Urodzenie dziecka dla niektórych kobiet jest jednym z największych pragnień. Niestety bardzo często te osoby, które najbardziej pragną dziecka, nie mają szczęścia i mimo kolejnych prób nie udaje im się zajść w ciążę. W jaki sposób można zwiększyć swoje szanse na upragnione dziecko?
Dziecko wywraca świat rodziców do góry nogami. Dla wielu osób pojawienie się potomka to najpiękniejszy i najważniejszy dzień w życiu. Bardzo często jednak się zdarza, że powitanie na świecie dziecka poprzedzone jest licznymi nieudanymi próbami. Na szczęście istnieją rozwiązania, które potrafią zmniejszyć liczbę tych nieudanych prób. Jednym z nich jest monitoring cyklu, w tym kalkulator owulacji. Co to takiego i na ile jest skuteczny?
Monitoring cyklu jako sposób wspomagania zajścia w ciążę
Jedną z podstawowych naturalnych metod zwiększenie płodności jest monitoring cyklu. Sposób ten jest wykorzystywany także jako naturalne wsparcie leczenia niepłodności. Z kolei wykorzystywany w ramach monitoringu cyklu kalkulator owulacji to narzędzie, którego głównym celem jest zwiększenie szansy na spłodzenie dziecka. Niektóre pary odrzucają monitoring cyklu, kojarząc go wyłącznie z naturalnymi metodami antykoncepcji zalecanymi przez Kościół katolicki. Jednak liczenie dni płodnych i niepłodnych nie sprowadza się tylko do robienia notatek z papierowym kalendarzem na podstawie konsystencji śluzu w pochwie. Wiarygodnym narzędziem, które pozwala wyznaczyć dni płodne, jest właśnie kalkulator owulacji, a jego stosowanie jest najskuteczniejszym sposobem określenia dni płodnych i, co się z tym wiąże, znacznego zwiększenia szansy na zajście w ciążę.
Na czym opiera się kalkulator owulacji?
Kalkulator owulacji, inaczej kalkulator dni płodnych, stworzony jest w oparciu o metodę Ogino-Knausa i Holta wykorzystywaną w naturalnych metodach planowania rodziny. Metoda ta zakłada, że między owulacją a pierwszym dniem okresu jest 14 dni, zaś największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę pojawia się między 12 a 16 dniem przed wystąpieniem okresu. Należy jednak uwzględnić, że kalkulator owulacji nie uwzględnia czynników zmieniających długość cyklu jak stres, choroba czy duży wysiłek fizyczny.
Jak działa kalkulator owulacji?
Jak zatem sprawdzić, kiedy występuje owulacja? Teoretycznie można to sprawdzać, wyliczając ręcznie w kalendarzu. Jednak dużo łatwiejszym, szybszym i nowocześniejszym sposobem są kalkulatory owulacji online dostępne na różnych stronach internetowych. Aby z nich skorzystać, wystarczy znać datę ostatniej miesiączki i długość cyklu. W przypadku nieregularnych cykli należy podać uśrednioną ich długość, pamiętając o tym, aby uwzględnić ostatnie miesiące, a nie lata. Dane te należy wpisać w odpowiednią rubrykę na stronie, a algorytm wygeneruje grafikę z kalendarzem, w którym zaznaczone będą:
- data ostatniej miesiączki,
- data owulacji,
- data dni płodnych,
- data następnej miesiączki.
Pojawi się też informacja, kiedy szanse na zapłodnienie są największe, a kiedy umiarkowane.