Moringa to pochodząca z Indii roślina, która za sprawą swoich wartości odżywczych znalazła się na liście super foods. Jakie konkretnie właściwości ma „drzewo długiego życia”? Kto szczególnie powinien się nim zainteresować? Czy jego spożywanie powoduje jakieś skutki uboczne?
Czym jest moringa?
Moringa olejodajna, nazywana także drzewem chrzanowym to roślina, którą zaliczamy do rodziny moringowatych. W warunkach naturalnych jest ono w stanie osiągnąć do dziesięciu metrów wysokości, jego korona jest nieregularna. Drzewo chrzanowe bardzo dobrze radzi sobie w warunkach ograniczonego dostępu do wody. Liście są jasno-zielone, naprzemianległe, kwiaty białe, zebrane w wiechy. Owoce są koloru zielonego, osiągają do sześćdziesięciu centymetrów długości. Drzewo moringa pochodzi z Indii, jednak współcześnie rośnie również w Ameryce, Azji i Afryce. Wszystkie jego części posiadają właściwości lecznicze. Moringa zawiera duże ilości witamin i minerałów. W jego składzie znajdziemy również nienasycone kwasy tłuszczowe, flawonoidy, kwasy fenolowe i polifenole. Cudowne drzewo stosuje się w profilaktyce przeciwnowotworowej, pomaga ono także w walce z cukrzycą, anemią, infekcjami bakteryjnymi.
Jakie właściwości ma drzewo moringa?
Drzewo moringa na tle innych roślin wyróżnia się ogromną zawartością witamin i minerałów. Zawiera ono szczególnie duże stężenie witamin:
- A,
- E,
- i C,
- a także witamin z grupy B.
Znajdziemy w nim ponadto:
- błonnik,
- karotenoidy,
i minerały:
- wapń,
- magnez,
- potas,
- żelazo,
- bor,
- fosfor,
- i sód.
We wszystkich częściach rośliny obecne są:
- flawonole (między innymi kwercetyna),
- aminokwasy,
- i terpenoidy.
Roślina ta jest bogata w nienacycone kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9.
Drzewo długowieczności ta zasługuje na uwagę również ze względu na wysoką zawartość białka – jest go tu niemal siedemnaście razy tyle co w mleku.
Ze względu na bardzo wysoką zawartość antyoksydantów (jest w nim aż czterdzieści sześć przeciwutleniaczy) moringa uchodzi za jedną z roślin charakteryzujących się największą pojemnością antyoksydacyjną.
Niezwykłe drzewo moringa od tysięcy lat było wykorzystywane w medycynie ludowej, a współczesna nauka potwierdza, że ma ono właściwości:
- przeciwzapalne,
- przeciwnowotworowe,
- antybakteryjne,
- przeciwgorączkowe,
- przeciwwirusowe,
- przeciwskurczowe,
- przeciwwrzodowe,
- przeciwgrzybicze,
- moczopędne,
- obniżające poziom złego cholesterolu,
- chroniące przed nadciśnieniem tętniczym.
Może ono chronić przed włóknieniem wątroby, uważa się również, że może być pomocne w leczeniu epilepsji.
Moringa na wzmocnienie odporności
Drzewo chrzanowe charakteryzuje się działaniem przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwzapalnym, dzięki czemu wspomaga organizm w walce z infekcjami. Z tego względu warto o nim pamiętać w sezonie jesienno-zimowym, kiedy ryzyko zachorowania jest bardzo duże. Roślina dostarcza naszemu organizmowi niezbędnych, wysoko przyswajalnych witamin i minerałów, czym usprawnia jego funkcjonowanie. Co istotne – roślina ta zwiększa wchłanianie składników odżywczych w przewodzie pokarmowym.
Moringa na odchudzanie
Z właściwości moringi skorzystają również osoby odchudzające się. Ich spożywanie hamuje odkładanie się tkanki tłuszczowej, poprawia także metabolizm białek. Liście moringa ze względu na wysoką zawartość błonnika usprawniają perystaltykę jelit, łagodzą dolegliwości żołądkowe, chronią także przed wzdęciami i zaparciami, które są częstym problemem osób odchudzających się.
Ze względu na zawartość dobrze przyswajalnego białka liście moringa powinny znaleźć się w menu osób aktywnych fizycznie – mają one wpływ na przyrost masy mięśniowej. Mają one także działanie moczopędne, dzięki czemu pozwalają usunąć nadmiar wody z organizmu, a w rezultacie pozbyć się uporczywego cellulitu.
Liście moringa zawierają ogromną ilość substancji odżywczych, dlatego minimalizują negatywne skutki źle skomponowanych diet odchudzających.
Pomimo wysokiej zawartości składników odżywczych, owoce moringi zawierają w 100 g jedynie 37 kcal. W przypadku liści jest to 64 kcal na 100g.
Moringa dla młodej i pięknej skóry
Ogromna ilość antyoksydantów, witaminy A, C i E, nienasycone kwasy tłuszczowe, a także cynk i karotenoidy znajdujące się w drzewie moringa sprzyjają zachowaniu młodo wyglądającej skóry na dłużej. Dobre efekty uzyskamy zarówno spożywając roślinę, jak i aplikując olej z nasion moringi bezpośrednio na skórę – jego zaletą jest szybkie wchłanianie się.
Moringa – jak stosować?
W przypadku, kiedy dysponujemy świeżymi liśćmi moringi, dobrym pomysłem jest dodawanie ich do sałatek. Są one bardzo popularne w kuchni indyjskiej – w smaku są one podobne do rzeżuchy.
Owoce i młode pędy przed spożyciem należy ugotować.
W Polsce najłatwiej jest dostać sproszkowane liście moringa, które posiadają równie wiele właściwości odżywczych. Optymalna ilość to dwie, maksymalnie trzy łyżeczki dziennie. Jeżeli pierwszy raz przyjmujemy preparat – lepiej jest zacząć od mniejszych dawek. Później, w razie potrzeby można je zwiększyć. Należy przyjmować je w trakcie posiłku lub dodawać do koktajli lub herbaty.
Moringa – przeciwwskazania
Medycyna ludowa wykorzystywała moringę jako środek na poronienie, gdyż wywołuje ona skurcze macicy. Z tego względu nie powinny spożywać jej kobiety spodziewające się dziecka. Spożywanie rośliny w bardzo dużych dawkach może przyczyniać się do rozwoju nowotworów, a także uszkodzenia wątroby i nerek.
Jeżeli przyjmujemy leki, należy uzgodnić suplementowanie moringi z lekarzem, gdyż roślina ta może wchodzić w interakcje z niektórymi z nich.
Moringa – kilka ciekawostek:
- Olej z nasion moringi nie jełczeje, nadaje się do użycia nawet przez pięć lat.
- Korzenie moringi w smaku są bardzo zbliżone do chrzanu.
- Olej z nasion moringi wykorzystywany jest niekiedy do wyrabiania mydła i farb.
- Pierwsze informacje na temat zastosowań oleju z nasion drzewa moringa pochodzą z 1400 roku przed naszą erą. W starożytnym Egipcie był on ważnym składnikiem kosmetyków przeciwstarzeniowych.
- Drzewo moringa uprawiane jest w celu pozyskiwania biopaliwa.
- Sproszkowane liście moringi mogą posłużyć do uzdatniania wody.