Metody wspomagające leczenie uzależnienia od alkoholu w Krakowie – wszystko na temat Esperalu

0

W wielu środowiskach alkoholizm nadal nie jest traktowany jak poważna choroba. Mylne stwierdzenie głoszące, że leczenie uzależnienia od alkoholu jest niepotrzebne i nieskuteczne powoduje, że wielu uzależnionych nie decyduje się na ten krok. Jeśli chodzi o zdrowie i życie, nie warto słuchać rad opartych na mitach. Kompleksowa terapia alkoholizmu pozwala bowiem wyjść z  nałogu i rozpocząć nowe życie, bez zobowiązań wobec substancji odurzającej. Jednym z jej elementów jest Esperal, czyli wszywka alkoholowa.

Ponieważ alkoholizm jest złożoną i skomplikowaną chorobą, leczenie uzależnienia od alkoholu również powinno być wieloetapowe i składać się z różnorodnych oddziaływań. By terapia cieszyła się jak największą skutecznością, alkoholik powinien zostać poddany kompleksowemu leczeniu przeprowadzanemu pod czujnym okiem fachowców. Wyjście z nałogu w warunkach domowych i bez pomocy specjalistów zwykle kończy się porażką i zniechęceniem. Dlatego też niezwykle istotne jest znalezienie odpowiedniego miejsca, gdzie pacjent będzie czuł się komfortowo.

Wstępne fazy alkoholizmu

Choroba alkoholowa nie występuje z dnia na dzień. Rozwija się u pacjenta stopniowo, z biegiem czasu wywierając coraz większy wpływ na jego codzienne życie. Wyodrębniono wobec tego 4 następujące po sobie fazy alkoholizmu. Objawy dwóch pierwszych z nich są często niezauważalne nie tylko dla alkoholika, ale i najbliższych osób z jego otoczenia. Łatwo je przeoczyć lub zbagatelizować, a to prowadzi do rozwoju dalszych etapów choroby.  Bez względu na jej stopień zaawansowania, leczenie uzależnienia od alkoholu możliwe jest w każdym momencie. Nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie kompleksowej terapii.

Pierwsza faza alkoholizmu, prealkoholowa, może trwać dłuższy czas. Osoby znajdujące się w tym stadium rozwoju choroby alkoholowej nie zachowują się inaczej niż osoby sięgające po alkohol okazjonalnie.  Jednakże, jeśli zauważamy, że dana osoba odkrywa pozytywny wpływ alkoholu na swoje samopoczucie psychiczne i fizyczne i dlatego coraz częściej sięga po trunki, powinno to wzbudzić czujność. Potencjalny alkoholik zaczyna traktować substancję odurzającą jak środek na poprawę humoru. Coraz częściej sięga po nią bez okazji, a stąd już tylko krok dzieli go od drugiej fazy alkoholizmu.

Ostrzeżenie i faza przewlekła

Nazywana jest ona fazą ostrzegawczą. Tym ostrzeżeniem powinna stać się dla pacjenta pierwsza luka pamięciowa. Jest to nic innego jak utrata pamięci lub świadomości doznana w wyniku spożycia nadmiernej ilości alkoholu. Takie epizody „urwanego filmu” powtarzają się stopniowo coraz częściej i zwykle to one wzbudzają niepokój osób z otoczenia alkoholika. Uzależniony w tej fazie choroby coraz częściej sięga po kieliszek, szybciej wypija większe ilości alkoholu, pije potajemnie, bez okazji i w samotności.

Tuż przed wystąpieniem trzeciej fazy uzależnienia, krytycznej, u alkoholika pojawiają się wyrzuty sumienia. Dostrzega on swoje trudności, jednak zwykle nie widzi odpowiedniego dla nich rozwiązania. Kluczowa staje się pomoc i wsparcie najbliższych oraz specjalistów. Alkoholik stopniowo traci bowiem kontrolę nad piciem, by nie czuć głodu alkoholowego, pije w tzw. ciągu. W ostatniej fazie (przewlekłej, chronicznej) uzależniony jest w stanie upojenia alkoholowego niemal bez przerwy, zatruwa swój organizm toksynami i szkodliwymi produktami przemiany alkoholu etylowego. Często bywa pacjentem leczenia szpitalnego ze względu na pogarszający się stan zdrowia oraz częste utraty przytomności.

