Koenzym Q10 – charakterystyka, wpływ na zdrowie, zapotrzebowanie , zastosowanie w kosmetyce

0

Koenzym Q10 większości z nas kojarzy się z kosmetykami przeznaczonymi do cery z pierwszymi objawami starzenia. Nie bez przyczyny nazywany jest eliksirem młodości. Okazuje się, że lista jego zastosowań jest o wiele dłuższa. Jaką rolę koenzym Q10 odgrywa w naszym organizmie? Co się dzieje, kiedy brakuje nam tego składnika? W jakich produktach go znajdziemy?

Co to jest koenzym Q10?

Koenzym Q10 (inna nazwa to ubichinon) jest organicznym związkiem chemicznym, składnikiem mitochondriów roślin i zwierząt. Występuje również w organizmie człowieka, choć z wiekiem jego ilość radykalnie się zmniejsza. Koenzym Q10 jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mięśni, w tym również serca. Jest współodpowiedzialny za wytwarzanie energii we wszystkich komórkach naszego ciała. Jest ponadto silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu chroni organizm przed nowotworami i przedwczesnym starzeniem się. Jego obecność w organizmie sprawia, że rzadziej chorujemy. Ubichinon jest składnikiem wielu preparatów kosmetycznych i suplementów diety. Związek ten zawarty jest w niektórych produktach spożywczych, choć trudno jest pokryć dzienne zapotrzebowanie na niego tylko i wyłącznie za pomocą diety.

Koenzym Q10 – jaką rolę odgrywa w ludzkim organizmie?

Koenzym Q10 został odkryty w roku 1957, już w roku 1961 zaczęto podejrzewać, że może on być skuteczny w leczeniu chorób nowotworowych.  Nagroda Nobla za badania nad ubichinonem została przyznana w 1978 roku. Jednym z głównych zadań koenzymu Q10 jest produkcja energii potrzebnej nam do życia – warto zdawać sobie sprawę, że jest on obecny w każdej komórce naszego organizmu. Ubichinon uczestniczy w procesach wytwarzania ATP, ma także duży wpływ na metabolizm.

Inną rolą tego związku jest niszczenie wolnych rodników, jest on bowiem bardzo silnym przeciwutleniaczem.

Koenzym Q10 posiada właściwości lecznicze – jego suplementacja pozwala wyleczyć wiele chorób, a przede wszystkim chorób układu sercowo- naczyniowego, chorób nowotworowych, paradontopatii, cukrzycy. Co ciekawe może on przyspieszyć procesy odchudzania i zwiększyć wydolność naszych mięśni.

Ubichinon przyczynia się do zwiększenia poziomu dobrego (frakcja HDL) cholesterolu we krwi, dzięki czemu chroni przed miażdżycą.

Niedobory koenzymu Q10

Koenzym Q10 jest związkiem wytwarzanym przez ludzki organizm. O ile prowadzimy higieniczny tryb życia i stosujemy zdrową dietę, do trzydziestego roku życia problem jego niedoborów nie powinien wystąpić. Niestety po trzydziestce produkcja ubichinonu zaczyna spadać. Nie mamy możliwości uzupełnienia go dzięki stosowaniu odpowiedniej diety.

koenzym q10 w żywnościWprawdzie ubichinon występuje w niektórych produktach spożywczych – mięsie (wołowinie, wieprzowinie, drobiu), olejach roślinnych, tłustych rybach morskich, roślinach strączkowych (bób, fasola, ciecierzyca, groszek, soja, soczewica), kalafiorze, marchwi, ziemniakach, pomidorach, jabłkach, porzeczkach, mandarynkach, kiwi, pomarańczach, jednak są to ilości zbyt małe, żeby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie (około 30 mg) na ten składnik. Z tego względu osobom, które przekroczyły trzydziesty rok życia zaleca się suplementację koenzymu Q10.

Kiedy w naszym organizmie brakuje koenzymu Q10 możemy odczuwać chroniczne zmęczenie, spadek odporności, a w skrajnych wypadkach nawet zaburzenia pracy serca.

Zastosowanie koenzymu Q10 w kosmetyce

Koenzym Q10 od wielu lat z powodzeniem stosowany jest w kosmetyce. Dobre efekty przynosi stosowanie kosmetyków z jego dodatkiem, a także spożywanie go w postaci suplementu diety. Ubichinon jest silnym przeciwutleniaczem, co oznacza, że usuwa z organizmu wolne rodniki, które są odpowiedzialne między innymi za przedwczesne starzenie.

Istnieją wiarygodne badania, które wskazują, że koenzym Q10 przyczynia się do likwidacji zmarszczek wokół oczu, a także chroni skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez promieniowanie UVA i UVB. Obecnie możemy kupić kremy do twarzy, kremy pod oczy, serum i inne preparaty kosmetyczne zawierające w swoim składzie ubichinon. Zanim zdecydujemy się na zakup takiego kosmetyku, upewnijmy się jakie stężenie koenzymu Q10 on zawiera.

Koenzym Q10 – efekty uboczne

Przyjmowanie preparatów zawierających koenzym Q10 jest zabronione kobietom w ciąży i kobietom karmiącym piersią. W przypadku pozostałych osób uważany jest on za bezpieczny, chociaż niekiedy mogą pojawić się efekty uboczne jego stosowania. Typowe dolegliwości związane ze spożyciem ubichinonu to zgaga, bóle i zawroty głowy, rozdrażnienie, problemy z zasypianiem, nudności, wysypka, uczucie chronicznego zmęczenia, bóle żołądka (zwłaszcza jego górnej części), światłowstręt.

Koenzym Q10 na odchudzanie

Przyjmowanie koenzymu Q10 jest rekomendowane osobom odchudzającym się. Warto go spożywać zwłaszcza wtedy, kiedy diecie redukcyjnej towarzyszą intensywne ćwiczenia fizyczne. Osoby (nawet te, które nie przekroczyły trzydziestego roku życia) intensywnie trenujące są narażone na niedobory ubichinonu. Koenzym Q10 poprawia przemianę materii, dzięki czemu chudniemy szybciej. Dodatkowo zwiększa on wydolność organizmu, co sprawia, że chętniej podejmujemy aktywność fizyczną.

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here