Kolagen – 6 faktów o których najpewniej nie wiedzieliście

0

„Kolagen to najważniejsze białko, z którego jesteś zbudowany” – każdy z nas już gdzieś słyszał to hasło. 

Wiecznie młoda skóra? Lśniące włosy? Zwykle właśnie takie obietnice słyszymy.

Wyjdźmy poza reklamowe słownictwo i odkryjmy kilka oryginalnych informacji na temat białka młodości.

Oto 6 faktów o kolagenie, których pewnie nie znałaś:

1. Niedobór witaminy C zakłóca syntezę kolagenu.

Wiele się mówi o zaletach witaminy C i korzyściach płynących z jej zewnętrznej suplementacji. Jednak jej główną rolą w organizmie jest wspomaganie syntezy białek, w tym także kolagenu. Dbanie o odpowiednią ilość witaminy C jest bardzo ważne dla Twojego organizmu, ponieważ jej brak blokuje syntezę kolagenu.

2. Istnieje aż 28 różnych typów kolagenu

Tak, dobrze przeczytałaś aż 28! Charakteryzują się odmiennymi właściwościami. Najważniejszym typem jest kolagen typu I, który stanowi około 90% całego kolagenu występującego w naszym ciele i odpowiada przede wszystkim za elastyczność skóry. 

Inne rodzaje kolagenu to między innymi typy II, III i IV – te pomagają tworzyć tkankę łączną i zapewniają strukturę układu kostnego. Jest też typ V, który z kolei znajduje się we włosach, paznokciach i tkance łącznej. Typ X wspomaga tworzenie kości.

3. Kolagenu ma ważną rolę we wzmacnianiu ścięgien

Kolagen odpowiada za utrzymanie wytrzymałości na rozciąganie oraz elastyczności ścięgien. To one łączą i stabilizują wszystkie stawy, aby utrzymywały się na właściwym miejscu. Nasze ciało jest wypełnione ścięgnami, w każdy jego ruch zaangażowanych jest tysiące ścięgien. W miarę upływu lat ścięgna stają się sztywne i kruche, uszkodzenie nawet jednego z nich może doprowadzić do dolegliwości bólowych.

4. Kolagen jest najobficiej występującym białkiem w organizmie człowieka

Kolagen jest głównym składnikiem tkanki łącznej i można go znaleźć w skórze, kościach, mięśniach i stawach. Jest odpowiedzialny za zapewnienie struktury tym tkankom naszego ciała i utrzymanie ich w dobrym zdrowiu.

5. Kolagen poprawia jakość snu

Kolagen jest bardzo ważny dla zdrowego snu, ponieważ wspiera produkcję melatoniny w organizmie. Melatonina to naturalnie występujący hormon, który pomaga regulować nasz cykl snu i czuwania oraz pozwala szybko zasnąć, a co za tym idzie jakościowo wypocząć.

6. Alkohol niszczy kolagen w organizmie

Spożywanie alkoholu może mieć znaczący wpływ na poziom kolagenu w organizmie. Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do rozpadu kolagenu, a nawet może zakłócać jego naturalną produkcję. Alkohol wywołuje stany zapalne, które mają niekorzystny wpływ na zdolność organizmu do wytwarzania i utrzymywania zdrowego poziomu kolagenu.

Podsumowanie

  • Kolagen jest ważnym białkiem występującym w organizmie i ma wiele korzyści zdrowotnych.
  • Istnieje ponad 20 różnych rodzajów kolagenu, przy czym typ I jest najbardziej powszechny i ważny dla utrzymania elastyczności i siły skóry.
  • Kolagen może pomóc poprawić elastyczność i siłę skóry, złagodzić objawy zespołu jelita drażliwego, wzmocnić układ odpornościowy.
  • Spożywanie alkoholu może prowadzić do rozpadu kolagenu oraz stanów zapalnych, które mogą spowolnić naturalną produkcję kolagenu w organizmie. 
  • Spożywanie pokarmów bogatych w kolagen i ograniczenie spożycia alkoholu może pomóc w utrzymaniu ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia.
Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here