Leczenie uzależnienia od alkoholu – metody wspomagające

W związku ze złożonym charakterem choroby, leczenie uzależnienia od alkoholu powinno zawsze odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza specjalisty. Pierwszym krokiem na drodze do życia w trzeźwości jest zatem zgłoszenie się po pomoc do odpowiedniej instytucji. W przypadku niektórych pacjentów konieczne może stać się ubieganie się najbliższych o zastosowanie leczenia przymusowego. W naszym kraju najczęściej jednak alkoholicy decydują się na terapię świadomie i dobrowolnie.

Leczenie uzależnienia od alkoholu polega głównie na przeprowadzeniu pacjenta przez proces odtrucia alkoholowego i udzieleniu mu pomocy psychoterapeutycznej. Istnieją jednak metody wspomagające proces leczenia. Wśród nich najczęściej wymieniana jest farmakoterapia. Lekiem stosowanym zwykle w terapii alkoholizmu jest disulfiram.

Substancja ta ma postać tabletki doustnej lub wszywanej podskórnie bezpośrednio w ciele pacjenta. Pierwsza z możliwości dostępna jest na polskim rynku pod nazwą Anticol. Wybierana jest przez lekarzy i pacjentów stosunkowo rzadko, ze względu na konieczność systematyczności i regularności w jej przyjmowaniu. Aby zapewnić najwyższą skuteczność leku, powinien on w odpowiedniej dawce znajdować się nieustannie w ciele pacjenta. Taką pewność daje nam Esperal, czyli disulfiram w formie jałowych, podskórnych tabletek.

Leczenie uzależnienia od alkoholu Esperalem – na czym polega?

Esperal to nazwa użytkowa leku, którego składnikiem aktywnym jest disulfiram. Ta substancja to związek chemiczny bezpośrednio wpływający na spowolnienie tempa metabolizmu alkoholu etylowego w organizmie człowieka. Dzieje się tak, ponieważ lek blokuje wydzielanie jednego z enzymów wątrobowych – dehydrogenazy aldehydowej. To ona natomiast odgrywa istotną rolę w procesie metabolizmu substancji odurzającej. Przy jej udziale dochodzi bowiem do przekształcenia alkoholu w aldehyd octowy, a następnie w kwas octowy, czyli substancję obojętną dla organizmu człowieka. Gdy jej zabraknie, w krwiobiegu „zaszytego” alkoholika po spożyciu alkoholu kumuluje się wspomniana już wcześniej toksyna – aldehyd octowy. Każdorazowe wypicie nawet najmniejszej ilości substancji odurzającej przez chorego leczonego za pośrednictwem Esperalu skutkuje zaistnieniem tzw. reakcji disulfiramowej.

Pierwsze jej objawy odczuwalne i widoczne są już kilka minut po kontakcie alkoholika z alkoholem. Mowa tu bowiem nie tylko o bezpośrednim spożyciu. Niebezpieczną dla zdrowia reakcję mogą wzbudzić również produkty, które w swoim składzie mają śladowe ilości alkoholu (kosmetyki, perfumy, słodycze, żywność). Dolegliwości „zaszytego” alkoholika, który próbował przepić wszywkę alkoholową, powodują ostre zatrucie alkoholem i przypominają objawy kaca. Są jednak o wiele bardziej nasilone i długotrwałe. Stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a niekiedy nawet i życia pacjenta. Do najczęściej wymienianych objawów reakcji disulfiramowej należą: ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, zaczerwienienie twarzy, uderzenia gorąca, kołatanie serca, zaburzenia ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia pracy układu oddechowego, nerwowego i zaburzenia psychiczne (w tym omamy i halucynacje). Mogą trwać nawet kilkanaście godzin. Pacjent pozostawiony sam sobie cierpi, nie mogąc samodzielnie zwalczyć nieprzyjemnych dolegliwości. Wówczas konieczna jest szybka interwencja lekarska.

