Jedzenie kolacji – czy warto, jakie produkty wybierać, czego unikać, kiedy jeść

0

Strategią części osób, które chcą schudnąć jest rezygnacja z kolacji. Okazuje się, że jest to podejście błędne, które w większości przypadków nie ułatwia nam osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Dlaczego kolacja jest dla nas ważna? Co jeść na kolację, a czego unikać? O której godzinie należy zjeść ostatni posiłek?

Dlaczego kolacja jest ważna?

Jeżeli jesteśmy na diecie redukcyjnej i rezygnujemy ze zjedzenia kolacji, prawdopodobnie położymy się spać głodni. Uczucie ściskania w żołądki wielu osobom skutecznie utrudnia zasypianie. Dodatkowo mają one tym większą ochotę na przekąskę w środku nocy. Nocne podjadanie nikomu nie wychodzi na zdrowie, zwłaszcza, że kiedy jesteśmy bardzo wygłodzeni, tracimy umiar w jedzeniu.

Rezygnacja z kolacji jest równie poważnym błędem, kiedy pracujemy lub uczymy się w nocy. Głód pogarsza nasze samopoczucie, jednocześnie powoduje problemy z pamięcią i koncentracją. W takiej sytuacji wieczorne zajęcia są mało efektywne.

Dzięki kolacji mamy szansę na dobrze przespaną noc, ewentualnie owocną pracę. Jednocześnie należy pamiętać, że kolacja przysłuży się naszemu zdrowiu i szczupłej sylwetce jedynie wówczas, gdy będzie spełniała określone wymagania.

Co jeść na kolację?

Istnieje bardzo mądre przysłowie sugerujące nam jak powinna wyglądać kolacja. „Śniadanie zjedz jak król, obiad jak książę, a kolację jak żebrak”. Ostatni posiłek powinien być skromny i lekkostrawny.

Zdecydowanie nie można dopuszczać, żeby kolacja była jedynym lub największym posiłkiem w ciągu dnia. Niestety wiele osób popełni ten błąd. Do tego grona zaliczają się szczególnie ludzie zapracowany, którzy w ciągu dnia mają mało czasu na normalne jedzenie. Często są oni tak zajęci, że jedzą niewiele i w biegu lub całkowicie zapominają o śniadaniu i obiedzie. W efekcie wieczorem przychodzą do domu bardzo głodni i jedzą bez umiaru. Jako, że jest to ostatni posiłek przed snem, organizm nie ma kiedy go strawić. Taka sytuacja przyczynia się do problemów ze snem i odkładania nadprogramowej tkanki tłuszczowej.

Dietetyczna kolacja powinna stanowić nie więcej niż dwadzieścia procent dziennego zapotrzebowania energetycznego człowieka. Powinna się ona składać z białka, warzyw (unikajmy warzyw strączkowych, które powodują wzdęcia), a także produktów pełnoziarnistych – na przykład pełnoziarnistego chleba, razowego makaronu, kasz, czy brązowego ryżu. Warto wybierać białko pełnowartościowe – na przykład ryby, jaja, maślanki, twarogi, kefiry, chudy drób, naturalne jogurty. Ostatni posiłek w ciągu dnia może być ciepły, choć nie ma przeciwwskazań przed spożyciem sałatki.

Wieczorem nie jedzmy do syta. Dobrze jest dokładnie przeżuwać pokarm, dzięki czemu zaspokoimy głód, a jednocześnie nie doprowadzimy do przejedzenia.

Czego nie jeść na kolację?

Na kolację w żadnym wypadku nie powinno się jeść dań typu fast-food, a także innej wysoko przetworzonej żywności. Wieczorem unikajmy słodyczy, a także owoców, które mogą spowodować dolegliwości trawienne.

Złym wyborem na kolację są warzywa strączkowe, gdyż mogą one wywołać wzdęcia, które utrudnią nam zasypianie. Na naszej czarnej liście powinny znaleźć się także produkty bogate w tłuszcze – na ich strawienie organizm potrzebuje dużo czasu.

Należy również zwrócić uwagę na napoje, które wybieramy wieczorem. Unikajmy kawy i herbaty, a także gazowanych napojów, które zawierają kofeinę. Sprawią one, że nie będziemy mogli zasnąć.

Kiedy jeść kolację?

Ludzie, którzy starają, że żyć zgodnie z naturalnym rytmem dobowym powinni zjeść kolację około godziny osiemnastej, najpóźniej o dziewiętnastej. Wypada do na około trzy godziny przed odpowiednią porą na sen

Współcześnie (zwłaszcza w wielkich miastach) mało kto kładzie się spać o dwudziestej drugiej. Z tego względu godzina ostatniego posiłku nie ma tak wielkiego znaczenia. Należy jednak trzymać się zasady, że kolacja nie powinna wypadać później, niż trzy godziny przed snem. Nasz organizm powinien mieć czas na strawienie posiłku, w przeciwnym wypadku uczucie pełności w żołądku utrudni nam zasypianie.

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here