Kasza jaglana uchodzi za jedną z najzdrowszych kasz. Współcześnie staje się coraz bardziej popularna. Dietetycy zalecają częste jej spożywanie ze względu na liczne prozdrowotne właściwości. Jedyną kaszy jaglanej jest jej smak, który nie każdemu przypadnie do gustu. Jeżeli jedzenie kaszy nie sprawia nam przyjemności lub po prostu mamy ochotę na zmiany – wypróbujmy mąkę jaglaną. Można przygotować z niej wiele interesujących potraw, jest ona również o wiele bardziej wartościowa od tradycyjnej mąki pszennej.
Co to jest mąka jaglana?
Mąka jaglana to nic innego jak zmielona kasza jaglana. Od popularnej mąki pszennej różni się ona między innymi tym, że nie zawiera glutenu, nie zakwasza organizmu i jest wyjątkowo bogata w składniki odżywcze.
Mąka jaglana – wartości odżywcze
Produkowana z prosa mąka zawiera duże ilości witamin z grupy B, lecytynę, tryptofan, minerały takie jak wapń, żelazo, cynk, krzem, potas, czy magnez. Jest bogata w skrobię, w jej składzie znajdziemy również zdrowe tłuszcze. W przeciwieństwie do mąki oczyszczonej, posiada pokaźne ilości błonnika, który reguluje procesy trawienne, zapewnia nam również długotrwałe uczucie sytości.
Tego typu mąka nie zawiera glutenu, dlatego jest idealnym produktem dla osób chorujących na celiakię. Prawdopodobnie sprawdzi się też w przypadku osób cierpiących na różnego rodzaju alergie, ponieważ bardzo rzadko uczula.
Jak mąka jaglana wpływa na zdrowie?
Mąka jaglana to przede wszystkim zdrowy zastrzyk energii, jako że jest ona bardzo dobrym źródłem węglowodanów. Jest ona źródłem roślinnego białka, dlatego warto pamiętać o niej, kiedy stosujemy dietę wegańską.
W mące pozyskiwanej z prosa znajdziemy nienasycone kwasy tłuszczowe, które działają przeciwzapalnie, bardzo korzystnie wpływają na pracę mózgu i całego układu nerwowego.
Dla naszego mózgu kluczowe znaczenie ma również zawartości witamin z grupy B, lecytyny, tryptofanu, a także minerałów takich jak magnez, potas, wapń, czy żelazo. Dzięki nim lepiej radzimy sobie ze stresem, nie mamy problemów z zasypianiem, myślimy szybciej, jesteśmy kreatywni, cieszymy się dobrą pamięcią i koncentracją.
Mąka jaglana wpływa bardzo pozytywnie na kondycję układu krążenia. Jest ona tak cenna, gdyż przyczynia się do zmniejszenia poziomu złego cholesterolu (jednocześnie jest w stanie zwiększać poziom cholesterolu dobrego), a także do obniżenia ciśnienia tętniczego. Wprowadzenie mąki jaglanej na stałe do naszego menu to znakomita profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Obecność żelaza sprawia, że tego typu mąka może zapobiegać anemii.
Po mąkę jaglaną warto sięgnąć również wtedy, gdy zależy nam na poprawie odporności naszego organizmu. Na tle innych mąk wyróżnia się ona między innymi tym, że wykazuje działanie przeciwwirusowe. Warto wybrać ją zwłaszcza wtedy, gdy mamy problemy z mokrym kaszlem i katarem. Ma ona działanie osuszające, dzięki czemu pomaga pozbyć się zalegającego śluzu. Wykazuje ona ponadto działanie przeciwgrzybicze. Uważana jest za naturalny antybiotyk.
Spożywanie mąki jaglanej kilka razy w tygodniu może poprawić nasz wygląd. Zawarte w niej substancje korzystnie oddziałują na stan skóry, włosów i paznokci.
Mąka jaglana jest zasadotwórcza, dlatego mogą ją spożywać osoby stosujące dietę alkaliczną. Nie powoduje ona zakwaszenia organizmu, co jest bardzo ważne, gdyż kwaśne pH to idealne środowisko do rozwoju wielu chorób, w tym chorób nowotworowych.
Dzięki mące jaglanej możemy oczyścić organizm z toksyn. Doceniane jest również jej działanie probiotyczne – pomaga odbudować florę bakteryjną jelit, dlatego jest bardzo pomocna po antybiotykoterapii.
Za sprawą obecności krzemu przyspiesza ona przemianę materii, co docenią przede wszystkim osoby walczące z nadprogramowymi kilogramami. Nie należy jednak używać jej bez ograniczeń, gdyż jest dość kaloryczna – w 100 g ma około 370 kcal.
Zastosowanie mąki jaglanej
Mąkę jaglaną możemy kupić w sklepie (jest dostępna między innymi w supermarketach i sklepach ze zdrową żywnością) albo przygotować samodzielnie. Do przygotowania mąki jaglanej potrzebujemy jedynie blendera i kaszy jaglanej – kaszę mielimy na drobny proszek. Lista jej zastosowań jest bardzo długa. Z powodzeniem zastąpimy nią tradycyjną mąkę. Nadaje się ona do wyrobu naleśników, ciast, pizzy, pierogów, różnego rodzaju placków i ciasteczek. Możemy zagęszczać nią sosy, używać do produkcji zdrowych makaronów. Mąka jaglana ma dość neutralny smak, dlatego nadaje się do różnego rodzaju potraw – zarówno słodkich, jak i wytrawnych.
Mąka jaglana – przeciwwskazania
Nie ma wielu przeciwwskazań jeżeli chodzi o spożycie mąki jaglanej. Jak większość produktów spożywczych nie jest ona odpowiednia dla każdego. Powinny jej unikać osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy (można pozwolić sobie raz w tygodniu). Na mąkę jaglaną muszą uważać także osoby chore na cukrzycę gdyż charakteryzuje się ona dość wysokim indeksem glikemicznym (IG=70).