Bezsenność i problemy ze snem mogą dotyczyć osób w każdym wieku. Na jakość snu wpływa wiele czynników jak stosowana dieta, styl życia, używki, stres czy kondycja psychiczna. Wiele osób dorosłych zmaga się z jak najszybszym zaśnięciem. Pomocne mogą okazać się tabletki nasenne bez recepty. Obecnie na rynku jest ich wiele, co najczęściej zawierają, jak je stosować i na co uważać stosując leki na spanie?
Co zawierają tabletki na sen?
W zależności do problemów z zasypianiem stosuje się roślinne tabletki na sen lub leki na receptę. Niezależnie od składników leki na sen pomagają zasnąć i podtrzymują sen. Problemy ze snem mogą być symptomem niektórych chorób jak depresja, zaburzenia lękowe, ale być efektem stresu. Niektóre osoby skarżą się na gorszy sen np. podczas pełni księżyca. Jakich składników możemy spodziewać się w tabletkach na sen? Są to przede wszystkim zioła jak:
- melisa
- chmiel
- kozłek
- lawenda
- dziurawiec.
Oprócz tego częstym składnikiem jest melatonina, która w naturalnych warunkach jest produkowana przez szyszynkę w ośrodkowym układzie nerwowym. Zadaniem melatoniny jest regulacja zegara biologicznego, rytmu dobowego i snu oraz czuwania. Substancja ta występuje często w połączeniu z roślinnymi składnikami ziołowymi (np. w suplementach diety) oraz w leku w dawkach 1, 3 i 5 mg. Oprócz tego może wystąpić magnez i witamina B6, czyli składniki wspomagające system nerwowy.
Leki nasenne na receptę mogą zawierać np. niektóre stare substancje przeciwalergiczne jak doksylamina. Oprócz tego wiele leków przeciwdepresyjnych zawiera komponentę nasenną jak trazodon. Ważnymi lekami na sen są również benzodiazepiny i leki do nich podobne jak zolpidem czy zopiklon, które stosuje się tylko krótkotrwale ze względu na potencjał uzależniający.
Jak działają tabletki nasenne?
Tabletki nasenne i na spokojny sen oprócz działania ułatwiające zasypianie często posiadają komponentę uspokajającą. W zależności od substancji czy składnika działają na różne receptory np. GABA-A (benzodiazepiny, zopiklon, zolpidem), serotoninowe i wychwyt zwrotny serotoniny. Roślinne substancje np. seskwiterpeny z kozłka lekarskiego działają również na receptory kwasy gamma-aminomasłowego, jednak w słabszym stopniu niż benzodiazepiny czy barbiturany. W zależności od składnika tabletki nasenne mogą ułatwić zasypianie i/lub pogłębić oraz wydłużyć sen.
Dawkowanie tabletek nasennych
Środki nasenne w zależności od mocy stosuje się zwykle na pół godziny do godziny przed planowanym pójściem spać. Nie należy przyjmować podwójnej dawki, która nie sprawi, że rano poczujemy się bardziej wyspani – wprost przeciwnie! Możemy czuć się bardzo senni i np. nie zareagować na poranny budzik. Leki te tradycyjnie przyjmuje się zwykle wieczorem popijając wodą. Alkohol nie jest wskazany podczas stosowania takich tabletek z tego względu, że nasila efekt uspokajający, może nasilić niektóre skutki uboczne leków na spanie.
Tabletki na sen bez recepty a prowadzenie samochodu
Tabletki na sen mogą powodować zmniejszenie uwagi, senność, koncentrację, zawroty głowy. Dodatkowo mogą powodować zmęczenie, sedację, zaburzenia widzenia. Objawy te utrudniają prowadzenie pojazdów jak samochód, rower czy motocykl, a także wykonywanie czynności wymagających zwiększonej uwagi. Należy podkreślić również, że może dojść do sumowania się tych działań jeśli naraz są stosowane różne tabletki nasenne i np. alkohol.
Leki na sen – skutki uboczne i przeciwwskazania
Leków na sen nie powinno stosować się w przypadku uczulenia na substancję czynną, składniki preparatu (nawet te należące do substancji pomocniczych). Inne przeciwwskazania to np. uzależnienie od niektórych leków, zaburzenia przewodzenia serca, okres ciąży i karmienia piersią, jaskra, stosowanie niektórych leków (np. silnych inhibitorów cytochromu P-450). Wymienione przeciwwskazania mogą różnić się w zależności od składu. Jednak w działaniach niepożądanych można spodziewać się niekiedy podobnych symptomów niezależnie od składu jak: senność, niewyraźne widzenie, zaburzenia widzenia, zawroty głowy, szum w uszach, uczucie zmęczenia.