Kwarantanna, przymusowy pobyt w domu – co zrobić, żeby nie przytyć?

0

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że najkorzystniejsza dla naszego zdrowia jest regularna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Wiemy, że codziennie powinniśmy zrobić przynajmniej dziesięć tysięcy kroków. Najlepiej iść na spacer do parku lub lasu, gdyż ludzki organizm potrzebuje kontaktu z naturą. Niestety zdarzają się w życiu takie sytuacje, gdy musimy ograniczyć naszą aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Nie jest to dobre dla zdrowia i naszej sylwetki, ale po prostu nie mamy wyboru. Co zrobić, żeby nie przytyć podczas kwarantanny?

Kiedy jesteśmy zmuszeni zostać w domu…

blankCzynniki zewnętrzne sprawiają niekiedy, że zmuszeni jesteśmy do pozostania w domu. Może być to stan epidemii, ale niekoniecznie. Jeżeli mieszkamy w mieście, złe powietrze w sezonie grzewczym sprawia, że wychodzenie na zewnątrz jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Na przymusową kwarantannę muszą zdecydować się także osoby chore lub kontuzjowane.

Spędzanie całych dni w domu nie służy naszemu zdrowiu i sprzyja złym nawykom. Brak światła słonecznego sprawia, że nasz rytm dobowy ulega rozregulowaniu. Zaczynamy mieć problemy z zasypianiem o właściwych godzinach, często mamy gorszy nastrój. Przymusowa kwarantanna może przyczynić się do poważnej depresji. Osoby, które zmuszone są przebywać w domu mało się ruszają. W najgorszej sytuacji całe tygodnie spędzają przed telewizorem lub ekranem komputera. Oglądanie seriali często wiąże się ze spożywaniem dań typu fast-food, które można zamówić przez telefon (nie trzeba robić zakupów i przygotowywać zdrowych posiłków).

Dużym problemem dla przebywających w domach jest brak kontaktu z innymi ludźmi, co również prowadzi do pogorszenia nastroju. Osoby, które nie muszą co rano wychodzić do pracy czy na uczelnię mogą przestać o siebie dbać. Niektórym nie przeszkadzają nadprogramowe kilogramy, skoro i tak nikt ich nie ogląda.

Brak światła, ruchu, a także niezdrowa dieta doprowadzają do rozregulowania się naszego układu hormonalnego, co może mieć bardzo poważne konsekwencje (w tym również dla naszej sylwetki).

Wielu osobom aktywność fizyczna kojarzy się przede wszystkim z wyjściami na basen, siłownię, czy do klubu fitness. Kiedy takie miejsca są dla nas niedostępne, zdecydowanie trudniej jest o mobilizację do uprawiania sportu.

Podczas epidemii coraz więcej osób pracuje zdalnie. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Zwłaszcza dla pracowników, którzy nie byli do tego przygotowani. Praca zdalna wymaga od nas dużej dyscypliny. Wbrew powszechnemu mniemaniu często wiąże się też z dużym stresem.

Przymusowa kwarantanna jest niezbędna żeby zachować zdrowie, jednocześnie może przyczynić się do jego pogorszenia. Warto o tym pamiętać i zrobić wszystko, żeby dłuższy pobyt w domu nie spowodował przyrostu kilogramów i pogorszenia stanu zdrowia. Wbrew pozorom nie jesteśmy skazani na tycie.

Co zrobić, żeby nie przytyć w domu – dieta

Kiedy tygodniami siedzimy w domu, łatwo przychodzi nam zapominanie o zdrowych nawykach żywieniowych. Przymusowa kwarantanna to dla wielu ludzi bardzo stresująca sytuacja. Niektórzy mogą mieć tendencję do poprawiania swojego nastroju jedzeniem. Skoro nie możemy wyjść do parku i korzystać ze słońca, to może przynajmniej zamówimy sobie pizzę?

Choć o niezdrowe odżywianie bardzo łatwo podczas przymusowego pobytu w domu, w trosce o zdrowie i szczupłą sylwetkę musimy go unikać. Nie kupujmy żywności wysoko przetworzonej, zrezygnujmy również ze słodzonych napojów gazowanych i alkoholu. Pamiętajmy, że poprawiają one nastrój jedynie na chwilę. Jeżeli mamy w domu jakieś niezdrowe jedzenie, najlepiej jest się go jak najszybciej pozbyć.

