Żywność liofilizowana początkowo dostępna była jedynie dla wąskiego grona osób. Z czasem koszty jej wytwarzania znacznie się zmniejszyły, dzięki czemu możemy nabyć ją w coraz większej ilości sklepów. Czym jest proces liofilizacji? Jak tego typu żywność wpływa na nasze zdrowie?
Co to jest liofilizacja?
Liofilizacja jest to proces, który polega na usunięciu większości wody z produktu, następnie zamrożeniu go przy użyciu bardzo niskiej temperatury (nawet minus czterdzieści stopni) i błyskawicznym wysuszeniu. Produkt liofilizowany zalewa się wodą, co sprawia, że odzyskuje on swoje właściwości odżywcze. Co więcej zachowuje on swoje naturalne walory smakowe i kształt. Proces liofilizacji hamuje rozwój mikroorganizmów i sprawia, że żywność zyskuje na trwałości (może być ona zdatna do spożycia nawet przez dwadzieścia pięć lat). Żywność liofilizowana jest bardzo lekka, a jednocześnie szybko się uwadnia (co odróżnia ją od żywności suszonej naturalnymi metodami).
Proces liofilizacji – początki
Liofilizacja na ogromną skalę została zastosowana w Stanach Zjednoczonych w czasach II wojny światowej. Trudna sytuacja sprawiła, że konieczny stał się transport krwi. Liofilizowane osocze było lekkie, co zdecydowanie ułatwiało jego transport na tereny, gdzie toczyły się walki. W tym samym czasie zastosowano liofilizację do produkcji żywności dla wojska.
W latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku liofilizowaną żywność podawano astronautom, którzy wyruszali w misje kosmiczne.
Z czasem metody liofilizacji były udoskonalane, co sprawiło, że tego typu żywność stawała się coraz tańsza. Większa dostępność sprawiła, że stała się ona nieodłącznym elementem ekwipunku:
- żeglarzy,
- alpinistów,
- czy żołnierzy.
Współcześnie żywność liofilizowaną możemy kupić w:
- sklepach turystycznych,
- sklepach z produktami ekologicznymi,
- a coraz częściej także w supermarketach.
Czy żywność liofilizowana jest zdrowa?
Żywność liofilizowana niektórym osobom kojarzy się z popularnymi produktami instant, która zawiera ogromne ilości soli, a także szkodliwe dla zdrowia:
- wzmacniacze smaku,
- barwniki,
- aromaty,
- czy tłuszcze trans.
Warto zdawać sobie sprawę, że żywność liofilizowana należy do całkowicie innej kategorii. Jest ona w stu procentach naturalna, nie zawiera żadnych chemicznych dodatków. Podczas liofilizacji usuwana jest z niej woda, zachowane zostają wszystkie substancje odżywcze:
- witaminy,
- minerały,
- a nawet polifenole.
Co więcej naturalne produkty, które były zanieczyszczone azotynami w procesie liofilizacji tracą je. W efekcie są więc zdrowsze niż przed obróbką termiczną.
Liofilizacja sprawia, że konserwanty przedłużające trwałość żywności stają się zbędne. Produkty liofilizowane są zdatne do spożycia nawet przez kilkadziesiąt lat.
Liofilizowane owoce i warzywa nie tylko zachowują naturalny smak. Nie zmienia się także ich:
- barwa,
- konsystencja,
- czy zapach.
Kiedy warto sięgać po żywność liofilizowaną?
Żywność liofilizowana idealnie nadaje się do jedzenia na co dzień. Problem w tym, że obecnie jest wciąż bardzo kosztowna. Z tego względu warto o niej pomyśleć, kiedy wybieramy się w podróż lub po prostu nie mamy czasu na przygotowywanie jedzenia.