Kawa bezkofeinowa – zalety, wady, wpływ na zdrowie, dla kogo

0

Wielu ludzi wyobraża sobie poranka bez kawy. Cenimy ją za niepowtarzalny aromat i to, że jest w stanie szybko postawić nas na nogi. Dzieje się tak dzięki wysokiej zawartości naturalnej kofeiny, która oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy. Niestety nadmiar kofeiny powoduje wiele przykrych dolegliwości z bezsennością na czele. Kawa bezkofeinowa powstała z myślą o osobach, które chciałyby się cieszyć doskonałym smakiem kawy, jednak nie mogą spożywać kofeiny. Czy kawa bezkofeinowa jest bezpieczna dla naszego zdrowia? Czy mogą ją pić kobiety w ciąży?

Co to jest kawa bezkofeinowa?

Kawa bezkofeinowa to tradycyjna kawa, którą przy pomocy określonych procesów pozbawiono kofeiny. Jej smak i zapach pozostają niezmienione. Odczuwalną różnicą jest brak charakterystycznego pobudzenia po jej spożyciu. Znamy trzy metody pozyskiwania kawy bezkofeinowej .To, czy taka kawa jest zdrowa, zależy przede wszystkim od sposobu jej wytwarzania – bezpieczniejsze jest pozyskiwanie jej metodą wodną. Należy pamiętać, że kawa nie zawierająca kofeiny (pita w nadmiarze) także powoduje utratę wody i wypłukiwanie minerałów z organizmu. Dla kobiet w ciąży bezkofeinowa wersja jest zdecydowanie bezpieczniejsza niż kawa tradycyjna, jednak nie można powiedzieć, że nie zaszkodzi ona dziecku. Z tego względu zaleca się spożywanie jej okazjonalnie lub całkowitą z niej rezygnację.

Kawa bezkofeinowa – od czego się zaczęło?

Pierwsza kawa bez kofeiny została wyprodukowana około 1820 roku. Jej pomysłodawcą był sam Goethe. Niemiecki uczony pił ogromne ilości kawy i dotkliwie odczuwał efekty uboczne nadmiernego spożycia kofeiny – cierpiał na bezsenność. Nie chciał jednak rezygnować z ulubionej używki, dlatego poprosił swojego znajomego – chemika, żeby ten usunął z kawy substancję, która odpowiada za kłopoty ze snem. Chemik spełnił życzenie Goethego i tak powstała pierwsza w historii kawa bezkofeinowa.

Jak wytwarza się kawę bezkofeinową?

Współcześnie znane są trzy sposoby produkcji kawy bezkofeinowej. Pierwszy z nich wymaga użycia rozpuszczalnika organicznego takiego jak octan etylu lub chlorkometylen. Ziarna kawy zanurza się we wrzącej wodzie lub poddaje się je działaniu pary wodnej, w wyniku czego pęcznieją.  Kolejnym krokiem jest zanurzenie ich w wybranym rozpuszczalniku, który pozbawia ich kofeiny. Na koniec kawa jest oczyszczana z resztek substancji chemicznej.

Innym sposobem na pozbawienie ziaren kawy kofeiny jest metoda wodna. W tym wypadku nasiona kawy moczy się w wodzie, która następnie poddawana jest filtracji, podczas której usuwa się z niej kofeinę. Po pozbyciu się kofeiny ziarna ponownie umieszcza się w tej samej wodzie, by mogły na powrót wchłonąć utracone substancje odżywcze.

Kolejnym sposobem na otrzymanie bezkofeinowej wersji popularnego napoju jest użycie gazów nadkrytycznych. Ziarna kawy zostają zanurzone w nadkrytycznym dwutlenku węgla. Następnie dwutlenek węgla łączy się z obecną w nich kofeiną.

Czy kawa bezkofeinowa jest zdrowa?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy bezkofeinowa kawa jest zdrowa. Wiele zależy tu od tego jakiej metody użyto do jej produkcji. Największe ryzyko to stwarza kawa bezkofeinowa uzyskana w wyniku procesów chemicznych. Należy zdawać sobie sprawę, że biorące udział w jej produkcji octan etylenu i chlorkometylen wykorzystuje się między innymi do produkcji rozpuszczalników farb. Mogą one przyczyniać się do rozwoju nowotworów. Natomiast my nie mamy gwarancji, że nasza kawa została dokładnie oczyszczona z tych substancji.

Warto zauważyć, że wytwarzanie kawy bezkofeinowej innymi metodami niż obróbka chemiczna jest znacznie droższe, co powoduje wzrost ceny kawy. Jeżeli kupujemy najtańszy produkt, musimy liczyć się z faktem, że jest ona potencjalnie niebezpieczna dla naszego zdrowia.

Dodatkowo należy zdawać sobie sprawę, że nawet bezkofeinowa alternatywa zawiera śladowe ilości kofeiny. Nie jest ona wolna od innych wad tradycyjnej kawy – podobnie odwadnia i wypłukuje minerały z organizmu. Spożywanie jej w dużych ilościach może owocować bolesnymi skurczami mięśni.

Kawa bezkofeinowa dla kobiet w ciąży?

Kobiety w ciąży nie powinny pić kawy, w tym kawy bezkofeinowej, gdyż może ona zaszkodzić rozwijającemu się płodowi. Kawa bez kofeiny jest jednak znacznie lepszą alternatywą dla swojego nieoczyszczonego odpowiednika. Kobieta, która spodziewa się dziecka może napić się takiej kawy raz na jakiś czas, niedopuszczalne jest jednak jej codzienne spożycie.

Pamiętajmy, że nawet śladowe ilości kofeiny mogą działać drażniąco na wątrobę dziecka. Co więcej kiedy wybieramy kawę bezkofeinową powinniśmy mieć pewność, że została ona wytworzona bezpiecznymi metodami.

4.7/10 - (4 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here