Liść Damiana – czym jest, właściwości, jak go stosować, przeciwwskazania

0

Liść Damiana jest w Polsce stosunkowo mało znany, jednak medycyna naturalna na świcie bardzo chętnie z niego korzysta. Niezwykły liść zasługuje na nasze zainteresowanie ze względu na liczne prozdrowotne właściwości? Czym jest liść Damiana? Jak wpływa na ludzki organizm? Kto i kiedy powinien po niego sięgnąć?

Czym jest liść Damiana?

Liść Damiana (lub po prostu Damiana, Turnera rozpierzchła czy Turnera diffusa) to liść pochodzącego z Ameryki Północnej krzewu, który zaliczamy do rodziny męczennicowatych. Jego nazwa pochodzi od żyjącego w średniowieczu aptekarza – św. Damiana. Roślina zawiera wiele prozdrowotnych substancji, między innymi: soli mineralnych, flawonoidów, żywic, kwasów organicznych, saponin. Korzystny wpływ na ludzki organizm wynika przede wszystkim z zawartości beta sitosterolu. Damiana wspiera pracę układu immunologicznego, pomaga oczyścić organizm z toksyn, charakteryzuje się działaniem przeciwdepresyjnym. Wszechstronna roślina uważana jest za afrodyzjak, jest pomocna w leczeniu bezpłodności. Co więcej reguluje poziom hormonów u kobiet, dlatego polecana jest w okresie menopauzy i napięciu przedmiesiączkowym.

Jakie właściwości posiada liść Damiana?

W liściach Damiana znajdziemy wiele substancji, które nie pozostają bez wpływu na nasze zdrowie. Ich charakterystyczny zapach jest wynikiem obecności olejków eterycznych, takich jak:

  • piren,
  • cyneol,
  • cymol,
  • ocymen,
  • kadinen,
  • kopaen,
  • cymen.

Co więcej roślina jest bogata we flawonoidy, garbniki, fitosterole, żywice, gorycze, glikozydy fenolowe, gumy, glikozydy cyjanogenne.

Regularna suplementacja liści Damiana jest zalecana kobietom mającym problemy z układem hormonalnym. Niezwykła roślina znana jest z tego, że podnosi libido, a także może przeciwdziałać bezpłodności. Damiana ma wyjątkowo pozytywny wpływ na układ nerwowy – łagodzi stres, może również chronić przed depresją.

Turnera rozpierzchła pomaga oczyścić organizm z toksyn, obniża poziom złego cholesterolu, może nawet chronić przed łysieniem. Dobre efekty daje regularne spożywanie naparów z Turnera diffusa.

Liść Damiana a libido i układ hormonalny

Damiana jest kojarzona przede wszystkim z pozytywnym wpływem na libido. W tym celu liście były używane już od setek lat. Poprawa libido jest zauważalna już po jednorazowym spożyciu naparów z tej rośliny. Turnera diffusa polecana jest w terapii impotencji i bezpłodności.

Napary lub nalewki z liści Damiana pomagają w regulacji pracy układu hormonalnego. Z tego względu mogą przynieść wiele korzyści kobietom w okresie menopauzy, a także napięcia przedmiesiączkowego.

Liść Damiana a układ nerwowy

Turnera diffusa wykazuje bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Spożycie tej rośliny pomaga się nam rozluźnić, łagodzi skutki stresu, chroni przed atakami lękowymi, pomaga się nam wyciszyć, sprawia, że mamy lepszy humor, co więcej jest w stanie przeciwdziałać bezsenności.

Jako, że chroniczny stres jest współcześnie stałym doświadczeniem wielu ludzi, warto posiadać liście Damiana w domowej apteczce.

Liść Damiana a układ pokarmowy

Kolejną zaletą rośliny o nazwie Turnera rozpierzchła jest fakt, że korzystnie oddziałuje ona na pracę układu pokarmowego. Roślina zwiększa produkcję i wydzielanie żółci. Redukuje wzdęcia i gazy, niweluje przykre uczucie ciężkości w żołądku, które pojawia się po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku.

Inne właściwości liści Damiana

Wszechstronne liście Damiana mają zdolność obniżania cukru we krwi, dlatego mogą pomóc osobom cierpiącym na cukrzycę. Inną ich właściwością jest obniżanie poziomu złego cholesterolu, a także oczyszczanie dróg moczowych.

Liście Damiana – przeciwwskazania

Zanim zdecydujemy się na kurację Turnerą rozpierzchłą, musimy zdawać sobie sprawę, że roślina ta może niekiedy wywoływać efekty uboczne. Szczególnie spożycie większych dawek może spowodować problemy żołądkowo-jelitowe.

Należy mieć świadomość, że liście Damiana mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami – na przykład tymi, które zawierają progesteron.

Choć roślina ma zdolność obniżania poziomu cukru we krwi, osoby chorujące na cukrzycę przed rozpoczęciem suplementacji powinny skonsultować się z lekarzem – istnieje ryzyko wystąpienia hipoglikemii.

Turnera rozpierzchła nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią. Nie należy jej także podawać dzieciom i młodzieży.

Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że choć roślina ta ma niewątpliwie korzystny wpływ na zdrowie, dotychczas przeprowadzono niewiele badań nad bezpieczeństwem jest stosowania.

Damiana – jak stosować?

liść damiana, herbata, filiżankaNajpopularniejszym sposobem na wykorzystanie liści Damiana jest przygotowanie z nich naparów – dwie łyżeczki suszonych liści zalewamy wrzącą wodą i odstawiamy na dziesięć minut pod przykryciem. Popularnością cieszy się także nalewka, którą zaleca się stosować przez miesiąc.

Choć Turnera rozpierzchła nie należy w Polsce to najpopularniejszych ziół, znajdziemy ją w niektórych aptekach, sklepach zielarskich i sklepach ze zdrową żywnością.

4.8/10 - (3 votes)
reklama
blank
Artykuł sprawdzony merytorycznie przez ekspertów portalu StaloweZdrowie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here