokarmowe. Jednak takie czynniki, jak stres czy zaburzenia hormonalne częściej obserwowane są u osób po okresie dojrzewania, dorośli zazwyczaj zażywają także więcej leków, a niektórzy mają skłonność do nadużywania alkoholu.

Przyczyn występowania biegunki może być całe mnóstwo, zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Najczęściej są to infekcje lub zatrucie pokarmowe, które przechodzą samoistnie po kilku dniach, trzeba tylko pamiętać, aby nie dopuścić do odwodnienia. Jeżeli biegunka nie jest zbyt silna, można ją wyleczyć w domu. W przypadku, gdy objawy się nasilają, zwłaszcza u dzieci, konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem.

4.7/10 - (3 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here