Esperal – jak wygląda zabieg

Zabieg podskórnego wszycia Esperalu (wszywki alkoholowej) jest szybki i bezbolesny. W trakcie krótkiej (maksymalnie półgodzinnej) operacji, chirurg wykonuje niewielkie nacięcie na skórze pacjenta. Ma ono głębokość około kilku centymetrów. Dzięki temu może umieścić niewielką, jałową tabletkę podpowięziowo, w okolicy mięśnia pośladka. Stamtąd lek uwalnia się stopniowo do krwiobiegu pacjenta nawet przez kilkanaście miesięcy.

Kompleksowa terapia alkoholizmu

esperal krakówAlkoholik, który zdecydował się na metody wspomagające leczenie uzależnienia od alkoholu, musi stosować się do wskazówek lekarza. Zwłaszcza w przypadku stosowania terapii awersyjnej z wykorzystaniem disulfiramu. Pierwszym zaleceniem specjalisty po wykonaniu zabiegu zaszycia wszywki alkoholowej będzie bowiem konieczność utrzymania wstrzemięźliwości podczas trwania terapii. Jeśli pacjent nie zastosuje się do tego zalecenia, odczuje przykre dolegliwości, wynikające z niebezpiecznego połączenia disulfiramu z alkoholem.

Kompleksowa terapia alkoholizmu rozpoczyna się zawsze od przerwania ciągu alkoholowego, w jakim znajduje się chora osoba. To właśnie w tym celu stosuje się zazwyczaj wszywkę alkoholową. Pomaga ona uporać się z chęcią sięgnięcia po kieliszek. Obawa przed niepożądanymi objawami ostrego zatrucia alkoholowego okazuje się silniejsza niż nałóg. W kolejnym etapie leczenia następuje odtrucie alkoholowe, a więc detoksykacja organizmu alkoholika. Podczas ciągów alkoholowych pacjent skazuje swój organizm na degeneracyjny wpływ substancji odurzającej na wszystkie tkanki i narządy. W związku z tym w jego  organizmie powstaje szereg zmian. Niektóre z nich są jednak odwracalne. Za pomocą odpowiednio dobranych i skomponowanych kroplówek szybko przywraca się pacjentowi równowagę wodno-elektrolitową. Po nastąpieniu zauważalnej poprawy w ogólnym stanie zdrowia pacjenta przychodzi czas na psychoterapię alkoholizmu.

Wszycie Esperalu w Krakowie dostępne jest w Centrum Medycznym Galmedic. Ta placówka medyczna posiada w swej ofercie również pozostałe z elementów kompleksowej terapii alkoholizmu. Dzięki ich dostępności w jednym miejscu pacjent może oddać się pod opiekę specjalistom i skorzystać z holistycznego planu terapii bez potrzeby poszukiwania innych miejsc czy osób do opieki.

Czy alkoholizm jest uleczalny?

Badacze zgodnie twierdzą, że alkoholik nigdy nie przestanie być alkoholikiem. Choć nie można go uznać za zdrowego, może on odnieść sukces terapeutyczny i stać się alkoholikiem, który nie pije. Trzeźwy alkoholik najczęściej pozostaje jednak pod opieką specjalistów. Boryka się bowiem nadal z dawnymi przyzwyczajeniami i ciągle pracuje nad własnymi możliwościami oraz nastawieniem psychicznym i emocjonalnym.

Określona metodyka leczenia pozwala przewidzieć możliwe skutki i efekty terapii. Nigdy jednak nie wiadomo, jak na leczenie zareaguje dany organizm oraz po jakim czasie wróci do równowagi sprzed choroby. Wiele zależy od stopnia zaawansowania alkoholizmu i samej motywacji pacjenta do podjęcia leczenia oraz wytrwania w nim. Leczenie może być skuteczne jedynie w przypadku, gdy pacjent jest w nie w pełni zaangażowany. Do pożegnania nałogu konieczne są bowiem przede wszystkim zmiany obecne w nastawieniu psychicznym chorego. Dlatego też istotnym elementem kompleksowej terapii alkoholizmu jest psychoterapia.

3.2/10 - (5 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here