Kolka nerkowa – charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie

0

Kolka nerkowa jest to bardzo nieprzyjemne schorzenie, które świadczy o występowaniu kamicy nerkowej. W przypadku kolki nerkowej leki przeciwbólowe okazują się zbyt słabe. Dobre (choć jedynie doraźne) efekty mogą przynieść leki rozkurczowe. Czym dokładnie jest kolka nerkowa? Jakie są przyczyny i objawy tego schorzenia? W jaki sposób leczy się kolkę nerkową?

Co to jest kolka nerkowa?

Mianem kolki nerkowej określamy ostry, promieniujący ból w okolicy lędźwiowej. Jest on na tyle silny, że konwencjonalne leki przeciwbólowe zazwyczaj sobie z nim nie radzą. Przyczyną dolegliwości bólowej jest nagły wzrost ciśnienia (spowodowany zalegającym moczem) w górnych drogach moczowych. Dzieje się tak, gdyż moczowody są zatkane przez kamienie moczowe. Kolka nerkowa jest zazwyczaj szybko i bezbłędnie diagnozowana. W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych zaleca się przyjmowanie leków rozkurczowych i przeciwbólowych (przy czym należy pamiętać, że działają one jedynie doraźnie). Żeby w pełni pozbyć się dolegliwości konieczne jest usunięcie kamieni moczowych.

Kolka nerkowa – przyczyny

Przyczyną pojawienia się kolki nerkowej są zalegające w moczowodach nierozpuszczalne kamienie (zazwyczaj mają one przynajmniej dwa milimetry średnicy). Gromadzący się mocz nie ma jak odpłynąć, co skutkuje zwiększeniem ciśnienia w górnych drogach moczowych. Kolka nerkowa jest typowym objawem kamicy nerkowej.

Jakie są objawy kolki nerkowej?

Kolka nerkowa objawia się silnym bólem w okolicy nerki, który bardzo często ma charakter promieniujący (promieniuje ku dołowi – do pęcherza, narządów płciowych, a czasem także do ud).

Inne charakterystyczne objawy tego schorzenia to bolesne parcie na mocz. Choć osoba chora odczuwa potrzebę częstego oddawania moczu – jest on oddawany w bardzo małych ilościach. Ponadto dolegliwości towarzyszą wzdęcia, a także nudności i wymioty.

Jeżeli mocz zalega w drogach moczowych przez dłuższy czas, istnieje ryzyko pojawienia się stanu zapalnego. Taka sytuacja może przyczynić się do wzrostu ciśnienia krwi i temperatury ciała.

Kolka nerkowa – jak wygląda leczenie?

blankCharakterystyczny dla kolki nerkowej ból przez wiele osób określany jest jako trudny do wytrzymania. Z tego względu leczenie zaczyna się od podania leków, które mogą ten ból uśmierzyć. Zazwyczaj są to leki rozkurczowe i przeciwbólowe (często są to leki o bardzo silnym działaniu, które przepisuje się na receptę- tramadol, petydynę, czy morfinę ).

Gdy pojawią się dolegliwości bólowe, chory powinien dużo chodzić (pomimo, że nie zawsze ma na to ochotę), gdyż jest to konieczne by kamień mógł się przemieszczać do pęcherza. Pomocne może okazać się również przykładanie gorących kompresów do obolałej nerki.

Powyższe metody mają jedynie charakter doraźny. Należy zdawać sobie sprawę, że nieleczona kolka nerkowa ma skłonność do częstych nawrotów.

Bardzo ważne jest, żeby w przypadku występowania ataków bólowych jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Ten zazwyczaj zleca wykonanie USG jamy brzusznej, a także RTG przeglądowe jamy brzusznej. Ważne jest też badanie moczu – u osób cierpiących na kolkę nerkową, w moczu stwierdza się zwiększoną ilość erytrocytów (tak zwany krwiomocz).

Żeby trwale pozbyć się dolegliwości bólowych, konieczne jest usunięcie złogów, zapobieganie powstawaniu nowych kamieni i powiększaniu się już istniejących. Jeżeli chory nie jest w stanie sam wydalić kamienia – konieczne jest leczenie operacyjne (w większości wypadków decyzję o operacji podejmuje się w momencie, kiedy średnica kamieni przekracza sześć milimetrów).

Usuwanie kamieni nerkowych może odbywać się na kilka sposobów. Jednym z nich jest litotrypsja ureterorenoskopia, która polega na użyciu specjalnego endoskopu. Wprowadza się go go moczowodu przez pęcherz moczowy i cewkę moczową. Innym zabiegiem jest litotrypsja przezskórna, podczas której endoskop wprowadzany jest do układu kielichowo-miedniczkowego. Współcześnie bardzo popularnym zabiegiem jest litotrypsja pozaustrojowa – w tym przypadku kamienie nerkowe rozbijane są przy pomocy specjalnych fal uderzeniowych (są to zazwyczaj fale elektromagnetyczne lub piezoelektryczne). Co ważne fale są generowane poza organizmem pacjenta. Do wykonania tego zabiegu potrzebne jest krótkie znieczulenie ogólne. Lekarze stosunkowo rzadko decydują się na operacyjne usunięcie kamieni.

Po usunięciu kamieni nerkowych i pozbyciu się przykrych dolegliwości należy zrobić wszystko, żeby nie doszło do nawrotu choroby. Profilaktyka zakłada picie dużych ilości wody (przynajmniej dwa litry dziennie), a także stosowanie się do zasad diety zalecanej przy kamicy nerkowej (zakłada ona między innymi rezygnację z produktów zawierających szczawiany – na przykład szpinaku, szczawiu, czy rabarbaru, a także ograniczenie spożycia soli). W celu zminimalizowania ryzyka nawrotów choroby zaleca się także regularną aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności (sport sprawia, że cały nasz organizm pracuje sprawniej).

Kolka nerkowa to poważna dolegliwość, która w żadnym wypadku nie powinna być bagatelizowana. Osoby, które odczuwają charakterystyczne dla niej objawy muszą jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

4.7/10 - (4 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here