Współcześnie w niektórych polskich miastach zanieczyszczenie powietrza jest tak duże, że może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a czasem nawet dla życia. Choć podejmowana jest walka ze smogiem, trudno się go pozbyć z dnia na dzień. Na chwilę obecną rozwiązaniem problemu wydaje się niewychodzenie z domu, ewentualnie noszenie masek antysmogowych. Postaramy się nieco przybliżyć temat masek chroniących przed smogiem. Jakie są ich rodzaje? Która będzie dla nas najbardziej odpowiednia?
Czy noszenie maski antysmogowej jest konieczne?
Dla wielu osób zakup i noszenie maski antysmogowej wydaje się kwestią dość abstrakcyjną. Maski do dla nich problem natury estetycznej, zwłaszcza, że współcześnie jeszcze dość rzadko spotykamy je na ulicach. Osoby, które deklarują, że nigdy nie założą maski antysmogowej, zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, które wynikają z oddychania zanieczyszczonym powietrzem. A jest ono większe niż się nam wydaje. Wdychanie smogu może prowadzić:
- do chorób układu oddechowego,
- nerwowego,
- krwionośnego,
- często jest także bezpośrednią przyczyną nowotworów.
Na niebezpieczne skutki oddychania smogiem najbardziej narażone są dzieci, osoby starsze, a także ludzie uprawiający sport na „świeżym” powietrzu. Aktywność fizyczna sprawia, że szybciej oddychamy, a tym samym wdychamy więcej toksycznych oparów. Paradoksalnie zamiast przysłużyć się naszemu zdrowiu, sprawia, że stajemy się chorzy.
Jaki rodzaj maski antysmogowej wybrać?
Jeżeli stan powietrza w naszym mieście jest bardzo zły, a my nie możemy lub nie chcemy tego dnia pozostać w domu, maska antysmogowa wydaje się idealnym rozwiązaniem. Zasłonienie nosa i ust chustką lub szalikiem to zbyt mało, żeby uchronić się przed niewidocznymi pyłami. Warto zdawać sobie sprawę, że na rynku dostępne są różne rodzaje tego typu masek. Możemy wyróżnić między innymi:
- maski jednorazowego,
- i wielokrotnego użytku.
W przypadku, kiedy żyjemy w mieście, gdzie jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia – lepiej wybrać te drugie.
Inne maski będą odpowiednie dla osób uprawiających sport, inne natomiast dla osób, które zamierzają jedynie spacerować.
W sklepach znajdziemy między innymi:
- półmaski filtrujące,
- maski spacerowe,
- maski przeznaczone dla biegaczy,
- maski dla rowerzystów,
- półmaski filtrująco-pochłaniające.
W przypadku masek spacerowych możemy liczyć na zatrzymywanie około osiemdziesięciu procent pyłu. W takiej masce zdecydowanie łatwiej się nam oddycha, a jeżeli nie uprawiamy w niej sportu, który powoduje przyspieszenie oddechu – wydaje się zupełnie wystarczająca.
W sytuacji, kiedy pomimo smogu nie chcemy rezygnować z aktywności na zewnątrz, zdecydowanie bezpieczniej jest wybrać maskę specjalnie dedykowaną sportowcom. Osoby biegające powinny rozważyć zakup maski ze specjalnym zaworem, który umożliwia regulację przepływu powietrza. Dobrym rozwiązaniem dla rowerzystów są maski pełne – pokrywające całą twarz.
Większość dobrej jakości masek antysmogowych posiada wymienne filtry węglowe, które wykazują bardzo dobrą skuteczność w walce ze smogiem. Warunkiem jest jednak wybór maski z dobrej jakości filtrem. Alternatywą dla filtrów węglowych są tak zwane pochłaniacze, które dzięki obecności różnych substancji chemicznych neutralizują zanieczyszczenia.
Maski antysmogowe – filtry
Kiedy upujemy maskę antysmogową, prawdopodobniej będzie ona posiadała jeden z poniżej wymienionych filtrów:
- HEPA (High Efficiency Particulate Air) to filtr zawierający naładowane elektrostatycznie cząsteczki, które wyłapują drobiny smogu.
- Filtr węglowy/N99 to jeden z popularniejszych filtrów, który jest w stanie wyłapać 99,9% wszystkich składników smogu. Skutecznie wyłapuje on pyły PM 10 i PM 2.5. Jego dodatkowym atutem jest fakt, że pochłania on zapachy.
- Filtr bioaktywny, który ma zdolność do niszczenia szkodliwych związków, bakterii i wirusów, podczas gdy inne filtry jedynie je zatrzymują.
- Filtr łączony, który chroni przed pyłami PM 10, PM 2.5, kurzem, drobnoustrojami chorobotwórczymi, chlorem i wieloma innymi substancjami, które nie powinny się znaleźć w naszym układzie oddechowym.
Jak wybrać maskę antysmogową, która będzie skuteczna?
Przy wyborze maski antysmogowej powinniśmy wziąć pod uwagę do czego będziemy ją wykorzystywać. Na inny model zdecydujemy się, kiedy będziemy chcieli jedynie wyjść w niej do pracy lub sklepu, inny będzie odpowiedni dla sportowców.
O jakości maski może świadczyć również jej cena. Kiedy decydujemy się na tanią maskę chirurgiczną, nie liczmy na to, że ochroni nas ona przed smogiem. Zdecydowanie lepszą ochronę zapewnią nam maski z wymiennymi filtrami. Żeby były skuteczne, należy pamiętać o ich regularnej wymianie – tu należy zwrócić uwagę, że powietrze w wielu miejscach w Polsce jest tak zanieczyszczone, że konieczna może być częsta wymiana.
Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że nawet najlepsza maska nie będzie dla nas ochroną, jeżeli nie zadbamy, żeby była odpowiednio dopasowana. Bardzo ważne jest upewnienie się, że maska ściśle przylega do twarzy. Z tego względu nie należy zamawiać jej przez internet (przynajmniej wówczas, gdy nie mamy pewności, że dany model jest dla nas odpowiedni). Równie ważne jest pamiętanie o regularnym czyszczeniu maski. Tylko przestrzeganie zasad higieny uchroni ją przed rozwojem niebezpiecznych dla zdrowia grzybów.
Pamiętajmy również o tym, że filtry zapewniają nam ochronę jedynie przez sześć, czasem dziesięć godzin ciągłego użytkowania. Po tym czasie na masce gromadzi się tyle zanieczyszczeń, że przestaje ona spełniać swoją funkcję i konieczne jest jej wyczyszczenie.
Użytkowanie maski antysmogowej
Choć maska antysmogowa chroni nas przed szkodliwym wpływem zanieczyszczonego powietrza, nie jest wskazana dla każdego. Dzieje się tak ze względu na fakt, że oddychanie w niej wymaga dużego wysiłku. Z tego względu odradza się stosowanie masek dzieciom, które nie ukończyły dziesiątego roku życia, a także osobom mających słabe mięśnie międzyżebrowe lub mięśnie przepony. Ostrożność powinny zachować także osoby cierpiące na rozmaite schorzenia układu oddechowego. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stosowania maski antysmogowej, lepiej skonsultujmy się z lekarzem.