Maść świerkowa – charakterystyka, właściwości, świerk na grzybicę

0

Maść świerkowa to bardzo ciekawy produkt, który może wyleczyć wiele uciążliwych dolegliwości. Jako, że w Polsce świerków jest pod dostatkiem, warto pokusić się o stworzenie własnej maści świerkowej. Jakie właściwości posiada maść świerkowa? Komu szczególnie jest polecana? Jak przygotować ją samodzielnie?

Świerk – wiecznie zielone drzewo o leczniczych właściwościach

Mianem świerku określamy wiecznie zielone drzewo zaliczane do rodziny sosnowatych. Na świecie istnieje około trzydziestu ośmiu gatunków świerku. Drzewo to charakteryzuje się stożkowatą, regularną koroną, która w większości przypadków jest ostro zakończona. Zazwyczaj osiąga ono czterdzieści metrów wysokości (choć zdarzają się też okazy dwa razy wyższe). W przypadku świerków konary wyrastają z pnia skrętolegle. Końcowe odcinki pędów mogą niekiedy zwisać. Kora jest tarczkowata, łuskowata, a czasem też papierzasto łuszcząca się (dotyczy to świerków chińskich). Liście świerki to sztywne, skrętoległe, zimozielone igły (ich długość może się różnić w zależności od gatunku). Kwiaty są rozdzielnopłciowe, a szyszki zwisające, o cylindrycznym kształcie, opadające na ziemię w całości, o barwie od słomiano-żółtej po brązową. Świerk od dawna wykorzystywany jest w medycynie ludowej.

W celach leczniczych wykorzystuje się przede wszystkim igły, młode pędy, a także żywicę świerków. Zawierają one duże ilości flawonoidów, garbniki, kwasy, substancje goryczkowe, glikozydy fenolowe, witaminy A i C.

Maść świerkowa – właściwości

Maść świerkowa jest dobrze znana w krajach skandynawskich (fińska maść produkowana jest na bazie niesolonego masła). Dawniej stosowano ją do leczenia gospodarskich zwierząt (mogła zmniejszać stany zapalne).

Charakteryzuje się ona brązowym kolorem, a także przyjemnym zapachem żywicy. Jest bardzo skuteczna w przypadku zmian skórnych, które mają podłoże bakteryjne, wirusowe, grzybicze, a nawet alergiczne. Leczy się przy jej pomocy owrzodzenia, czy opryszczkę,.

Stosowanie maści świerkowej zaleca się w przypadku bólów różnego pochodzenia (na przykład bólów mięśni i stawów). Aplikowana na skórę działa rozgrzewająco, rozluźniająco, a także przeciwbólowo. Warto podkreślić, że działanie maści świerkowej nie kończy się na leczeniu chorób skóry. Udowodniono, że ma ona korzystny wpływ w przypadku niektórych chorób psychosomatycznych. Zastosowanie jej w czasie przeziębienia może ułatwić oddychanie, udrożnić zatkany nos.

Regularne stosowanie maści świerkowej może przyspieszać regenerację skóry.

blankWspółcześnie wiele osób wykorzystuje maść świerkową do leczenia grzybicy skóry i paznokci, czyli popularne, uciążliwe schorzenia, które mają skłonności do nawrotów. Sprawdza się ona w celach profilaktycznych, ale też wtedy, gdy zmiany grzybicze już się pojawiły. 

Bardzo ważne jest, żeby nakładać maść świerkową na dokładnie oczyszczoną skórę. Posmarowane miejsce dobrze jest owinąć bandażem i pozostawić na pewien czas. Wskazane jest stosowanie maści trzy razy dziennie.

Maść świerkowa – przeciwwskazania

Choć maść świerkowa jest produktem naturalnym, zdarza się, że wywołuje ona reakcje alergiczne. Zanim użyjemy jej po raz pierwszy na duży obszar skóry, warto jest wykonać próbę alergiczną. Posmarujmy maścią niewielki punkt na swoim ciele i uważnie obserwujmy. Jeżeli po upływie doby nie zauważymy żadnych negatywnych zmian, oznacza to, że maść jest dla nas bezpieczna.

Stosowanie maści świerkowej nie jest zalecane w przypadku kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią, a także małych dzieci. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem maści na bazie świerku, dobrze jest skonsultować się z lekarzem.

Gdzie kupić maść świerkową?

Obecnie produkty pochodzenia naturalnego stają się coraz bardziej popularne, dlatego nie powinniśmy mieć problemów z zakupem maści świerkowej. Jest ona dostępna w wielu sklepach zielarskich, aptekach, czy też sklepach sprzedających kosmetyki naturalne. Jej cena jest zależna od wielkości opakowania, jednak zazwyczaj nie kosztuje ona więcej niż dwadzieścia złotych.

Jak przygotować maść świerkową?

Jeżeli chcemy mieć pewność, że maść świerkowa, którą stosujemy jest wysokiej jakości, przygotujmy ją samodzielnie. Do tego celu będzie nam potrzebna żywica świerkowa, olejowy wyciąg z igliwa świerkowego, a także ekologiczny wosk pszczeli.

Dobrym momentem na przygotowanie takiej maści są Święta Bożego Narodzenia, kiedy świerk jest pod naszym dachem. W innych wypadkach konieczna jest wyprawa do lasu. Bardzo ważne jest, żeby wybrać świerk rosnący na nieskażonym terenie, koniecznie z dala od fabryk, ruchliwych ulic, a także innych obiektów, które mogłyby emitować zanieczyszczenia.

Igły dokładnie myjemy, a następnie drobno kroimy (jeżeli nie mamy cierpliwości – wkładamy je do blendera). Następnie skrapiamy igły alkoholem, odstawiamy na kilka godzin, po czym zalewamy olejem i podgrzewamy w kąpieli wodnej. Kolejnym krokiem jest wystudzenie mikstury i odstawienie jej na czas około jednego miesiąca.

Po upływie tego czasu igły odcedzamy, a pozostały olej podgrzewamy. W międzyczasie dodajemy do niego wosk pszczeli i żywicę. Następnie całość przelewamy do słoika.

4.8/10 - (3 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here