Jesienne alergie – co uczula nas jesienią?

0

Wydaje wam się, że alergia to problem, który pojawia się tylko wiosną? Nieprawda, wielu alergików wie, że jesienią także można cierpieć na nieprzyjemne dolegliwości, związane z nadmiarem alergenów dostających się do organizmu. Zobaczmy, co uczula nas jesienią.

Jesień – najczęstsze alergeny

Co najczęściej uczula nas jesienią? Wystarczy spojrzeć na kalendarz pylenia roślin, aby zobaczyć, że gdy robi się chłodniej, rozpoczyna się pylenie bylicy oraz zarodników grzybów.

Bylica to chwast, będący bardzo silnym alergenem. Co więcej, możemy go spotkać praktycznie wszędzie – na polach, łąkach, a nawet w parku. To właśnie ta roślina odpowiada za największy procent alergii wziewnych, których objawy pojawiają się na początku jesieni.

Pylenie grzybów zaczyna się późniejszą jesienią i trwa do końca listopada.  Najczęściej uczulają zarodniki grzybów o nazwach Cladosporium i Altenaria. Najwyższe stężenie tych zarodników jest przy dużej wilgotności powietrza i dość wysokiej jak na jesień temperaturze powietrza (powyżej 15°C). Od kilku lat jesień w Polsce jest raczej ciepła, co sprzyja częstszemu występowaniu alergii na grzyby.

Jesienna alergia na roztocza kurzu

Osoby uczulone na kurz nie mają lekko, ponieważ roztocza w naszym otoczeniu aktywne są przez cały rok. Im jest chłodniej, tym więcej czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, narażając nasz organizm na większy kontakt z roztoczami kurzu. Do tego dochodzi centralne ogrzewanie, które podnosi temperaturę powietrza, zmniejszając jego wilgotność. Sprzyja to unoszeniu się kurzu w powietrzu i jego osiadanie na meblach oraz pościeli, przez co dolegliwości alergiczne mogą się pogłębiać.

Jak radzić sobie z alergią jesienią?

Chcąc uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, najlepiej jest postawić na profilaktykę, czyli unikanie miejsc, gdzie alergenów jest najwięcej. I o ile łatwo jest zaniechać spacerów po polach i łąkach, trudniej jest zredukować ekspozycję na grzyby znajdujące się w parkach lub pyłki zarodników, unoszące się w powietrzu.

W przypadku alergii na roztocza kurzu przydatne jest systematyczne sprzątanie i wietrzenie pomieszczeń oraz korzystanie z nawilżacza i jonizatora. Jednak nie są to metody skuteczne w 100%.

Gdy profilaktyka nie przynosi wymaganych rezultatów, musimy postawić na odpowiednie leczenie. Jednym ze sposobów skutecznych terapii jest prowadzone pod czujnym okiem lekarza odczulanie. Większość osób decyduje się jednak na korzystanie z dostępnych bez recepty leków przeciwalergicznych, które hamują uwalnianie histaminy, odpowiedzialnej za objawy alergii.

Jaki lek przeciwhistaminowy wybrać?

Claritine to produkt dostępny w formie tabletek lub syropu, który skutecznie zlikwiduje lub złagodzi alergię wziewną i kontaktową. Jest to lek II generacji, co oznacza, że nie powoduje znacznego uczucia senności i nie uzależnia. Claritine to jeden z najpopularniejszych leków na alergię, który wybierany jest przez setki osób, niemogących poradzić sobie z męczącymi objawami.

4.7/10 - (3 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here