Każdego roku gabinety okulistyczne odwiedzają tysiące osób. Problem nieostrego widzenia zarówno z bliska, jak i z daleka to najczęściej objaw tzw. astygmatyzmu. Nie jest to jednak choroba w dosłownym tego słowa znaczeniu, lecz wada wzroku, która utrudnia prawidłowe skupienie promieni świetlnych w siatkówce. W rezultacie widziany obraz może być nieostry, krzywy lub rozmyty. Na szczęście istnieje skuteczny sposób na zatrzymanie astygmatyzmu.
Czym jest astygmatyzm?
Astygmatyzm należy do grona najczęściej diagnozowanych wad wzroku. Ma on charakter dziedziczny, a przyczyną złego widzenia jest zniekształcenie rogówki oka. W rezultacie promienie świetlne, które trafiają do oka, zostają rozproszone, przez co widziany obraz staje się niewyraźny.
Często dolegliwość ta jest na tyle uporczywa, że uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Okulista może wówczas przepisać okulary z soczewkami cylindrycznymi, ale nie zawsze jest to odpowiednie rozwiązanie. W trudnych przypadkach skuteczne może być leczenie astygmatyzmu w centrum okulistycznym. Mowa tutaj o laserowej korekcji wzroku, która znacząco podnosi komfort życia.
Objawy astygmatyzmu — na co zwracać uwagę?
Najczęstszym objawem astygmatyzmu jest nieostre widzenie zarówno z daleka, jak i z bliska. W parze z tym mogą występować zawroty i bóle głowy, wrażenie niedowidzenia, szybkie zmęczenie podczas pracy przy komputerze czy widzenie zniekształconych, krzywych kształtów.
Astygmatyzm może przybierać wiele różnych form, które są łatwiejsze bądź trudniejsze w leczeniu. Czasami wystarcza zastosowanie korekcji okularowej lub soczewek kontaktowych, ale w wielu innych sytuacjach, konieczne będzie podjęcie dodatkowych działań. Okulary oraz soczewki mogą być niewystarczające np. w przypadku astygmatyzmu regularnego. Pacjent może mieć wówczas problem z oceną odległości i wymiarów przedmiotów. Zaburzenia widzenia przestrzennego utrudniają prowadzenie samochodu, pracę i codzienne funkcjonowanie.
W takiej sytuacji warto wypróbować laserową korekcję wzroku. Zabieg ten jest bezbolesny i całkowicie bezpieczny. Trzeba jednak podkreślić, że istnieje szereg przeciwwskazań do przeprowadzenia takiej operacji. Mowa m.in. o:
- ciąży i karmieniu piersią
- wieku poniżej 21 lat i powyżej 55 lat
- cukrzycy
- zbyt wysokiej wadzie wzroku
- jaskrze
- zaćmie
- zapaleniu oczu
- zespołu suchego oka
- odwarstwieniu rogówki
- przemieszczeniu źrenicy
Podsumowanie
Do laserowej korekty astygmatyzmu trzeba się odpowiednio przygotować po uprzedniej konsultacji z okulistą. Przykładowo, nie zaleca się spożywania alkoholu i napojów z kofeiną na 48 godzin przed planowanym zabiegiem. W dniu operacji nie powinno się też stosować perfum oraz wykonywać makijażu. Sam zabieg trwa zaledwie kilka minut i jest całkowicie bezbolesny. W ciągu 24 godzin po operacji mogą występować delikatne dolegliwości, takie jak: łzawienie oraz zaczerwienienie oczu. Warto podkreślić, że po zabiegu kluczowa jest odpowiednia higiena i suplementacja, a pełna jakość widzenia osiągana jest do około 3 miesiącach.