Nadmierne wypadanie włosów – jak sobie radzić z tym problemem?

0

Nie jest możliwe, żeby podać jeden sposób na zahamowanie wypadania włosów, który sprawdzi się w stu procentach. Przyczyn tego zjawiska może być bowiem wiele. Nie należy jednak bagatelizować problemu, gdyż wypadanie włosów może niekiedy być symptomem poważnej choroby? Co robić, kiedy zauważymy, że włosów na naszej głowie ubywa w bardzo szybkim tempie?

Dlaczego włosy wypadają?

Na wstępie należy zaznaczyć, że wypadanie włosów jest zjawiskiem całkowicie normalnym. Każdy włos ma określoną żywotność. Kiedy jego czas się kończy – po prostu wypada, a na jego miejscu pojawia się następny. Dziennie możemy stracić nawet sto włosów nie powinno nas to niepokoić. Jeżeli jednak nasze włosy wypadają garściami, a na ich miejscu nie wyrastają następne, możemy czuć się zaalarmowani.

Jedną z częstszych przyczyn wypadania włosów są zaburzenia hormonalne, na przykład nadmiar testosteronu. W przypadku kobiet problemy z wypadaniem włosów często pojawiają się po urodzeniu dziecka, po przejściu menopauzy, lub też w wyniku stosowania źle dobranej antykoncepcji hormonalnej.

Wypadające włosy często są związane z chorobami tarczycy. Problemy występują zarówno przy nadczynności, jak i niedoczynności tego gruczołu. Jeżeli cierpimy na niedoczynność tarczycy, nasze włosy są prawdopodobnie cienkie, przesuszone i przerzedzone (jednocześnie wypadają równomiernie). Inaczej dzieje się u osób z nadczynnością tarczycy, u których obserwuje się łysienie plackowate.

W powyższych wypadkach jedynym skutecznym sposobem na zahamowanie wypadania włosów jest stabilizacja poziomu hormonów. Tu konieczna jest wizyta u dobrego lekarza, gdyż sami nie jesteśmy w stanie zdziałać wiele.

Warto zdawać sobie sprawę, że w wielu wypadkach to my sami jesteśmy odpowiedzialni za złą kondycję naszych włosów. Dobrym przykładem jest stosowanie niewłaściwej diety, ubogiej w witaminy, minerały i inne substancje niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Winny może być stres, zatrucie, a czasem także niewłaściwa pielęgnacja włosów. Powinniśmy wziąć pod uwagę także wiek – im jesteśmy starsi, tym nasze włosy bardziej wypadają, stają się też znacznie cieńsze. Czasem kondycję włosów pogarszają złe warunki atmosferyczne – wiatr, niskie temperatury, wahania wilgotności powietrza, promieniowanie UV.

Jak zahamować wypadanie włosów?

Jeżeli nadmierne wypadanie włosów jest w naszym przypadku spowodowane chorobami, jedynym skutecznym sposobem będzie podjęcie leczenia. W takich sytuacjach nie liczmy na specjalne kosmetyki czy zabiegi pielęgnacyjne.

Dużo większe możliwości mamy wówczas, gdy wypadanie włosów jest następstwem złej diety. Jeżeli nasz jadłospis jest monotonny, jemy dużo produktów wysoko przetworzonych, lub też stosujemy restrykcyjną dietę odchudzającą – koniecznie przestańmy. Z pewnością pomoże nam zastosowanie dobrze zbilansowanego jadłospisu. Jednocześnie musimy zdawać sobie sprawę, ze kondycja naszych włosów nie poprawi się natychmiast. Często potrzebne są długie miesiące, żeby poprawić ich stan.

Jeżeli cierpimy na niedobory witamin i minerałów, możemy sięgnąć po dobrej jakości suplementy. Równocześnie pamiętajmy, że nie mogą być one zamiennikiem zdrowego żywienia.

U wielu osób nadmierne wypadanie włosów jest wynikiem bardzo silnego stresu. W takich sytuacjach jedynym ratunkiem jest opanowanie negatywnych emocji. Nie jest to proste i będzie wymagało od nas ciężkiej pracy nad sobą. Kiedy to możliwe, można spróbować zmienić otoczenie, odciąć się od toksycznych osób. W zniwelowaniu stresu pomoże nam zarówno odpowiednia dieta, jak i aktywność fizyczna.

Dieta, która zahamuje wypadanie włosów

W wielu wypadkach wypadanie włosów powiązane jest z niedoborami:

 • biotyny,
 • niacyny,
 • kwasu pantotenowego,
 • czy ryboflawiny.

Jeżeli nasza bujna niegdyś czupryna się przerzedza, może to oznaczać także, że brakuje nam następujących minerałów:

 • selenu,
 • żelaza,
 • lub cynku.

Dla pewności warto wykonać badania krwi, które pokażą nam prawdę o kondycji naszego organizmu.

Przyczyną może być również niedobór nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 lub omega-6.

Dieta dobra dla naszych włosów powinna być różnorodna i pełnowartościowa. Jej podstawę powinny stanowić warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, czyli:

 • orzechy,
 • pestki,
 • awokado,
 • czy tłuste ryby morskie.

Należy mieć świadomość, że równie ważna jak wybór odpowiednich produktów jest ich obróbka termiczna. Witaminy z grupy B, które często są przyczyną nadmiernego wypadania włosów rozpuszczają się w wodzie. Oznacza to, że bardzo łatwo jest je stracić podczas nieodpowiedniego przygotowania potrawy. Przykładowo kiedy gotujemy kaszę gryczaną w dużej ilości wody, a po ugotowaniu kaszy wylewamy całą wodę – wraz z nią pozbywamy się witamin z grupy B.

Dobrym uzupełnieniem diety są niekiedy suplementy diety lub zioła. Możemy zainteresować się:

 • skrzypem polnym,
 • pokrzywą,
 • łopianem,
 • czy tatarakiem.

Unikajmy błędów w pielęgnacji

Powszechną przyczyną wypadania włosów jest ich niewłaściwa pielęgnacja. Warto obserwować jak nasze włosy reagują na poszczególne produkty. Jeżeli po zastosowaniu nowego szamponu do włosów lub odżywki, nasze włosy wypadają bardziej niż zwykle – jest to sygnał, że dany produkt nie jest dla nas odpowiedni.

Należy zachować szczególną ostrożność podczas takich zabiegów jak farbowanie czy trwała ondulacja. W przypadku wielu kobiet praktycznie niemożliwa jest rezygnacja z farbowania, jednak współcześnie mamy do wyboru wiele preparatów koloryzujących, które są bezpieczne dla włosów.

4.8/10 - (3 votes)
reklama
blank
Artykuł sprawdzony merytorycznie przez ekspertów portalu StaloweZdrowie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here