Masło shea – kosmetyczna Alfa i Omega

0

Masło shea nie ma sobie równych w szeroko pojętej pielęgnacji. Trudno o drugi kosmetyk tak uniwersalny i wszechstronny, a jednocześnie niesamowicie efektywny i wydajny. Masło karité (to jego inna używana nazwa) doskonale sprawdzi się w pielęgnacji różnych typów skóry jako balsam i krem do twarzy, olej do stosowania na włosy, preparat do ust i pod oczy.

Masło shea pozyskiwane z afrykańskiego drzewa masłowego, zwanego Masłoszem Parka zadziała najlepiej, jeśli sięgniemy po jego wersję nierafinowaną – to ta bowiem zachowuje najwięcej dobroczynnych dla skóry właściwości. Nierafinowane masło shea zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe (oleinowy, stearynowy, linolowy, palmitynowy), a także alantoinę, katechiny, fitosterole, a także witaminy A, E i F. Dwie pierwsze przeciwdziałają postępowaniu procesu starzenia skóry, a także wspierają regenerację naturalnego płaszcza lipidowego. Z kolei witamina F działa przeciwzapalnie, pomaga w niwelowaniu problemów z trądzikiem i reguluje pracę gruczołów łojowych. Masło shea jest także naturalnym antyoksydantem.

Masło karité ma wspaniałe właściwości ochronne, natłuszczające, regenerujące i silnie odżywcze. Działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, łagodząc przy tym podrażnienia, a także pomagając przyspieszyć gojenie drobnych ran. Wykazuje również działanie ujędrniające i uelastyczniające. Dzięki temu dobrze sprawdza się w pielęgnacji skóry dojrzałej i bardzo suchej ze wzmożoną tendencją do powstawania zmarszczek. Z kolei jego właściwości antybakteryjne będą przydatne w pielęgnacji cery problematycznej i trądzikowej.

Warto zwrócić uwagę, że masło shea występuje na rynku w dwóch wersjach: rafinowanej i nierafinowanej. To pierwsze jest pozyskiwane w bardzo wysokiej temperaturze. W jej wyniku, a także z uwagi na rozpuszczalniki chemiczne stosowane w tym procesie, rafinowane masło shea traci dużą część cennych, opisanych wyżej właściwości. Inaczej rzecz wygląda w przypadku nierafinowanego produktu. Tutaj maksymalną temperaturą obróbki masła shea jest 70 stopni Celsjusza, dzięki czemu m.in. nie znika witamina E. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na tę różnicę. Jedną z polskich marek, która przygotowuje w pełni nierafinowane masło shea jest Mydlarnia Cztery Szpaki.

Masło shea to produkt, który zdecydowanie przypadnie do gustu celującym w kosmetyczny minimalizm i wybierającym na co dzień kosmetyki naturalne, zdrowe, proste, a przy tym wielofunkcyjne.

4.7/10 - (5 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here