N-acetylocysteina – czym jest, działanie, jak dawkować, przeciwwskazania

0

N-acetylocysteina to mało popularny suplement diety, który bardzo pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Choć jest stosowana przede wszystkim jako środek rozrzedzający wydzielinę w górnych drogach oddechowych i ułatwiający jej wykrztuszanie, może między innymi poprawić jakość naszego snu, pomagać w leczeniu zaburzeń psychicznych, czy zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. W czym jeszcze pomoże nam n-acetylocysteina? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jej stosowania?

Co to jest n-acetylocysteina?

N-acetylocysteina  (NAC) to organiczny związek chemiczny, który jest pochodną l-cysteiny – aminokwasu występującego w ludzkim organizmie. Ma ona postać białego proszku, ewentualnie bezbarwnych kryształków. N-acetylocysteina spełnia wiele funkcji – jest wykorzystywana do produkcji glutationu, wchodzi w skład białek, ma silne właściwości antyoksydacyjne. NAC stosowana jest w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, przeciwdziała infekcjom bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym. Dodatkowo wspiera pracę wątroby, pomaga w leczeniu chorób wywołanych autoagresją, zapobiega niektórym chorobom neurologicznym.

Jakie właściwości posiada n-acetylocysteina?

N-acetylocysteina rozrywa wiązania disiarczkowe w polipeptydach śluzu, co w praktyce oznacza, że zmniejsza jego lepkość. Jest to tak zwane działanie mukolityczne. Tym samym sprawia, że wydzielina jest sprawniej usuwana z dróg oddechowych. Innym atutem NAC jest silne działanie przeciwutleniające. Chroni ona wątrobę przed uszkodzeniami, a dodatkowo utrzymuje stężenie glutatnionu na optymalnym poziomie, wspiera detoksykację organizmu, a także przyspiesza regenerację komórek.

N-acetylocysteina na dolegliwości układu oddechowego

Stosowanie NAC jest polecane w przypadku różnych dolegliwości układu oddechowego. Jest ona szczególnie pomocna w leczeniu mukowiscydozy – choroby powodującej między innymi nadmierną produkcję i zagęszczenie śluzu. Dobre efekty zauważalne są w przypadku zapalenia oskrzeli, rozedmy płuc, czy astmy oskrzelowej.

Żeby cieszyć się leczniczymi właściwościami n-acetylocysteiny należy stosować ją w dawkach zalecanych przez lekarza.

N-acetylocysteina chroni wątrobę

NAC działa ochronnie na wątrobę. Jest bardzo pomocna w przypadku zatrucia popularnym lekiem przeciwbólowym – paracetamolem. Jeżeli zostanie on spożyty w zbyt wysokiej dawce, może spowodować niewydolność tego narządu. Podanie pacjentowi n-acetylocysteiny znacznie zwiększa jego szanse na przeżycie. NAC pomaga też w dolegliwościach wątroby spowodowanych nadmiernym spożyciem alkoholu.

N-acetylocysteina działa antyoksydacyjnie

N-acetylocysteina chroni organizm przed wolnymi rodnikami, które niszczą komórki ludzkiego organizmu. Działanie antyoksydacyjne polega przede wszystkim na tym, że NAC umożliwia prawidłową produkcję glutationu, który jest bardzo silnym przeciwutleniaczem występującym w naszym organizmie.

NAC redukuje stany zapalne w organizmie, przyczynia się również do śmierci komórek rakowych w organizmie. NAC chroni też zdrowe komórki przed szkodliwym wpływem promieniowania jonizującego, dlatego może stanowić wsparcie dla terapii przeciwnowotworowych.

N-acetylocysteina wspiera układ nerwowy

Warto wspomnieć, że NAC wykazuje dobroczynny wpływ również na funkcjonowanie układu nerwowego. Substancja ta może złagodzić między innymi objawy depresji, afektywnego zaburzenia dwubiegunowego, schizofrenii, a także takim zaburzeniom neurologicznym jak choroba Alzheimera i Parkinsona. Po NAC sięga się także w przypadku uzależnień. Daje ona dobre efekty zarówno w przypadku kompulsywnego objadania się, obgryzania paznokci, jak i uzależnienia od narkotyków.

Stosowanie n-acetylocysteiny należy rozważyć także w przypadku zaburzeń snu, szczególnie bezdechu sennego. Może ona przynieść dobre rezultaty w leczeniu chrapania.

Inne korzyści płynące ze stosowania n-acetylocysteiny

N-acetylocysteina poprawia płodność (zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn), zmniejsza również ryzyko chorób układu krążenia, co więcej przyspiesza wzrost i regenerację kości. Zwiększa też wytrzymałość i wydolność organizmu, co powinni wykorzystać sportowcy i osoby aktywne fizycznie.

Przeciwwskazania do stosowania n-acetylocysteiny

Choć NAC ma bezsprzecznie pozytywny wpływ na ludzki organizm, zawsze należy spożywać ją pod kontrolą lekarza, gdyż w niektórych przypadkach może powodować efekty niepożądane. Niewłaściwe dawkowanie często powoduje takie dolegliwości jak dreszcze, wodnisty wyciek z nosa, nudności i wymioty. W skrajnych przypadkach po jej spożyciu może dojść do skurczu oskrzeli. Jest to szczególnie prawdopodobne u osób chorujących na dychawicę oskrzelową.

NAC nie powinna być stosowana przez osoby cierpiące na wrzody żołądka i dwunastnicy. Nie jest ona wskazana dla kobiet spodziewających się dziecka i karmiących piersią. Przeciwwskazaniem jest także nadwrażliwość na każdy składnik preparatu zawierającego n-acetylocysteinę.

Nie zaleca się stosowania NAC jako leku na kaca, a to dlatego, że jest ona w stanie nasilać dolegliwości, które występują przy przedawkowaniu alkoholu.

4.2/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here