Jeżeli jesteśmy mieszkańcami dużych miast, możemy robić zakupy przez internet. To wbrew pozorom bardzo dobre rozwiązanie dla osób uzależnionych od niezdrowych przekąsek. Podczas zakupów online o wiele łatwiej jest się nam powstrzymać od kupowania czekoladek i chipsów. Wystarczy, że nie będziemy wchodzili do działu słodycze. Robienie zakupów przez internet jest łatwiejsze także z tego względu, że nie kuszą nas zapachu jedzenia, ani prośby naszych dzieci (nie robimy zakupów online przy nich). 

Warto jest robić zakupy na dłuższy czas – przykładowo na tydzień. Jeżeli szczegółowo zaplanujemy posiłki, prawdopodobnie nie będzie się nam chciało iść do sklepu, czy kupować online niezdrowe produkty. Niektórzy korzystają z wolnego czasu podczas kwarantanny i przeznaczają go na gotowanie. Inni podczas pobytu w domu zupełnie się rozleniwiają. W przypadku, gdy danego dnia nie chce się nam gotować, możemy zamówić obiad online. Ważne jest jednak, żeby był to zdrowy, pełnowartościowy posiłek (współcześnie nie ma problemów z zamówieniem zdrowego jedzenia), a nie pizza, czy hamburgery.

Dobrą praktyką jest kupowanie większej ilości żywności (na przykład mięsa i zieleniny) i zamrażanie jej.

Dieta podczas kwarantanny powinna być lekka i dobrze zbilansowana. Posiłki powinny dostarczać nam wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Warto jeść produkty kiszone, które mają korzystny wpływ na naszą mikroflorę jelitową, a przez to także na odporność organizmu. Nie zaleca się podjadania pomiędzy posiłkami, jednak gdy czujemy, że jest to niemożliwe, dobrze jest wybierać warzywa lub niewielkie ilości pestek lub orzechów (należy je samodzielnie łuskać).

Odpowiednio skomponowana dieta nie może być głodówką, a jednocześnie musimy pamiętać, że jeśli w trakcie kwarantanny mniej się ruszamy, powinniśmy jednocześnie obniżyć kaloryczność spożywanych posiłków.  

Nasze posiłki są zdrowsze, kiedy spożywamy je na świeżym powietrzu. Jeżeli nie mamy domu z ogrodem, warto jest wykorzystać swój balkon lub choćby jeść przy otwartym oknie.

Koniecznie pamiętajmy o regularnym nawadnianiu organizmu. Kiedy cały dzień siedzimy w domu, możemy nie odczuwać silnego pragnienia. Jednocześnie należy pilnować, żeby pić często, gdyż odwodnienie jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dobrze jest mieć zawsze przy sobie szklankę z wodą (osoby, które nie lubią smaku samej wody, mogą dodać do niej soku z cytryny). Innym rozwiązaniem jest nastawienie alarmu, który będzie nam przypominał o konieczności picia co godzinę.

Co zrobić, żeby nie przytyć na kwarantannie – aktywność fizyczna

Siedzący tryb życia nie jest korzystny dla naszego zdrowia i szczupłej sylwetki. Kiedy zmuszeni jesteśmy pozostać w domu, odchodzą nam dojazdy do pracy, spacery, zakupy (jeżeli oczywiście możemy sobie pozwolić na robienie zakupów przez internet). Okazuje się, że większość z nas ma do dyspozycji bardzo ograniczoną powierzchnię. Kiedy długotrwale prowadzimy siedzący tryb życia zaczynamy tyć, chorujemy na choroby układu krążenia i układu nerwowego.

Możemy jednak uniknąć ubocznych skutków kwarantanny. Wystarczy jedynie chcieć. Nie musimy posiadać w domu specjalistycznego sprzętu do ćwiczeń, żeby zacząć się ruszać.

