Konsultacja lekarska online. Jak się przygotować?

0

Jak wygląda konsultacja lekarska online? Chociaż powody do kontaktu z lekarzem mogą być różne, to schemat e-wizyty bywa zwykle podobny. Oczywiście nie zawsze jest to forma, która wystarczy dla zadbania o zdrowie. Kiedy konsultacja lekarska online jest właściwa i jak trzeba się do niej przygotować?

W trakcie pandemii koronawirusa konsultacja lekarska online stała się koniecznością. Okazało się przy tym, że niekiedy może być to bardzo przystępny sposób kontaktu z medykiem. Takie porady zostaną więc z nami na dłużej. W jaki sposób przygotować się do takiej wizyty? O czym należy pamiętać? Podpowiadamy.

Kiedy konsultacja lekarska online jest dobrym wyborem?

Konsultacje lekarskie online bardzo upowszechniły się w trakcie pandemii. Niektórym osobom bardzo łatwo przyszło się na nie przestawić, innym zeszło z tym nieco czasu. Prawdą jest jednak to, że w wielu przypadkach jest to nie tylko słuszne, ale i bardzo wygodne rozwiązanie tak dla pacjenta, jak i lekarza. Rozmowa przez telefon, wirtualny chat lub dzięki łączu wideo jest odpowiednia przede wszystkim na wstępnym etapie diagnostycznym.

Rozmowa np. z lekarzem rodzinnym może pomóc w uporaniu się z drobną, ale uciążliwą dolegliwością. Bywa też, że pozwala na wstępne rozeznanie się w sytuacji i przekierowanie pacjenta tam, gdzie powinien się udać w celu wykonania badań i dalszej diagnostyki. Niestety, ale podstawowym ograniczeniem konsultacji lekarskich online jest niemożność przeprowadzenia badania fizykalnego. Wymaga ono wizyty w gabinecie. Sprawdzają się one jednak wtedy, gdy trzeba wystawić receptę lub omówić wyniki badań.

Jak przebiega konsultacja lekarska online?

Oprócz braku badania fizykalnego konsultacja lekarska online nie powinna różnić się od tradycyjnej. Jej istotą jest nakreślenie lekarzowi problemu w klarowny sposób. Dokładne opisanie sytuacji i odpowiadanie na pytania lekarza w trakcie przeprowadzanego przez niego wywiadu są tu kluczowe. Oczywiście w przypadku udostępnienia lekarzowi wyników dotychczasowych badań również one są analizowane.

O czym pamiętać przed konsultacją lekarską online?

Podczas konsultacji lekarskiej online bardzo ważne jest wyczerpujące opisanie sprawy i to, aby dokładnie odpowiadać na pytania lekarza. Nie może on dokonać badania fizykalnego, szczerość jest więc szczególnie istotna.

 

Elementem przygotowania jest też zgromadzenie dotychczasowej dokumentacji medycznej. Należy mieć ją przy sobie po to, żeby nie pomylić się np. przy przepisywaniu danych na kartkę. Ważne jest także ustalenie nazw przyjmowanych dotychczas leków.

Oczywiście przy okazji konsultacji lekarskiej online trzeba też przygotować podstawowe dane i najlepiej mieć przy sobie coś do pisania. Wszystko po to, aby można było notować zalecenia medyka. Zwłaszcza w przypadku łączeń wideo warto upewnić się co do tego, że będą one w pełni stabilne. W przeciwnym razie pełne wykorzystanie czasu porady może okazać się wyjątkowo trudne. Także samo miejsce przeprowadzania rozmowy musi być komfortowe dla pacjenta. Warto zadbać o to, aby przeszkodą nie były hałasy dochodzące z otoczenia.

10/10 - (1 vote)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here