W Internecie krąży naprawdę sporo mitów na temat szczoteczek sonicznych do zębów. Spośród wszystkich wybrałem te najpopularniejsze i postanowiłem je obalić. Mam nadzieję, że dzięki mojemu artykułowi przekonasz się do działania szczoteczki sonicznej. Zachęcam do lektury!
Szczoteczka soniczna to urządzenie z silniczkiem elektrycznym, które zasilane jest bateryjnie lub akumulatorowo. Stworzono ją z myślą o skutecznej i zarazem bezpiecznej pielęgnacji zębów i dziąseł. Działanie szczoteczki sonicznej oparte jest o technologię fal dźwiękowych.
W trakcie jej stosowania cząsteczki pasty do zębów, wody i śliny łączą się ze sobą, czego efektem jest powstanie mikrobąbelków, które następnie docierają nawet do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej i oczyszczają je z płytki nazębnej, bakterii, osadów i resztek pokarmowych.
Jak działa szczoteczka soniczna?
Tego typu urządzenia są w stanie pracować z prędkością aż 96 000 ruchów na minutę pracy, co zdecydowanie wpływa na skuteczność oczyszczania zębów. Najczęściej wyposażone są w kilka trybów pracy o różnym przeznaczeniu, np. codzienne czyszczenie, delikatne czyszczenie, wybielanie, polerowanie szkliwa, masaż dziąseł itd. Szczoteczki soniczne posiadają też nowoczesne funkcje, które zapewniają komfort użytkowania, m.in. wskaźnik zużycia włosia, czujnik nacisku, czasomierze, program dla początkujących, możliwość połączenia się
z aplikacją mobilną itd. Ważnym dodatkiem są również końcówki wymienne o rozmaitych właściwościach, m.in. standardowe, wybielające, ortodontyczne itd. Możemy znaleźć je
w zestawach ze szczoteczkami sonicznymi. Urządzenia soniczne świetnie sprawdzą się
w podróży, a to z uwagi na wydajne akumulatory, które pozwalają im nawet na dwa miesiące pracy bez konieczności ładowania.
Mity na temat szczoteczek sonicznych
1.Szczoteczka soniczna = szczoteczka ultradźwiękowa
Pierwszy mit na temat szczoteczek sonicznych, z którym chciałbym się rozprawić, polega na myleniu tego typu urządzeń ze szczoteczkami ultradźwiękowymi. Tymczasem są to dwa różne rodzaje szczoteczek do zębów. Różnica między nimi leży w częstotliwości wytwarzanych fal (szczoteczka soniczna – 20-20000 Hz, szczoteczka ultradźwiękowa – 1600000 Hz). Fale dźwiękowe wytwarzane przez szczoteczki soniczne produkują drgania, które możemy ujrzeć na własne oczy, podczas gdy ultradźwięki są dla nas kompletnie niezauważalne.
2. Działanie szczoteczki sonicznej nie jest bezpieczne
Wielu ludzi wciąż obawia się technologii fal dźwiękowych, uważając, że szczoteczki soniczne nie są do końca bezpieczne. To jednak nieprawda. Sięgając po taki przyrząd, możesz mieć pewność, że Twoje zęby oraz dziąsła nie zostaną uszkodzone ani podrażnione. Wpływa na to nie tylko wspomniana już technologia. Duże znaczenie mają również ruchy wymiatające, do których wykonywania przystosowana jest właśnie szczoteczka soniczna. Według specjalistów jest to jeden najbezpieczniejszych ruchów wytwarzanych przez szczoteczki z silniczkiem elektrycznym. Nie wolno zapominać też o trybach pracy szczoteczek sonicznych. Dzięki nim każda osoba może wybrać opcję czyszczenia zębów i dziąseł odpowiednią dla siebie. Dodatkowo niektóre modele oferują możliwość masażu dziąseł, dzięki czemu są one mocniejsze i zdrowsze.
3. Szczoteczki soniczne szkodzą wypełnieniom
Nic bardziej mylnego! Osoby posiadające plomby, implanty czy korony mogą bez żadnych obaw sięgać po szczoteczki soniczne, które są dla nich w pełni bezpieczne, a ich stosowanie nie powoduje ubytków zębowych. Działanie urządzeń sonicznych nie ma wpływu na trwałość wypełnień.
4. Szczoteczki soniczne nie do aparatów ortodontycznych
Zdarzają się opinie mówiące o tym, że szczoteczki soniczne nie są dla użytkowników aparatów ortodontycznych. Okazuje się, że to zupełna nieprawda! Tego typu urządzenia są wręcz zalecane osobom, które leczą się ortodontycznie. Dlaczego? To proste. Szczoteczka soniczna potrafi precyzyjnie usuwać resztki pokarmowe oraz zalegającą płytkę nazębną z trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, np. z obszarów wokół zamków.
5. Do szczoteczek sonicznych tylko specjalna pasta do zębów
To ostatni mit na temat szczoteczek sonicznych przedstawiony w moim artykule. Czy stosowanie takich przyrządów wymaga od nas zakupu specjalnej pasty do zębów? Otóż nie! Należy jednak przy tym pamiętać, że choć nie ma takiego obowiązku, to posiadając szczoteczkę soniczną, warto jest sięgać po pasty o niskim stopniu ścieralności. W dodatku nie powinny one za bardzo się pienić, a ich konsystencja musi być gęsta.
Czy warto kupić szczoteczkę soniczną?
Zastanawiasz się, czy warto kupić szczoteczkę soniczną? Uważam, że zdecydowanie tak! Szczoteczka soniczna do zębów to urządzenie, które działa nie tylko niezwykle skutecznie, ale również w pełni bezpiecznie dla szkliwa zębowego czy też wrażliwych dziąseł. Dodatkowo wykonywane przez nią ruchy wymiatające uznawane są przez specjalistów za zdecydowanie najbezpieczniejsze ze wszystkich ruchów generowanych przez szczoteczki elektryczne. Stosując ją regularnie, zapobiegasz dolegliwościom jamy ustnej, np. próchnicy czy paradontozie. Dzięki temu zaoszczędzisz na częstych wizytach w gabinecie stomatologicznym!
Jeśli uznasz, że dana szczoteczka soniczna pracuje dla Ciebie za szybko, możesz zmienić jej tryb pracy. Większość modeli posiada kilka takich trybów. Podobnie jest w przypadku końcówek wymiennych, które możesz wybrać, kierując się swoimi potrzebami oraz kondycją własnej jamy ustnej.
Niewątpliwą zaletą szczoteczki sonicznej jest również to, że można zabrać ją w długą podróż. Jej akumulator pozwala nawet na dwa miesiące pracy (w standardowym trybie) bez konieczności ładowania. Inne opcje zwiększające komfort użytkowania przyrządu to m.in. timery, które odmierzają czas potrzeby do dokładnego umycia zębów, czujnik siły nacisku, sygnalizujący zbyt mocne dociskanie główki do powierzchni szkliwa, czy wskaźnik zużycia włosia, który informuje nas, gdy zbliża się termin wymiany końcówki. Jeśli chcesz zapewnić swojej jamie ustnej kompleksową higienę, zaopatrz się w wysokiej jakości szczoteczkę soniczną. Możesz wybierać spośród modeli takich marek jak Philips Sonicare, Smilesonic czy Oclean.