Liść laurowy jest popularną przyprawą, którą można spotkać w większości polskich domów. Aromatyczne liście dodajemy do zup, mięs, czy sosów, często nie zdając sobie sprawy z tego jaki wpływ mają one na ludzkie zdrowie. Okazuje się, że liście laurowe mają wiele cennych prozdrowotnych właściwości. Przekonajmy się jak i kiedy je wykorzystać?
Czym są liście laurowe?
Liść laurowy (nazywany także liściem bobkowym) to poddany procesowi suszenia liść krzewu o nazwie wawrzyn szlachetny, który zaliczany jest do rodziny wawrzynowatych. Występuje on naturalnie w krajach regionu śródziemnomorskiego. Liście przy rozcieraniu zaczynają wydzielać charakterystyczny zapach. Zbiera się je latem, a następnie suszy. Liście laurowe zawierają niewielkie ilości witamin i minerałów, olejki eteryczne, garbniki, flawonoidy, żywice, gorycze i pektyny. Znajdują zastosowanie w leczeniu takich dolegliwości jak artretyzm, reumatyzm, grzybica infekcje bakteryjne, łupież, czy chorób dróg oddechowych. Liście laurowe powszechnie wykorzystywane są w kuchni – nadają unikalnego aromatu zupom, sosom, są nieodłącznym elementem bigosu.
Jakie właściwości mają liście laurowe?
Charakterystyczny zapach liści laurowych jest wynikiem obecności w nich olejków eterycznych – geraniolu, cyneolu i terpenów. Geraniol ze względu na swój przyjemny, intensywny smak wykorzystywany jest w przemyśle perfumeryjnym. Posiada on właściwości odstraszające owady, a co więcej jest silnym przeciwutleniaczem, co oznacza, że ma zdolność usuwania wolnych rodników z ludzkiego organizmu.
Cyneol posiada właściwości antyseptyczne, co sprawia, że często jest składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych. Z uwagi na charakterystyczny zapach używa się go to tworzenia kompozycji zapachowych.
Podstawowym zadaniem terpenów jest ochrona wawrzynu szlachetnego przed szkodnikami. Dla nas zdecydowanie ważniejszy jest fakt, że oddziałują one na neuroprzekaźniki w naszym mózgu. Terpeny z jednej strony działają na organizm uspokajająco, z drugiej natomiast są w stanie pobudzić do działania, poprawiają także nastrój.
Liście laurowe są bogate w garbniki, nazywane także taninami, które to odpowiadają za ich cierpki smak. Działają one:
- przeciwbakteryjnie,
- przeciwzapalnie,
- i przeciwgrzybiczo.
Mają ponadto bardzo pozytywny wpływ na układ pokarmowy – pomagają w leczeniu biegunek, poprawiają także trawienie. Stosowane zewnętrznie łagodzą rozmaite dolegliwości skórne.
Zawarte w liściach laurowych gorycze zwiększają łaknienie, a także regulują procesy trawienne.
Niepozorne liście zawierają również flawonoidy, które są związkami o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Są one także niezmiernie ważne dla układu krążenia, gdyż obniżają ciśnienie tętnicze, hamują proces odkładania się złego cholesterolu na ścianach naczyń krwionośnych, a także zwiększają ich elastyczność. Flawonoidy są również w stanie zapobiegać zakrzepicy. Zwiększają one odporność organizmu, działają przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, zapobiegają także niektórym nowotworom.
Obecne w liściach laurowych pektyny są rozpuszczalnym błonnikiem pokarmowym, dlatego bardzo pozytywnie wpływają na procesy trawienia. Ich obecność zapobiega odkładaniu się złego cholesterolu.
W liściach laurowych znajdziemy ponadto niewielkie ilości witamin i minerały.
Zastosowanie liści laurowych w lecznictwie
Liście laurowe są od wieków z powodzeniem wykorzystywane przez medycynę naturalną. Regularnie spożywane chronią przed dolegliwościami układu pokarmowego. Mogą również zapobiegać chorobom krążenia. Liście laurowe wspomagają pracę układu immunologicznego. Dzięki działaniu antyoksydacyjnemu wypłukują one z organizmu wolne rodniki, co zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory, a także spowalnia procesy starzenia się organizmu.
Działanie:
- przeciwgrzybicze,
- przeciwwirusowe,
- antybakteryjne,
- i przeciwzapalne,
sprawia, że wywar lub olej z liści laurowych są niezwykle pomocne w przypadku rozmaitych chorób skórnych. Są one pomocne w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych.
