Ketony malinowe

0

Suplementy są przedmiotem zainteresowania medyków, farmaceutów, fanatyków siłowni i zdrowego stylu życia, ale też osób, które mają problem ze schudnięciem.

Niedawno ujawniono, że suplementem, który ma niezwykle skuteczne właściwości odchudzające, jest keton malinowy, będący potencjalnym rozwiązaniem na problemy z nadwagą, a nawet otyłością. Keton malinowy jest aromatycznym związkiem (polifenolem), który występuje w malinach i wpływa na ich smak oraz zapach. Ze względu na jego aromat ma on zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym, jednak po badaniach prowadzonych w ostatniej dekadzie, jest on głównym składnikiem suplementów odchudzających.

Obecnie nie przeprowadzono w Europie ani w USA badań, które potwierdziłyby wyszczuplający wpływ ketonu malinowego na ludziach, ale w jednym z przeprowadzanych badań, którego uczestnicy spożywali różne substancje naraz (wśród nich ketony – również malinowe), zauważono 2% spadku masy ciała oraz prawie 8% masy tłuszczu. Trudno jednak stwierdzić, jak duży udział miał w tym keton. Przeprowadzano także badanie na myszach karmionych wysokotłuszczową, którym następnie podawano keton, dzięki czemu odwrócono efekt tycia. Badanie na komórkach wykazało natomiast, że ketony pomogą aktywować hormon, który reguluje rozpad tłuszczu. Hormon ten to apiponektyna, a badania wykazują, iż osoby z wyższym stężeniem apiponektyny w organizmie są szczuplejsze. Ponadto, apiponektyna zmniejsza stopień otłuszczenia wątroby. Ketony malinowe mają także wpływ na większe wydzielanie noradrenalliny – jest to hormon, który nazywa się hormonem stresu, gdyż odpowiada on za szybkość przepływu krwi. Daje on organizmowi sygnał do zwiększenia metabolizmu, dzięki czemu spalane są tłuszcze.
Badania w Japonii, które przeprowadzał zespół badawczy z Uniwersytetu Medycznego w Ehime w 2005 roku, zakończyły się raportem, gdzie stwierdzono, iż keton malinowy zmniejsza tkankę tłuszczową poprzez zwiększenie metabolizmu oraz przez to, że oddziałują na proces lipolizy, zmniejszają ilość tłuszczu, który gromadzi się w tkankach.

Pozytywne opinie  nie są konieczne koloryzowaniem przy opisywaniu właściwości tego suplementu, gdyż jest to związek naturalny. Związek ten, oprócz potencjalnych właściwości odchudzających, odpowiada za detoksykację (oczyszczenie) organizmu. Dawka antyoksydantów poprawia kondycję zdrowotną, ketony opóźniają procesy starzenia, wpływają na sprężystość i koloryt skóry, obniżają poziom złego cholesterolu. Wszystkie więc prozdrowotne właściwości malin w dużym stężeniu odnajdziemy w ketonach. Przypomnijmy raz jeszcze, że jedna tabletka zawiera 200mg ketonu, a więc tyle, co aż 200 kilogramów malin.

Jest to jednak substancja droga, której cena za kilogram może wynosić aż 20 tysięcy dolarów. W przemyśle spożywczym, aby oszczędzić, czasem wykorzystuje się pozyskiwanego syntetycznie zamiennika, który nie ma jednak tych samych właściwości, co naturalny.

Ogromną zaletą ketonu malinowego jest fakt, iż tabletki odchudzające noszące jego nazwę mają w pełni naturalny skład, więc nie ma przeciwwskazań, co do ich zażywania. Nie są to niezbadane, przepełnione niezdrową „chemią” tabletki-cud, które przynoszą ogromny spadek wagi tylko po to, aby potem wróciła ona w efekcie jo-jo. Można więc zastanowić się – czy skoro jest to produkt tak naturalny i skoro występuje on w owocach malin, czy nie byłoby łatwiej (i przyjemniej?) po prostu jeść więcej malin i czekać na efekt? Otóż pojawia się tutaj kwestia stężenia tego polifenolu: zalecana dzienna dawka wynosi 200mg, w 1 kg malin występuje tylko 1/200 tej dawki, a, co więcej, po dwóch dobach od zerwania owoców naturalnie występujące związki ulegają rozpadowi. Tabletki-suplementy zawierają natomiast ekstrakt, dzięki czemu jesteśmy w stanie przyswoić wystarczającą ilość ketonu malinowego. Istotną zaletą przyjmowania ketonu w tabletkach jest to, że konsekwencje niedoboru kwasu Omega-3 są zmniejszone, bo keton malinowy wpływa na te same obszary organizmu.

Przykładem suplementu o dużej zawartości ketonów malinowych, jest Raspberryketone700 – jedna tabletka zawiera 450 mg tych związków. Oprócz tego w tabletkach tych występują jagody acai, które również mają właściwości odchudzające, afrykańskie mango, zielona herbata, a także ekstrakt z guarany. Cena tego suplementu to niecałe 30 zł za aż 90 tabletek.

3.6/10 - (8 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here