Łopian nie należy do najpopularniejszych roślin, często uważany jest za chwast. Jednak za sprawą swoich właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych zasługuje na naszą uwagę. Czym jest łopian? Jakie posiada właściwości? W jaki sposób wpływa na nasze zdrowie? Dlaczego warto używać olejku łopianowego do pielęgnacji skóry i włosów?
Czym jest łopian?
Mianem łopianu określamy roślinę dwuletnią zaliczaną do rodziny astrowatych. W stanie naturalnym jest on w stanie osiągnąć dwa metry wysokości. Łopian posiada duże sercowo-jajowate liście. Jego fioletowe kwiaty są zebrane w koszyczki. Kiedy roślina osiąga dojrzałość koszyczki przyczepiają się do sierści zwierząt i innych przedmiotów, co umożliwia dalsze rozsiewanie. Do celów leczniczych używa się przede wszystkim korzeni łopianu (co więcej muszą one należeć do roślin, które jeszcze nie zakwitły), czasem surowcem są także owoce i liście. Wyróżniamy dziesięć gatunków łopianu, z czego w Polsce występuje jedynie cztery. Łopian rośnie przede wszystkim w klimacie umiarkowanym. Łopian pozytywnie wpływa na kondycję układu pokarmowego, poprawia przemianę materii, może chronić przed cukrzycą, dba o kondycję skóry i włosów.
Jakie właściwości ma łopian?
W skład łopianu wchodzą:
- olejki eteryczne, które działają wykrztuśnie, moczopędnie, dezynfekująco, żółciopędnie, a także bakteriobójczo,
- fitosterole, które zapobiegają zakrzepicy, a także obniżają poziom złego cholesterolu we krwi,
- sole mineralne, między innymi siarka, która jest niezbędna do zachowania skóry, włosów i paznokci w dobrym stanie,
- saponiny, które mają właściwości przyspieszające trawienie tłuszczów, dodatkowo obniżają stężenie złego cholesterolu we krwi,
- kwasy organiczne,
- białka,
- lignany,
- a także inulina będąca naturalnym probiotykiem.
Roślina wykazuje pozytywny wpływ na kondycję układu pokarmowego. Wyciągi z łopianu pomagają przy problemach z trawieniem, pobudza on bowiem wydzielanie soków żołądkowych, żółci i enzymów trzustkowych.
Po owoce łopianu warto sięgnąć we wczesnej fazie cukrzycy, gdyż mogą one zahamować rozwój tej choroby. Wszystko to dzięki obecności inuliny, która ma właściwości regulujące poziom cukru we krwi.
Łopian może okazać się pomocny przy oczyszczaniu organizmu z toksyn. Roślina ta działa:
- moczopędnie,
- napotnie,
- a dodatkowo może przyspieszać metabolizm.
Ważną cechą łopianu jest fakt, że likwiduje on infekcje bakteryjne i grzybicze, działa też przeciwzapalnie dlatego ma korzystny wpływ na skórę. Łagodzi on objawy łojotoku.
Kto powinien sięgnąć po napar z korzenia łopianu?
Napar z korzenia łopianu może pomóc w leczeniu wielu dolegliwości. Docenią go przede wszystkim osoby skarżące się na dolegliwości trawienne, gdyż stymuluje on pracę układu pokarmowego, ma także działanie żółciopędne.
Łopianem powinny zainteresować się osoby chorujące na cukrzycę. Zasługuje on na uwagę, gdyż obniża poziom cukru we krwi. Jednocześnie jego spożywanie w trakcie leczenia cukrzycy należy skonsultować z lekarzem.
Jako, że łopian działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, może pomóc osobom zmagającym się z reumatoidalnym zapaleniem stawów.
Jeżeli cierpimy na dolegliwości dróg moczowych, spożywanie łopianu może przynieść nam prawdziwą ulgę. Napar z tej rośliny charakteryzuje się właściwościami moczopędnymi, warto więc po niego sięgać w przypadku zapalenia pęcherza, a także kamicy nerkowej.
Olejek łopianowy – zastosowanie w kosmetyce
Osoby, które chcą poprawić stan swojej skóry, włosów i paznokci powinny zainteresować się olejem łopianowym, który jest cenionym surowcem kosmetycznym. Jest on składnikiem wielu kosmetyków, między innymi:
- kremów do twarzy,
- balsamów do ciała,
- szamponów do włosów,
- odżywek do włosów,
- odzywek do paznokci.
Olej łopianowy działa:
- przeciwzapalnie,
- przeciwgrzybiczo,
- a także bakteriobójczo,
dlatego jest odpowiedni do pielęgnacji cery problematycznej. Docenią go osoby ze skórą trądzikową, a także skłonną do nadmiernego przetłuszczania się. Leczniczy olejek może być stosowany bezpośrednio na oczyszczoną skórę, może być także składnikiem innych kosmetyków – warto dodawać go do kremów i balsamów. Dla wzmocnienia efektu warto łączyć go z innymi olejami.
Paznokcie, które będziemy regularnie smarować olejkiem łopianowym staną się mocniejsze, przestaną się łamać i rozdwajać. Olejek jest bardzo dobrym rozwiązaniem również w przypadku grzybicy paznokci. Dla większego komfortu można dodawać go do kremu do rąk lub stóp.
Odżywczy olej łopianowy jest naturalnym kosmetykiem do pielęgnacji włosów. Dzięki niemu poradzimy sobie z takimi problemami jak:
- nadmierne przetłuszczanie się włosów,
- grzybica skóry głowy,
- wypadanie włosów,
- łupież.
Włosy po zastosowaniu oleju z łopianu staną się mocniejsze, błyszczące, przestaną się łamać i rozdwajać. Przy dłuższym stosowaniu oleju można zauważyć wzrost nowych włosów. Olej może być stosowany bezpośrednio na włosy i skórę głowy. Należy pozostawić go na dwadzieścia minut do godziny, a następnie dokładnie umyć włosy szamponem. W celu uzyskania najlepszych efektów należy powtarzać takie zabiegi regularnie.