Jakie suplementy pomagają w budowie masy mięśniowej?

0

Do zbudowania masy mięśniowej potrzebne są długie godziny ćwiczeń, a także odpowiednia dieta. Są one warunkiem niezbędnym, jednak istnieją preparaty, które mogą ten proces przyspieszyć. Przedstawiamy suplementy, które mogą nam pomóc w szybszym uzyskaniu wymarzonej sylwetki.

Kiedy sięgnąć po suplementy?

Jeżeli od dłuższego czasu trenujemy i odżywiamy się zdrowo, możemy pomyśleć o suplementacji, która przyspieszy budowę masy mięśniowej. Nie ma sensu robić tego na początku naszej przygody ze sportem, gdyż w momencie kiedy nie mamy jeszcze wyrobionych dobrych nawyków, nawet najlepsze suplementy nie okażą się skuteczne.

Mechanizm działania suplementów może polegać na dostarczaniu naszym mięśniom dobrze przyswajalnego białka (białko jest podstawowym budulcem mięśni). Białko znakomicie sprawdza się przed treningiem. Część preparatów, które zażywa się przed treningami zwiększa ilość krwi, która transportowana jest do mięśni, dzięki czemu pracują one efektywniej. Liczne dostępne na rynku preparaty dla sportowców zawierają w swoim składzie aminokwasy, które pomagają rozbudować tkankę mięśniową. Zanim rozpoczniemy suplementację, powinniśmy zdawać sobie sprawę z faktu, że niekiedy naszym problemem jest nadmiar tkanki tłuszczowej, przez którą mięśnie (choć obecne) są niewidoczne. Wówczas powinniśmy uzupełnić treningi dietą redukcyjną.

Beta-alanina dla sportowców

Jednym z popularniejszych suplementów diety, po który sięgają sportowcy, którzy pragną szybciej zobaczyć efekty jest beta-alanina. Jest ona aminokwasem, który zwiększa wydolność naszego organizmu podczas treningów. Substancja ta w ciągu miesiąca jest w stanie zwiększyć poziom karnozyny w naszym organizmie nawet o sześćdziesiąt procent. Dzięki niej nasze mięśnie są bardziej wytrzymałe i później się męczą.

Co więcej substancja ta może hamować apetyt, co jest ważne dla osób zmagających się z nadprogramową tkanką tłuszczową. Dziennie możemy spożyć do 6 g beta-alaniny – jedną porcję przed treningiem, a drugą po jego zakończeniu.

Białko serwatkowe jako uzupełnienie diety sportowca

blankKolejnym niezwykle często wybieranym suplementem przyspieszającym wzrost masy mięśniowej jest białko serwatkowe. Osoba, której celem jest zbudowanie masy powinna spożywać większe ilości białka. W praktyce może okazać się to trudne, gdyż wraz z białkiem spożywamy również tłuszcze i dodatkowe kalorie. Jednocześnie nasza dieta musi zawierać określoną ilość kalorii. Z tego względu spożywanie czystego białka wydaje się jak najbardziej uzasadnione.

Dodatkowo białko z serwatki jest bardzo dobrze przyswajalne i zawiera duże ilości cennych aminokwasów. Włączenie do do menu powoduje nie tylko szybszy wzrost tkanki mięśniowe, ale też sprawia, że po wysiłku mięśnie regenerują się szybciej niż zazwyczaj. Białko serwatkowe dobrze jest przyjmować przed lub po treningu. Optymalna jednorazowa dawka to 40 g. Pamiętajmy jednak, żeby traktować tego rodzaju białko jako suplement. Nie powinno nam ono zastępować wszystkich tradycyjnych posiłków.

Zanim dokonamy zakupu, koniecznie sprawdźmy jak dużo białka serwatkowego zawiera dana odżywka (im więcej, tym lepiej). Białko powinno być pochodzenia zwierzęcego. Jeżeli nie ma takiej potrzeby, nie sięgajmy po produkty zawierające białko sojowe (nie posiada ono wszystkich aminokwasów, których potrzebuje nasz organizm; dodatkowo nie ma jeszcze jednoznacznej opinii na temat wpływu soi na układ hormonalny mężczyzn). Weganie znajdą w sklepach odżywki białkowe na bazie grochu, brązowego ryżu, a nawet konopi.

Kreatyna bezpiecznym i niezawodnym suplementem

Kreatyna jest suplementem diety, który polecany jest sportowcom na wszystkich poziomach. Jej podstawowe zalety to skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Bezpieczeństwo kreatyny wynika przede wszystkim z faktu, że jest to substancja naturalna, która znajduje się w naszych mięśniach. Jej przyjmowanie sprawia, że mięśnie zaczynają szybciej się rozrastać. Dzięki temu, że zwiększa ona syntezę glikogenu, a także podnosi poziom ATP, mięśnie mogą pracować wydajnie. Za sprawą kreatyny regeneracja powysiłkowa trwa znacznie krócej niż w normalnych warunkach.

W ciągu dnia możemy spożyć do 10 g kreatyny. Przy czym dawkę tę dzielimy na dwie porcje. Żeby w pełni wykorzystać potencjał tego suplementu dobrze jest spożywać go w porze treningów – najlepiej przed i po wysiłku fizycznym.

BCAA niezawodny dla kulturysty

Osoby trenujące kulturystykę bardzo często sięgają po BCAA (aminokwasy rozgałęzione; leucyna, walina i izoleucyna). Ich przyjmowanie sprawia, że możemy pozwolić sobie na intensywniejszy trening (dodają energii, zwiększają wydolność organizmu). Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie 10 g tego suplementu w ciągu dnia.

Cynk, magnez i witamina B6

Sportowcy, którym zależy na zbudowaniu masy mięśniowej powinni uzupełniać swoją dietę także w substancje, które nie przyczyniają się bezpośrednio do budowy mięśni, są za to niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zarówno cynk, jak i magnez bardzo pozytywnie wpływają na kondycję układu hormonalnego. Poprawiają one także jakość snu, co przekłada się na lepszą regenerację naszych mięśni.

Witamina B6 uczestniczy w metabolizmie aminokwasów. Bierze także udział w przemianie glukozy w glikogen, a także rozkładzie glikogenu w mięśniach.

Boostery testosteronu

Mężczyźni budujący masę mięśniową mogą dodatkowo sięgać po boostery testosteronu. Zanim zdecydujemy się na przyjmowanie tego typu preparatów dobrze jest sprawdzić, czy poziom tego hormonu w naszym organizmie rzeczywiście jest niski. Jeżeli jego poziom jest prawidłowy, prawdopodobnie nie odczujemy pozytywnych skutków suplementacji. W przypadku, kiedy jest niski – boostery okażą się bardzo pomocne. Dzięki temu, że podniosą poziom testosteronu, będą pośrednio pozytywnie wpływać na przyrost tkanki mięśniowej.

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego suplementu diety, koniecznie upewnijmy się, że charakteryzuje się on najwyższą jakością. Tego typu preparaty dobrze jest kupować w aptekach, ewentualnie sklepach dla sportowców. Zakup z pewnego źródła to dla nas gwarancją, że produkt był odpowiednio przechowywany.

4.7/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here