W sieci znajdziemy wiele filmów instruktażowych z ćwiczeniami. Jeżeli do tej pory byliśmy osobami aktywnymi fizycznie, prawdopodobnie bez obaw możemy z nich korzystać. Ostrożność powinny jednak zachować osoby o słabej kondycji, które nigdy nie ćwiczyły. Część programów treningowych dostępnych w sieci jest dla nich zbyt trudna, co w najlepszej sytuacji może szybko doprowadzić do zniechęcenia, w najgorszej zaś do kontuzji. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest dostosowanie ćwiczeń do aktualnych możliwości swojego organizmu (z czasem możemy zwiększać ich intensywność). 

Podczas pobytu w domu mamy zdecydowanie więcej czasu, który możemy przeznaczyć na treningi. Jeżeli potraktujemy temat poważnie, po zakończeniu kwarantanny będziemy mieć lepszą kondycję niż przed jej rozpoczęciem. Zdarza się jednak, że podczas długiego pobytu w domu stajemy się rozleniwieni, ociężali. Wówczas wykonanie godzinnego treningu wydaje się przekraczać nasze możliwości, a z pewnością nie mamy na to wielkiej ochoty. Nie musimy zmuszać się do ćwiczeń. Innym sposobem na aktywność jest wykonywanie kilku ćwiczeń, ale za to regularnie. Przykładowo po godzinie pracy przed komputerem wstajemy i robimy kilka przysiadów, skłonów, możemy się również rozciągać. Za każdym razem, kiedy wchodzimy do kuchni możemy zrobić kilka wykroków.

Jeżeli zaczniemy ćwiczyć w domu, zorientujemy się jakie jest to proste. Nie musimy mieć hantli z powodzeniem zastąpią je nam dwie butelki z wodą. Sznurek do bielizny zastąpi nam skakankę. Do wykonywania wielu prostych ćwiczeń nie potrzeba sprzętu. Jeśli na kwarantannie brakuje nam biegania, możemy biegać w miejscu. Osoby, które nie mają chęci lub pomysłu na ćwiczenia mogą zająć się sprzątaniem mieszkania (w ten sposób również można spalić kalorie). Gdy chcemy się dotlenić – umyjmy okna. Kiedy wracamy z zakupów – wejdźmy do mieszkania po schodach. W czasie kwarantanny winda nie jest nam niezbędna.

Podczas pobytu w domu możemy włączyć muzykę i zacząć tańczyć. Jest to również znakomity sposób na spędzenie czasu z dziećmi.

Jak nie przytyć podczas pobytu w domu – zadbajmy o kondycję psychiczną

odpoczynekZdrowa dieta i regularny ruch mogą nie wystarczyć, kiedy jesteśmy zestresowani. Choć stres jest naturalną konsekwencją kwarantanny, możemy przynajmniej spróbować go ograniczyć. Nie warto jest martwić się na zapas. Nie myślmy o chorobie. Należy zdawać sobie sprawę, że sam lęk przed zarażeniem się jest dla naszego organizmu bardziej niebezpieczny niż sama choroba. Stres osłabia układ immunologiczny, a także układ nerwowy.

W walce ze stresem pomoże nam zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna. Sama świadomość, że o siebie dbamy daje nam uczucie przynajmniej częściowego panowania nad sytuacją. Bardzo pomocna może okazać się joga i medytacja. Jesteśmy w uprzywilejowanej sytuacji, gdy mieszkamy z rodziną. Czas kwarantanny możemy poświęcić na zabawę i spędzanie czasu z dziećmi, dbanie o relacje z najbliższymi. Przebywanie w gronie najbliższych osób w naturalny sposób redukuje stres i napięcie psychiczne. Dobrze jest wynotować plusy zaistniałej sytuacji – być może nie musimy się nigdzie spieszyć, mamy więcej czasu na hobby, możemy czytać książki, lepiej zadbać o siebie.

Przymusowy pobyt w domu może mieć destrukcyjny wpływ na nasze ciało i psychikę. Jednocześnie tylko od nas zależy czy tak się stanie. Przy odrobinie starań możemy obrócić zaistniałą sytuację na naszą korzyść.

5/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here