Również osoby cierpiące na artretyzm i reumatyzm powinny wypróbować lecznicze właściwości liści wawrzynu szlachetnego. Jako, że mają one właściwości obniżające poziom cukru we krwi, mogą pomóc osobom chorym na cukrzycę (choć w takich przypadkach picie naparów z liści laurowych należy skonsultować z lekarzem). Dzięki działaniu moczopędnemu chronią nerki i pomagają oczyścić organizm z toksyn.
Zastosowanie liści laurowych w kosmetyce
Właściwości liści laurowych sprawiają, że znajdujemy dla nich szerokie zastosowanie kosmetyczne. Są polecane przede wszystkim do pielęgnacji skóry problematycznej, na przykład trądzikowej. Co więcej mogą okazać się przydatne w walce z łupieżem. Liść laurowy pozytywnie oddziałuje na włosy, gdyż działa pobudzająco na cebulki i mieszki włosowe. W efekcie włosy przestają wypadać i rosną znacznie szybciej. Warto przygotowywać z nich płukanki.
Przykładem kosmetyku na bazie oleju laurowego (a także oliwy z oliwek) jest mydło Alep (z Aleppo), które w Syrii wyrabiane jest od ponad dwóch tysięcy lat. Działa ono przeciwbakteryjnie, a ze względu na bardzo prosty skład jest odpowiednie dla skóry wrażliwej i skłonnej do alergii.
Liście laurowe na zapalenie stawów
Reumatoidalne zapalenie stawów to dolegliwość, która w skrajnych wypadkach może uniemożliwić nam normalne funkcjonowanie. Do walki z nią warto wykorzystać liście laurowe, z których przygotujemy napar. W tym celu należy pokruszyć około 5 g liści laurowych i zalać je szklanką wrzącej wody.
Napar należy sączyć małymi łykami lub spożywać go małymi łyżeczkami w regularnych odstępach czasu. Kuracja powinna trwać siedem dni, przed jej zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem. Bardzo ważne jest, żeby naparu nie wypić za jednym razem, gdyż może być to niebezpieczne dla zdrowia.
Innym sposobem na bolące stawy jest smarowanie chorych miejsc olejem laurowym.
Liście laurowe na odchudzanie
Również osoby na diecie redukcyjnej docenią właściwości liści laurowych. Przede wszystkim regulują one procesy trawienne i przyspieszają przemianę materii, co jest bardzo istotne, kiedy chcemy schudnąć kilka kilogramów. Dużym atutem liści laurowych jest również to, że działają one moczopędnie, dzięki czemu chronią przed zatrzymywaniem się wody w organizmie. Redukują tym samym charakterystyczne opuchnięcie ciała, co sprawia, że wyglądamy szczuplej i ważymy mniej. Liście laurowe pomagają ponadto oczyścić organizm z toksyn, co przyczynia się szybszej utraty zbędnych kilogramów.
Zastosowanie liści laurowych w kuchni
Liście laurowe podnoszą walory smakowe zup, mięs, sosów. Dodaje się ich do dań z ryb, a także do bigosu. Znajdziemy je w popularnych mieszankach przyprawowych, na przykład francuskiej bouquet grani.
Przeciwwskazania do stosowania liści laurowych
Należy zdawać sobie sprawę, że liście laurowe charakteryzują się bardzo silnym działaniem. Spożycie ich w nadmiarze może doprowadzić nawet do krwotoku wewnętrznego, dlatego powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Ze spożywania liści laurowych powinny zrezygnować kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią, a także osoby starsze i dzieci.
Powinniśmy zdawać sobie także sprawę, że liście laurowe wchodzą w interakcje z lekami nasennymi i przeciwbólowymi. Z tego względu nie należy stosować ich jednocześnie. Mogą one również spowodować alergie.
Ciekawostki na temat liści laurowych:
- Intensywny zapach liści laurowych może odstraszać insekty.
- Liści laurowych używa się niekiedy do aromatyzowania alkoholi.
- Starożytni Grecy wierzyli, że wawrzyn jest drzewem Apollina. Z tego względu jego liście stanowiły ważny element igrzysk olimpijskich – wieńce z nich uplecione zakładano na głowy zwycięzcom.
- Inne nazwy liści laurowych to bobkowe ziele lub bakałarz.
- W starożytności wierzono, że liście laurowe mają moc oczyszczającą, w związku z tym nosili je żołnierze wracający z bitew. W późniejszym czasie stały się one symbolem zwycięstwa.
- Dla twórców chrześcijańskiej sztuki sakralnej liść laurowy stał się symbolem zwycięstwa nad grzechem, a także życia wiecznego.
- W dawnych czasach wierzono, że liście wawrzyny szlachetnego chronią domy przed piorunami, z kolei osoby je noszące były zabezpieczone przed chorobami i czarami.