Dzisiaj zajmiemy się stosunkowo ważnym składnikiem naszej diety, a mianowicie kwasami omega-3. Kwasy tłuszczowe omega-3 są tak zwanymi długołańcuchowymi, wielokrotnie nienasyconymi kwasami tłuszczowymi jak alfalinolenowe (ALA), kwasy ejkozanoidonowe (EPA) czy arachidonowe (DHA). Zapewne słyszeliście, że kwasy te są nazywane (NNKT) niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłoszowymi, w związku z tym że nie są one produkowane w naszych organizmach, muszą każdego dnia być dostarczane wraz ze spożywanym pokarmem.
Kwasy tłuszczowe omega-3 są nam potrzebne do wszystkiego. Aktualne odkrycia naukowe pokazują, iż kwasy te mają fundamentalne znaczenie, aby nasz organizm dobrze funkcjonował. Stanowią one podstawowy budulec tkanki mózgowej (aż 60% to kways omega-3), błony komórkowej oraz syntezy hormonów.
Właściwości kwasów tłuszczowych omega-3
- pozytywnie wpływają na krążenie krwi (działanie można porównać do teflonu w naczyniach, tzn nie pozwalają przykelić się złogom do powierzchni ścianek naczyń);
- poprawiają ukrwienie mózgu i usprawniają przesyłanie sygnałów nerwowych;
- pomagają zapobiegać małopłytkowości polegającej na zmniejszaniu w organizmie ilości krwinek płytkowych (skutkuje to skazą krwotoczną, skłonnością do krwawień, wybroczyn, upośledzeniem zatrzymania krwawienia);
- obniżają ciśnienie krwi oraz zmniejszają jej krzepliwość;
- stabilizują podwyższone ciśnienie tętnicze;
- minimalizują ryzyko arytmii serca
- zapobiegają zawałom serca;
- przywracają równowagę w zaburzeniach przemiany cholesterolu, obniżając podwyższony poziom trójglicerydów (odpowiedzialnych za tworzenie się zatorów) oraz podwyższają poziom „dobrego” cholesterolu HDL;
- minimalizują ryzyko choroby nowotworowej i chronią przed chorobą wrzodową żołądka oraz dwunastnicy;
- są niezbędne w prawidłowym rozwoju dzieci.
Występowanie kwasów tłuszczowych omega-3
Najbardziej pogate w kwasy omega-3 są tłuste ryby morskie, takie jak: łosoś, śledź, halibut, dorsz, makrela, sardynki, a także owoce morza. Niestety rzadko sięgamy po ryby, a wiele osób wcale ich nie jada. Dzienne zapotrzebowanie na kwasy,które są tematem niniejszego artkułu waha się między 1, a 1-5g. Jeśli chcemy je w pełni zaspokoić należy spożywać ryby 2 razy w tygodniu.
Ale kwasy omega-3 nie tylko są w rybach, można je także znaleźć w orzechach włoskich, soi, nasionach lnu oraz w rzepaku. UWAGA! Często wydaje nam się, że wystarczy, że jemy olej, ale nic bardziej mylnego. Kwasy omega-3 niszczeją pod wpływem światła oraz powietrza w ciągu 12h od wytłoczenia, zatem w olejach pozostaje ich śladowa ilość, któa nie jest wystarczająca.
Mam nadzieję, że właściwości tych kwasów sprawią, że zaczniesz po nie sięgać regularnie, aby cieszyć się pełną sił witalnych.
Niedawno czytałam ciekawą pracę naukową, gdzie udowodniono, że niestety ryby zwłaszcza hodowlane, ze względu na warunki w jakich żyją, z roku na rok mają coraz mniej kwasów omega 3. Ja akurat suplementuję Gold Omega 3, czyli DHA i widzę pozytywny wpływ działania tych kwasów na swój organizm, a zdecydowałam się na to po zatruciu rybkami. Według innych badań współcześnie ryby są nafaszerowane pestycydami, metalami ciężkimi, które nie tylko obniżają odporność i niszczą układ nerwowy, ale też są substancjami rakotwórczymi.