Lecytyna – charakterystyka, działanie, wpływ na zdrowie, efekty uboczne

0

Lecytyna jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu – występuje ona we wszystkich jego komórkach. Znajdziemy ją także w niektórych produktach spożywczych, jest dostępna także pod postacią suplementów. Czym dokładnie jest lecytyna? W jaki sposób substancja ta wpływa na nasz organizm? Czy warto suplementować lecytynę?

Co to jest lecytyna?

Lecytyna nie jest jednorodną substancją, a mieszaniną związków tłuszczowych, przede wszystkim fosfolipidów. Inne składniki lecytyny to woda, glikolipidy, węglowodany i trójglicerydy. Jest ona obecna w komórkach (zwłaszcza w błonach komórkowych) naszego organizmu i pełni w nim wiele ważnych funkcji. Jedną z ważniejszych jest usprawnienie pracy układu nerwowego – poleca się spożywanie lecytyny w przypadku problemów z pamięcią i koncentracją. Ma ona zdolność wspomagania układu krążenia, pomaga też w przypadku problemów z wątrobą. Lecytyna obecna jest w części produktów spożywczych – duże jej ilości znajdziemy w żółtkach jaj, czy soi.

Jakie role w ludzkim organizmie pełni lecytyna?

Lecytyna pełni w ludzkim organizmie wiele niezwykle istotnych funkcji. Jest ona budulcem każdej komórki naszego ciała (jej największą ilość zawierają błony komórkowe). Lecytyna jest źródłem choliny – ważnego neuroprzekaźnika. Mieszanina związków tłuszczowych jest ważna także dla prawidłowej przemiany materii. Jako, że jest ona jednym z materiałów budulcowych tkanki mózgu i otoczek mielinowych neuronów – jest bardzo ważna dla ich prawidłowej pracy.

Co więcej lecytyna chroni żołądek (na jego ścianach tworzy barierę ochronną) i wątrobę (przyspiesza jej regenerację i oczyszczanie z toksyn, chroni także przed otłuszczeniem tego narządu). Substancja ta jest niezbędna dla osób cierpiących na choroby układu krążenia, gdyż zmniejsza poziom złego cholesterolu we krwi. Lecytyna chroni przed powstawaniem kamieni żółciowych. Jako, że lecytyna jest mieszaniną związków tłuszczowych, będzie ona także umożliwiała przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jej przyjmowanie zalecane jest również sportowcom, a to dlatego, że przyspiesza ona regenerację organizmu po wysiłku fizycznym i spowalnia procesy starzenia.

Dzięki lecytynie można również poprawić płodność mężczyzn – duże ilości tej substancji znajdują się w płynie nasiennym. Badania (przeprowadzone dotychczas jedynie na królikach) sugerują, że lecytyna powoduje zwiększenie objętości nasienia, zwiększenie liczby plemników, a także ich ruchliwości.

Lecytyna a układ nerwowy

Lecytyna jest znana przede wszystkim z bardzo pozytywnego wpływu na układ nerwowy. Wspomaga ona procesy zapamiętywania, pomaga w koncentracji, z tego względu polecana jest osobom zmuszonym do większego wysiłku umysłowego. Przyniesie ona korzyści osobom w każdym wieku, w tym również ludziom starszym (jest ona składnikiem wielu leków na Alzheimera). Należy jednak pamiętać, że pozytywne efekty można obserwować dopiero po około czterech miesiącach codziennej suplementacji. Uważa się, że lecytyna może być pomocna w zapobieganiu i leczeniu demencji starczej, jednak współcześnie brakuje dowodów potwierdzających tę tezę.

Przyjmowanie choliny lub spożywanie pokarmów bogatych w lecytynę jest zalecane kobietom w ciąży – cholina jest niezbędna do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka.

Spożywanie lecytyny zalecane jest osobom borykającym się z chorobami psychicznymi. Dotychczas przeprowadzone badania potwierdzają, że jest ona pomocna w leczeniu zaburzeń maniakalno-depresyjnych. Co więcej zmniejsza ona częstość występowania halucynacji i urojeń.

Lecytyna dla zdrowego serca

Osoby, które cierpią z powodu chorób krążenia, a także ci, którzy znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka powinny przyjmować lecytynę. Może się ona okazać bardzo pomocna, gdyż bierze udział w procesie metabolizmu tłuszczów. Dzięki niej nadmiar złego cholesterolu jest wydalany z organizmu. Regularne spożywanie lecytyny chroni przed miażdżycą, zapobiega też tworzeniu się zakrzepów.

Czy lecytyna ma jakieś skutki uboczne?

Suplementy diety zawierające lecytynę są powszechnie uważane za bezpieczne, jednak bardzo ważne jest spożywanie ich w ilościach zalecanych przez producenta. Przedawkowanie tego typu preparatów może doprowadzić do dolegliwości ze strony układu pokarmowego – zazwyczaj są to nudności, wymioty, a także biegunka, uczucie pełności w żołądku, bóle brzucha.

Bardzo duże ilości lecytyny mogą doprowadzić do obniżenia ciśnienia tętniczego, stanów lękowych, a także zaburzeń pracy serca.

Lecytyna w produktach spożywczych

jajko, serce, zdrowe śniadanieNie zawsze musimy suplementować lecytynę, a to dlatego, że jest ona obecna w wielu produktach spożywczych. Znajdziemy ją między innymi w żółtkach jaj, soi, fasoli, wątróbce, nabiale, zarodkach pszennych, nasionach słonecznika. Zawierają ją także olej rzepakowy (pamiętajmy jednak, że musi być nierafinowany, gdyż proces rafinacji niszczy lecytynę), oliwki, awokado ryby, zielone warzywa, drożdże, czy orzechy.

Zaspokojenie dziennego zapotrzebowania na lecytynę przy stosowaniu racjonalnej diety nie powinno sprawić nam problemów.

Jaką lecytynę wybrać?

W aptekach i sklepach ze zdrową żywnością znajdziemy wiele suplementów diety zawierających lecytynę. Dobrej jakości preparaty zawierają 1200 mg lecytyny w jednej kapsułce (taka dawka będzie dla nas optymalna), przy czym zazwyczaj zalecane jest połknięcie dwóch kapsułek.

Warto zdawać sobie sprawę, że na rynku dostępne są różne rodzaje lecytyny – sojowa, słonecznikowa, rzepakowa. Jeżeli chodzi o zawartość fosfolipidów, nie ma pomiędzy nimi większych różnic.

Kiedy weźmiemy pod uwagę stosunek nienasyconych kwasów omega-3 i omega-6, dojdziemy do wniosku, że najkorzystniejsza dla zdrowia jest lecytyna rzepakowa.

Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że lecytyna może być produkowana z roślin modyfikowanych genetycznie, jednak producent ma obowiązek poinformować nas o tym na opakowaniu.

Zastosowanie lecytyny w przemyśle spożywczym

Ze względu na walory lecytyny (jest ona oznaczana symbolem E322) bardzo często wykorzystuje się ją w przemyśle spożywczym. Jest ona produktem ubocznym produkcji olejów roślinnych. Poprawia ona konsystencję i świeżość produktów. Możemy spotkać ją w:

  • pieczywie,
  • majonezie,
  • margarynach,
  • ciastach i innych wyrobach cukierniczych,
  • makaronach,
  • polewach,
  • gotowych daniach.

Dzięki lecytynie żywność nie przywiera do naczyń, ani się nie skleja. Produkty, które ją zawierają wydają się mniej tłuste. Za jej sprawą możliwe jest mieszanie składników, które w normalnych warunkach się nie łączą.

4.7/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here