Kontuzja to zmora każdego sportowca, lecz może się przydarzyć nie tylko sportowcom. Przytrafić się może każdemu – dziecku, dorosłemu, na ulicy czy w domu.
Jak głosi stare przysłowie „Sport to zdrowie” – jest to prawda, póki coś się nam nie przydarzy. Kontuzja może chociażby zakończyć naszą zawodową karierę, więc dbajmy o to, by do niej nie dopuścić.
Otarcia to najczęstszy rodzaj kontuzji, z którym każdy z nas miewa do czynienia. Pojawia się zazwyczaj po przewróceniu na twardej nawierzchni. Rana, która się pojawia jest niejednokrotnie zabrudzona. W takim przypadku ranę należy oczyścić z zabrudzeń a następnie założyć opatrunek w postaci jałowej gazy.
Drugi rodzaj to stłuczenia z którymi każdy z nas ma do czynienia. Pojawiają się gdy uderzymy się o coś twardego. Najczęstsze objawy to ból a niekiedy zasinienie. By zminimalizować ból po uderzeniu powinno się przyłożyć zimny okład.
Kolejnym urazem jest skręcenie stawu. Objawia się prawie natychmiastowym obrzękiem oraz bólem. W przypadku skręcenia należy unieruchomić staw. Można zrobić okłady altacetu, które zmniejszą obrzęk.
Może się zdarzyć, że upadniemy tak niefortunnie, że kość nie jest w stanie tego wytrzymać. Następuje wówczas pęknięcie kości bądź jej złamanie. Takiemu urazowi towarzyszy silny ból, zasinienie, obrzęk, zniekształcenie kończyny, oraz niemożność jej ruchu. W przypadku takiej kontuzji niezbędna jest interwencja lekarza. Pierwszą rzeczą jaką należy wykonać jeżeli wystąpi złamanie jest unieruchomienie dwóch sąsiednich stawów.
Aby nie narażać się na kontuzje należy pamiętać o prawidłowej rozgrzewce, Nie można zapomnieć również o rozsądku oraz ostrożności.