Kuracja cytrynowa Tombaka – na czym polega, jakie efekty dzięki niej uzyskamy

0

Kuracja cytrynowa Michała Tombaka to jeden z licznych sposobów na oczyszczenie organizmu z toksyn. Jak sama nazwa wskazuje – polega ona na spożywaniu dużej ilości soku z cytryn. Jakie korzyści daje nam kuracja cytrynowa? Czy jest ona bezpieczna dla zdrowia?

Dlaczego kuracja cytrynowa?

Cytryna jest jednym z najpopularniejszych owoców. Wielu z nas spożywa ją codziennie. Dodajemy jej do herbaty, a także rozmaitych dań. Rzadko natomiast jemy cytrynę lub pijemy wyciśnięty z niej sok bez innych dodatków – jest ona bowiem niezwykle kwaśna.

W cytrynie znajdziemy pokaźne ilości witaminy C, E, witaminy z grupy B, potas, sód, żelazo i magnez. W jej składzie znajdziemy terpeny, pektyny, kwas cytrynowy, a także limonen, który jest bardzo silnym przeciwutleniaczem.

Wbrew powszechnemu mniemaniu cytryna, chociaż bardzo kwaśna, wcale nie zakwasza organizmu. Dzieje się wręcz przeciwnie, gdyż posiada ona zasadowe pH.

Cytryna jest niezwykle skuteczna jeżeli chodzi o oczyszczanie organizmu z kwasu moczowego. Jej regularne spożywanie może uchronić nasz układ moczowy przed tworzeniem się kamieni. Właściwość tę wykorzystał Michał Tombak tworząc oczyszczającą kurację cytrynową.

Zdaniem twórcy kuracja cytrynowa jest skuteczna w profilaktyce i leczeniu takich chorób jak:

  • kamica nerkowa,
  • kamica żółciowa,
  • osteoporoza,
  • cukrzyca,
  • anemia,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • schorzenia wątroby,
  • a nawet otyłość.

Jak wygląda kuracja cytrynowa?

Kuracja cytrynowa polega na codziennym spożywaniu dużej ilości soku wyciśniętego z cytryn. Dla wielu może wydać się to nie lada wyzwaniem ze względu na bardzo kwaśny smak, jednak organizm z czasem zaczyna się do niego przyzwyczajać. Z czasem kwasowość zaczyna być odbierana jako słodycz.

Do kuracji wybieramy cytryny o bardzo cienkiej skórce, gdyż to one zazwyczaj zawierają najwięcej soku.

Obecny w cytrynie kwas cytrynowy ma zdolność wiązania się z wapniem, w efekcie czego tworzy się sól, która reguluje przemianę materii, a co więcej ma pozytywny wpływ na tkankę kostną.

Sok z cytryny należy wypijać każdego dnia na czczo, najlepiej na około pół godziny przed śniadaniem. Ilość cytryn zależy od tego jaki cel ma mieć przeprowadzana kuracja. Jeżeli jesteśmy zdrowi i ma ona jedynie funkcję profilaktyczną, zaleca się pierwszego poranka wypić sok z jednego owocu, a następnie do piątego dnia zwiększać porcję o jedną cytrynę. Następnie należy zmniejszać porcje. Szóstego dnia wypijamy sok z pięciu cytryn, siódmego z czterech, ósmego z trzech, dziewiątego z dwóch. Dziesiąty dzień wygląda jak pierwszy – wypijamy wówczas sok tylko z jednej cytryny.

W przypadku kuracji leczniczej liczba spożywanych dziennie owoców jest większa. Lecznicza kuracja trwa dwanaście dni. Pierwszego i dwunastego dnia wypijamy sok z pięciu owoców. Podczas dnia drugiego i jedenastego zwiększamy ilość do dziesięciu cytryn. Dnia trzeciego i dziesiątego wyciskamy i pijemy sok z piętnastu cytryn. Czwarty i dziewiąty dzień to sok z dwudziestu cytryn. Dnia piątego, szóstego, siódmego i ósmego jesteśmy zobowiązani wypić sok z dwudziestu pięciu owoców. Łącznie musimy zaopatrzyć się w dwieście cytryn.

Kuracja lecznicza ma być pomocna w takich chorobach jak kamica nerkowa – pomaga ona w rozpuszczeniu już istniejących kamieni.

Twórca kuracji cytrynowej przekonuje, że zadowalające efekty można uzyskać jedynie dzięki piciu samego soku z cytryn. Nie ma konieczności modyfikacji diety, ani spełniania jakichkolwiek innych warunków. Warto stosować ją jesienią i wczesną wiosną, kiedy nasz organizm jest najbardziej narażony na różnego rodzaju infekcje.

Osoby, które mają problem z wypiciem czystego soku z cytryn, mogą rozcieńczyć go wodą. Muszą jednak uważać, żeby woda nie była zbyt gorąca.

Czy kuracja cytrynowa jest bezpieczna?

Kuracja cytrynowa, szczególnie w formie profilaktycznej jest w pełni bezpieczna dla zdrowia. Jednocześnie powinny z niej zrezygnować (lub skonsultować się z lekarzem przed jej rozpoczęciem) osoby cierpiące z powodu różnych dolegliwości układu pokarmowego – na przykład wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Warto zdawać sobie sprawę, że częste picie soku cytrynowego może być niebezpieczne dla naszego szkliwa (z czasem doprowadzi do jego degradacji). Z tego względu dobrze jest pić sok przez rurkę.

Kuracja cytrynowa – o czym jeszcze pamiętać?

Do kuracji cytrynowej dobrze jest wybierać owoce pochodzące z upraw ekologicznych. W przypadku, kiedy nie mamy do nich dostępu, kupujemy cytryny zwykłe, jednak pamiętamy, żeby bardzo dokładnie je umyć.

Warto wykorzystać skórki cytrynowe, które pozostaną nam po owocach. Możemy pokroić je na drobne kawałki, a następnie zalać płynnym miodem lub zasypać cukrem. Idealnie sprawdzą się jako dodatek do domowych wypieków.

4.7/10 - (6 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here