Kava kava – czym jest, jak wpływa na ludzki organizm, skutki uboczne, bezpieczeństwo stosowania

0

Kava kava, czyli pieprz metystynowy to roślina, którą tradycyjnie uprawia się na wyspach zachodniego Pacyfiku. Ze względu na jej wpływ na układ nerwowy, początkowo jej sprzedaż w Polsce była zakazana. Jednak w 2016 roku, po licznych badaniach Główny Inspektorat Sanitarny zdecydował o usunięciu tej rośliny z listy substancji zakazanych. Współcześnie możemy legalnie zakupić kava kava. Co jednak powinniśmy wiedzieć przed jej spożyciem?

Co to jest kava kava?

Kava kava (określana również jako pieprz metystynowy) to roślina (a także napar z rośliny) zaliczanej do rodziny pieprzowatych. Ma ona postać krzewu, którego wysokość dochodzi do 4,5 metra, o dużych sercowatych liściach, a także drobnych kwiatach. Kava kava tradycyjnie spożywana jest na wyspach Pacyfiku. Od tysięcy lat wykorzystywana jest przez medycynę naturalną na tych obszarach. Poza tym ma ogromne znaczenie kulturowe, religijne i polityczne. Współcześnie kava kava stała się popularna w Stanach Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii. Cechą charakterystyczną kava kava jest działanie psychoaktywne – w zależności od dawki może ona wpłynąć na organizm uspokajająco, rozluźniająco, nasennie, przeciwlękowo. Kava kava porównywalna jest z silnymi lekami psychotropowymi, jednak nie wywołuje charakterystycznych dla nich efektów ubocznych. Początkowo nielegalna, w 2016 roku została dopuszczona do sprzedaży w Polsce.

Kava kava w kulturze

Kava kava jest znana i powszechnie wykorzystywana na wyspach Pacyfiku od przeszło trzech tysięcy lat. Jej picie stało się nieodłącznym rytuałem w wielu społecznościach. Znaczenie tej rośliny potwierdzają jej wizerunki na banknotach, czy monetach. Dawniej kava kava zarezerwowana była jedynie dla mężczyzn, dziś chętnie sięgają po nią także kobiety. Pije się ją o dowolnych porach dnia.

Jak kava kava wpływa na nasz organizm?

Za silne działanie kava kava odpowiadają kawalaktony, które są obecne przede wszystkim w jej korzeniach (w zależności od odmiany rośliny będą one stanowiły od trzech do dwudziestu procent jej masy). Kava kava oddziałuje silnie na układ nerwowy. Jeżeli spożyjemy ją na czczo, już po kilku minutach zaobserwujemy poprawę nastroju, uczucie szczęścia i beztroski. Kava kava:

  • chroni nas przed stresem,
  • zmniejsza uczucie lęku,
  • a także kołatanie serca charakterystyczne dla ataków paniki.

Kava kava wykazuje działanie przeciwbólowe – przy jej użyciu można łagodzić bóle mięśni, a także bóle menstruacyjne. Jej stosowanie poleca się kobietom przechodzącym menopauzę, gdyż zmniejsza ona towarzyszące jej objawy takie jak wahania nastroju czy uderzenia gorąca.

Kava kava pomaga łagodzić stany depresyjne. Co ciekawe porównuje się ją do silnych leków psychotropowych. Okazuje się, że jest ona skuteczna w leczeniu bezsenności.

Istnieją teorie, wg których kava kava jest skuteczna w walce z nowotworami.

Kava kava – skutki uboczne

Efekty uboczne pojawiają się przede wszystkim u osób, które przyjęły zbyt dużą ilość kava kava w bardzo krótkim czasie. Działania niepożądane to:

  • dezorientacja,
  • problemy z utrzymaniem równowagi,
  • zaburzenia widzenia,
  • nadmierna senność,
  • utrata apetytu,
  • nudności i wymioty,
  • bóle brzucha.

Inne efekty uboczne to suchość i swędzenie skóry, które jednak szybko ustępują. Po spożyciu kava kava odczuwa się mrowienie w ustach, które jednak uznawane jest przez niektórych za przyjemne.

Czy kava kava jest bezpieczna dla zdrowia?

W 2002 roku mówiono, że kava kava może niekorzystnie wpływać na wątrobę. W skrajnych wypadkach miała doprowadzić nawet do uszkodzenia tego narządu. Ze względu na tego typu podejrzenia sprzedaż kava kava została zakazana w Unii Europejskiej.

Współcześnie uważa się, że powodem problemów z wątrobą u kilku osób spożywających kava kava nie była sama roślina, a sposób produkcji preparatów sprzedawanych na rynku europejskim. Najlepszym dowodem na bezpieczeństwo kava kava są mieszkańcy wysp Pacyfiku, gdzie roślina ta spożywana jest od tysięcy lat i nigdy nie spowodowała uszkodzenia wątroby.

Choć kava kava bywa określana mianem narkotyku, w rzeczywistości nie powoduje uzależnienia organizmu.

Czy kava kava jest w Polsce legalna?

W związku z wynikami badań, które pojawiły się w 2002 roku, większość krajów Unii Europejskiej wprowadziło zakaz sprzedaży kava kava. W Polsce ustawa z dnia 20 marca 2009 roku uznała posiadanie kava kava za nielegalne. Kiedy jednak kolejne badania nie potwierdziły szkodliwości tej rośliny Główny Inspektorat Sanitarny usunął ją z listy substancji zakazanych. Obecnie można bez przeszkód zakupić kava kava.

Preparaty zawierające kava kava można kupić w sklepach zielarskich, a także w wielu sklepach internetowych. Przy zakupie nie warto sugerować się niską ceną. Znacznie bezpieczniej jest kupować kava kava od znanych i zaufanych producentów, co zwiększa szanse na nabycie produktu dobrej jakości.

 

5.9/10 - (5 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here