Najczęściej występujące wady wzroku i sposoby ich korygowania

0

Częstość występowania wad wzroku (wad refrakcji) rośnie. Jak wskazują badania, zaburzenia widzenia związane z błędami refrakcji występować mogą nawet u 75% dorosłych. Są to krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Wraz z wydłużaniem się średniej długości życia, coraz częściej spotykamy się także z prezbiopią. Jakie wady wzroku występują najczęściej i jak się je leczy? Czy można spowolnić rozwój wad wzroku?

Gdy słabo widzimy z daleka

Jedną z najczęściej diagnozowanych wad wzroku jest krótkowzroczność. Niestety występuje ona zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Co ciekawe, to właśnie ta wada wzroku jest obserwowana u coraz to młodszych osób, co jest związane ze zmieniającym się stylem życia i wzrostem poziomu cyfryzacji.

Krótkowzroczność to zaburzenie prawidłowego widzenia, wada refrakcji, która polega na tym, że obiekty znajdujące się w większej odległości są słabo widoczne. Obraz przedmiotów czy budynków będących daleko jest rozmazany. W praktyce utrudnia to nie tylko codzienne funkcjonowanie, ale może uniemożliwić normalne życie, np. w przypadku dzieci i młodzieży, które nie widząc wyraźnie, co jest napisane na tablicy, mogą mieć trudność z nauką. Aby dowiedzieć się więcej na temat krótkowzroczności i metod jej spowalniania, przejdź tutaj: https://mamwzrokok.pl/czym-jest-krotkowzrocznosc-przyczyny-i-metody-spowalniania/.

Gdy utrudnione jest widzenie z bliska

Wada wzroku związana z zaburzeniem widzenia obiektów z bliska to dalekowzroczność. Ta wada wzroku jest z reguły diagnozowana u osób dojrzałych bądź starszych. Podobnie jak krótkowzroczność, związana jest z nieprawidłowym skupianiem promieni świetlnych, w tym przypadku za siatkówką. W dalekowzroczności obiekty będące daleko nie są wyraźnie odwzorowywane na siatkówce, czyli nie są widziane wyraźnie. Jednak dzięki mechanizmowi akomodacji wada ta długo może nie dawać objawów przy patrzeniu daleko.

Astygmatyzm, prezbiopia – czy to jeszcze wady wzroku?

Źródłem zaburzeń widzenia mogą być również inne wady wzroku, np. astygmatyzm. Jest to wada refrakcji polegająca na nieprawidłowym widzeniu obrazu (powstają zniekształcenia) i rozmazywaniu się obserwowanych obiektów np. w postaci cienia czytanego tekstu lub kontury obiektów są zakrzywione. Bezpośrednią przyczyną astygmatyzmu, jak i pozostałych wad wzroku również jest nieprawidłowe skupianie promieni świetlnych na siatkówce oka, w tym przypadku w dużej mierze ze względu na zniekształcenia rogówki.

Z kolei innym, ale niezwykle ciekawym i specyficznym stanem jest prezbiopia. Prezbiopia nie jest uważana ani za chorobę, ani wadę wzroku. Jest to pogorszenie się widzenia związane z procesem starzenia się, który jest fizjologiczny. Jest to podstawowa kwestia, która odróżnia prezbiopię od wad wzroku takich jak krótkowzroczność czy astygmatyzm. To, co najczęściej charakterystyczne dla osób w wieku podeszłym, to trudność z odczytaniem cyfr czy liter z obiektu np. książki znajdującej się tuż przy twarzy. Jeśli sami nie mamy tego problemu, to na pewno z łatwością przypominamy sobie rodziców czy dziadków, którzy odsuwali od siebie gazetę czy menu w restauracji, aby przeczytać tekst.

Jak leczy się wady wzroku?

Niewątpliwie, występowanie wad wzroku znacząco wpływa na jakość życia, ale także codzienne funkcjonowanie. Do podstawowych metod korekcji wad wzroku, czyli wyrównywania zaburzenia widzenia, należy noszenie okularów bądź soczewek kontaktowych. Te są dobierane, po wykonaniu badań u lekarza okulisty lub optometrysty, przez specjalnie do tego przeszkoloną osobę, optyka.

Jednocześnie noszenie okularów bądź soczewek nie zawsze jest wystarczająco satysfakcjonujące dla pacjenta. Mimo iż jest to metoda stosunkowo szybka i bezbolesna, korekcja widzenia występuje wyłącznie, gdy jest stosowana. Ponadto styl życia bądź inne czynniki, np. zespół suchego oka, mogą utrudniać komfortowe życie z okularami czy soczewkami. U takich osób, gdy wada jest ustabilizowana na odpowiednim poziomie, rozważyć można leczenie operacyjne wzroku np. metodą laserową.

Podsumowując, wady wzroku wraz z rozwojem cywilizacji i wydłużaniem się średniej długości życia, występują coraz częściej. Do podstawowych metod korekcji wad refrakcji należy regularne noszenie okularów korekcyjnych bądź soczewek kontaktowych. U wybranych osób zastosowanie mają również bardziej zaawansowane techniki korekcji wad, takie jak choćby laserowa korekcja wzroku.

Bibliografia:

  • Wierzbowska i wsp. Individualizing approach to management of refractive error. Surgery & Laser Therapy 2021.
  • Grzybowski i wsp. Epidemiologia i leczenie krótkowzroczności na świecie. Ophtherapy 2017; 4:3:15:129-135.
  • Partyka i wsp.. Epidemiologia chorób narządu wzroku oraz infrastruktura okulistyki w Polsce. Przegląd Epidemiologiczny 2015; 69: 905 – 908.
  • Leszczyńska. Astygmatyzm regularny – czynniki wpływające na wielkość i charakter wady refrakcji. Ophtherapy 2014; 1:2:2:128 – 133.
  • Olkowska. Prezbiopia–metody korekcji. Optyka, 2021
10/10 - (1 vote)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here