Jednodniowa dieta oczyszczająca – charakterystyka, czy warto, dla kogo

0

Moda na jednodniowe diety oczyszczające powraca. Coraz więcej osób decyduje się na ich zastosowanie i chwali sobie efekty. Na czym polegają tego typu kuracje? Kto powinien pomyśleć o ich zastosowaniu? Jakich efektów możemy się spodziewać?

Czym jest jednodniowa dieta oczyszczająca?

Jednodniowa dieta oczyszczająca może przybierać różne formy. Dla części osób będzie to całkowita rezygnacja ze spożywania pokarmów i picie samej wody. Inni decydują się w wybranym dniu pić same soki. Część osób ogranicza wówczas kaloryczność spożywanych posiłków. Celem takiej kuracji nie jest zazwyczaj utrata wagi, gdyż jest to zbyt krótki czas na odchudzanie. Ma ona za zadanie wspomóc organizm w oczyszczaniu się z toksyn

Dietę oczyszczającą można zastosować, gdy czujemy, że nasz organizm musi odpocząć od jedzenia. Najczęściej dzieje się tak po świętach, urodzinach, czy innego rodzaju imprezach. Wówczas pomaga ona pozbyć się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jest znacznie lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem niż stosowanie leków przeczyszczających.

Coraz więcej osób decyduje się na stosowanie jednodniowej diety oczyszczającej regularnie, na przykład raz w tygodniu. Jej celem jest wówczas odciążenie układu pokarmowego. Efektem ubocznym takiej diety może być również utrata zbędnych kilogramów. Jeżeli tylko po jednodniowym poście nie będziemy nadrabiać zaległości, a nasze posiłki będą wyglądały tak jak zazwyczaj, w dłuższej perspektywie czasu możemy liczyć się z utratą wagi. W przypadku, gdy do tej pory spożywaliśmy dwa tysiące kalorii dziennie, tygodniowo dostarczaliśmy ich sobie czternaście tysięcy. Przy zastosowaniu jednodniowej głodówki nasz tygodniowy bilans kaloryczny ulega redukcji do dwunastu tysięcy.

Czy warto stosować jednodniowe diety oczyszczające?

Na pytanie czy warto stosować jednodniowe diety oczyszczające każdy z nas musi odpowiedzieć sobie sam. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że pomagają one odciążyć układ trawienny. Dzięki nim nasz organizm ma szanse na strawienie wszystkich pokarmów, które mu dostarczyliśmy. W ten sposób możemy uniknąć takich przykrych dolegliwości pokarmowych jak zaparcia, czy wzdęcia.

W sytuacji, gdy zdecydujemy się na regularne praktykowanie takich głodówek, możemy w miarę bezboleśnie pozbyć się nadprogramowych kilogramów.

Osoby, które regularnie praktykują tego typu kuracje podkreślają, że mają one pozytywny wpływ na ich zdrowie. Zastosowanie głodówki raz w tygodniu może pomóc obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi. Zazwyczaj prowadzi też do obniżenia stężenia cukru. Za sprawą  tych właściwości jednodniowe diety oczyszczające chronią nas przed chorobami cywilizacyjnymi.

Należy wspomnieć także o drugiej stronie medalu. Głodówki nawet te krótkotrwałe nie zawsze mają na nas pozytywny wpływ. Warto zdawać sobie sprawę, że odchudzanie to w równej mierze sprawa diety, jak i psychiki. Dla części osób, które zdecydują się na taki post będzie się to wiązało z dużym stresem. Ich organizm może odebrać to jako sygnał świadczący o braku pożywienia. W takiej sytuacji może zacząć tworzyć rezerwy.

Osoba taka po zakończeniu postu będzie starała się nadrobić stracone kalorie z nawiązką. W efekcie na drugi dzień zje dwa, a nawet trzy razy tyle co zazwyczaj. Doprowadzi w ten sposób do sytuacji, gdzie tygodniowy bilans kaloryczny gwałtownie się zwiększy – w dłuższej perspektywie czasu głodówka może przyczynić się do tycia. Zanim zdecydujemy się na jej zastosowanie, koniecznie posłuchajmy swojego organizmu. Jeżeli czujemy, że nawet jednodniowy post sprawi, że przestaniemy odżywiać się racjonalnie – zrezygnujmy z niego. Jeśli zależy nam na odciążeniu organizmu po prostu zmniejszmy kaloryczność posiłków i wybierajmy produkty lekkostrawne.

W przypadku niektórych osób stosowanie jednodniowych postów po prostu nie ma sensu. Jeżeli nasza przemiana materii jest bardzo szybka, organizm niemal natychmiast trawi pokarm, który mu dostarczamy. Wówczas robienie sobie przerwy na jego odciążenie wydaje się zbędne. Dodatkowo może doprowadzić do niechcianej utraty kilogramów.

Jednodniowa dieta oczyszczająca – kto z niej skorzysta?

Jednodniowe diety oczyszczające przeznaczone są dla osób zdrowych. Jeżeli cierpimy na jakieś schorzenia, a dodatkowo przyjmujemy leki, nie decydujmy się nawet na krótkotrwałą dietę bez konsultacji z lekarzem.

Z oczywistych przyczyn przeciwwskazaniem do stosowania głodówek jest ciąża, a także zaburzenia odżywiania. Nie są one przeznaczone dla dzieci i młodzieży, a także osób w podeszłym wieku (powinny się one skonsultować z lekarzem).

Jednodniowa dieta oczyszczająca może nam pomóc, kiedy mamy nadwagę, a także wtedy, gdy cierpimy na choroby przewlekłe. Regularne głodówki pomagają między innymi zminimalizować objawy reumatoidalnego zapalenia stawów, a także innych chorób o podłożu autoimmunologicznych.

Z tego typu kuracji możemy skorzystać jedynie wtedy, kiedy mamy pewność, że potrafimy panować nad emocjami. Osoby mające skłonność do jedzenia pod wpływem stresu powinny najpierw rozwiązać ten problem, a dopiero później myśleć o leczniczych głodówkach.

4.5/10 - (1 vote)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here