Kwas karminowy nazywany również karminą, koszenilą, oznaczany jako E120 jest naturalnym, ciemnoczerwonym barwnikiem. Choć w Polsce jest powszechnie stosowany, niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że pozyskuje się go z wysuszonych, a następnie zmielonych owadów nazywanych czerwcami kaktusowymi. Do pozyskiwania barwnika używane są również czerwce polskie (koszenila z czerwców polskich była jednym z ważniejszych towarów eksportowych w Rzeczypospolitej Obojga Narodów).
Zaletą karminy jest to, że nawet pomimo upływu czasu jej intensywny kolor nie blaknie. Wykazuje ona zwiększoną odporność na działanie światła, skrajnych temperatur i utleniania. Do wyprodukowania jednego kilograma barwnika potrzeba około stu pięćdziesięciu tysięcy owadów.
Kwas karminowy a zdrowie
Koszenila oznaczana jest jako E120, a wszystkie składniki produktów rozpoczynające się symbolem E budzą nasz niepokój. Czy również i w tym wypadku powinniśmy czuć się zaalarmowani? Kwas karminowy może zawierać zanieczyszczenia, które są zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia. Niekiedy wywołują:
- katar sienny,
- pokrzywkę,
- a w skrajnych wypadkach mogą doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.
Sam E120 nie jest toksyczny, nie przyczynia się również do powstawania nowotworów. Ze względu na zanieczyszczenia jego dzienne spożycie nie powinno przekraczać 5 mg na kilogram masy ciała. Stosowanie kwasu karminowego odradzane jest astmatykom, a także osobom uczulonym na salicylany.
E120 – gdzie występuje?
Współcześnie kwas karminowy wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym – znajdziemy go między innymi w:
- szamponach do włosów,
- kolorowych szminkach,
- tuszach do rzęs,
- czerwonych cieniach do powiek.
Kwas karminowy jest popularnym składnikiem napojów alkoholowych – znajdziemy go między innymi w drinku Americano.
W przemyśle spożywczym koszenila wykorzystywana jest do produkcji:
- sosów,
- nadzienia do ciast,
- jogurtów,
- marmolad,
- słodyczy,niektórych odmian sera Cheddar.
Kwasu karminowego bardzo często używa się do barwienia otoczki tabletek.