Jak zakładać i zdejmować maseczki ochronne?

0

Maseczki ochronne są obecnie jednym z nieodłącznych elementów życia społeczeństwa. Ich obecność na twarzy jest wymagana w sklepach oraz w pojazdach transportu publicznego, a także w przestrzeniach zamkniętych, gdzie może dojść do kontaktu z wieloma osobami.

Maseczki ochronne są obecnie jednym z nieodłącznych elementów życia społeczeństwa. Ich obecność na twarzy jest wymagana w sklepach oraz w pojazdach transportu publicznego, a także w przestrzeniach zamkniętych, gdzie może dojść do kontaktu z wieloma osobami. Mają one za zadanie chronić zarówno nas, jak i innych ludzi przed rozprzestrzenianiem się wirusów i bakterii przenoszonych drogą kropelkową. Ich obecność dodatkowo znacznie zwiększyła poziom higieny i komfortu podczas podróży czy w sklepie. Przy obowiązku noszenia maseczek ochronnych ma się pewność, że dotykane przestrzenie nie zawierają patogenów. Jednak często maseczki ochronne są noszone w sposób nieprawidłowy, przez co istnieje ryzyko przenoszenia się chorób wywołanych przez wirusy i inne patogeny. Przyczyna może również leżeć u podstaw, czyli nieprawidłowego zakładania i zdejmowania maseczki, czy też przy nieprawidłowym przechowywaniu czystych maseczek. Najlepiej zostawić nieużywane maseczki w opakowaniu, w którym zostały kupione, pod żadnym pozorem nie można ich nosić w kieszeniach czy torebkach.

Jak prawidłowo założyć maseczkę ochronną?

Pierwszym krokiem, który jest często pomijany, jest umycie i zdezynfekowanie dłoni (przy założeniu jednorazowych rękawiczek nitrylowych nie ma konieczności dokładnej dezynfekcji rąk). Zapobiega to przenoszeniu patogenów z rąk na maskę. Przy myciu rąk należy użyć wody z mydłem oraz myć dłonie dokładnie przez co najmniej 30 sekund.

Przycisnąć maseczkę ochronną do twarzy, zakrywając nos i usta, po czym założyć gumki na uszy. Należy unikać dotykania dłońmi maseczki, warto chwycić ją wtedy za uszy czy za brzegi, by nie przenosić patogennych drobnoustrojów na maskę.

Docisnąć drucik do nosa dotykając maseczki jedynie na jej brzegach. Drucik może również pomóc przy ustalaniu, gdzie jest góra, a gdzie dół maseczki, co warunkuje prawidłowe użytkowanie masek ochronnych. W przypadku, gdy zauważalne są dziury czy przerwy, warto ściągnąć mocniej gumki poprzez zawiązanie na nich supełka lub skrzyżowania ich ze sobą.

Naciągnąć maseczkę na brodę. Maseczka wtedy przylega do całości twarzy, również do policzków. Przed nałożeniem maseczki warto zorientować się, która strona maseczki jest zewnętrzna, która wewnętrzna. Zwykle maseczki ochronne są w barwach niebieskiej na przodzie oraz białej od wewnątrz. Niebieska warstwa jest hydrofobowa, zatrzymuje drobnoustroje przenoszące się drogą kropelkową, zaś biała warstwa jest hydrofilowa, pochłaniając wodę z wydychanego powietrza czy wydzielinę przy kaszlu.

Jak zdjąć maseczkę ochronną?

Przed dotknięciem maseczki ochronnej należy umyć i zdezynfekować ręce lub nałożyć rękawiczki jednorazowe nitrylowe. Należy jednak pamiętać, by nie używać tych samych rękawiczek, co przy zakładaniu — mogły się na nich osiąść szkodliwe drobnoustroje.

Należy złapać maseczkę za gumki założone na uszy, zdejmując je i odsunąć powoli od siebie maseczkę filtrującą na gumkę, unikając kontaktu z ustami, nosem i oczami.

Po zdjęciu maseczki, należy ją wyrzucić do zamykanego kosza na śmieci, nie można zostawiać maseczki na blacie, stole lub innych powierzchniach z powodu możliwości skażenia powierzchni patogennymi drobnoustrojami.

Po zakończonej czynności, należy ponownie umyć lub zdezynfekować ręce.

Zasady noszenia maseczki ochronnej

  1. Nie należy dotykać twarzy i maseczki, w razie konieczności należy najpierw odkazić lub umyć ręce.
  2. Nie należy zsuwać maseczki z twarzy, nie jest zalecane noszenie jej na brodzie.
  3. Przy pojawieniu się wilgoci na maseczce, należy wymienić ją na nową.
  4. Maseczki ochronne są jednorazowe — po każdym użyciu należy ją wyrzucić.
Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here