Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?

0

Warzywa to najzdrowsza żywność, którą możemy zaserwować naszym dzieciom. Dietetycy zalecają jedzenie przynajmniej czterech porcji warzyw dziennie. Niestety wiele dzieci wcale nie ma na nie ochoty. Zdecydowanie chętniej wybierają żywność typu fast food i słodycze, które szkodzą ich zdrowiu. Czy istnieją skuteczne sposoby, dzięki którym zachęcimy nasze dziecko do jedzenia warzyw?

Dlaczego warto jeść warzywa?

Zdarza się, że rodzice nie widzą konieczności częstego spożywania warzyw. Jeżeli sami ich unikają, stanowią negatywny wzorzec dla swoich dzieci. Warto zdawać sobie sprawę z korzyści, które dają nam warzywa. Są one najlepszym źródłem witamin i minerałów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Zawierają ponadto błonnik, który reguluje procesy trawienne.

Warzywa wzmacniają odporność naszego organizmu, chronią przed cukrzycą typu II, chorobami układu krążenia, a także niektórymi nowotworami. Dzieci, które od najmłodszych lat jedzą warzywa lepiej się rozwijają i zdecydowanie rzadziej cierpią z powodu nadwagi i otyłości.

Jeżeli maluch nie je warzyw, rodzic zamiast go do tego zmuszać powinien sam zmodyfikować swoją dietę. Dziecko prędzej czy później powinno iść za jego przykładem.

Dziecko nie chce jeść warzyw – czego nie powinniśmy robić?

Błędem, który popełniają rodzice dzieci odmawiających spożywania warzyw jest zmuszanie ich do tego. Krzyki, czy groźby to najgorsze co możemy zrobić. Co więcej zazwyczaj nie rozwiązują one naszych problemów. W ten sposób niszczymy jedynie relację z dzieckiem.

Niewłaściwe jest także obiecywanie dziecku nagrody w postaci słodyczy jeśli tylko zje warzywa. Uczymy je w ten sposób, że słodycze są czymś bardzo pozytywnym. W przyszłości może to skutkować zajadaniem negatywnych emocji łakociami. Dodatkowo nabierają one przeświadczenia, że warzywa są czymś, co jada się za karę.

Okazuje się także, że nie powinniśmy używać przy dzieciach argumentu o zdrowotnych walorach warzyw. O ile mogą być one przekonujące dla dorosłych, o tyle w przypadku najmłodszych zupełnie nie zdają egzaminu. Istnieją nawet badania, które pokazują, że taka strategia przynosi skutki odwrotne od zamierzonych.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?

Żeby dziecko zdecydowało się na zjedzenie określonej potrawy, musi ona być z jakichś względów dla niego atrakcyjna. Dzieci są wzrokowcami, dlatego im ciekawiej wygląda danie, tym większa będzie ochota na skosztowanie go. Możemy również przekonywać je o tym, że warzywa są fantastyczne w smaku (zawsze mówimy, że są pyszne, nigdy jednak, że zdrowe).

Kiedy dziecko pomimo wszystko nie chce jeść określonych warzyw, nie wpadajmy w panikę. Spróbujmy poczęstować je innymi. W wielu wypadkach przyczyną niechęci są upodobania kulinarne.

Przemycanie warzyw w posiłkach, które dziecko zna i lubi

Jeżeli dziecko konsekwentnie odmawia spożywania warzyw, dobrym pomysłem jest przemycenie ich w daniach, które są przez nie znane i akceptowane. W przypadku, kiedy dziecko lubi spaghetti, dodajemy do sosu świeże, pokrojone w drobną kostkę pomidory i paprykę. Podobnie możemy postąpić z natką pietruszki i bazylią. Pamiętajmy, żeby warzywa dodać na końcu. Poddanie ich obróbce termicznej sprawi, że stracą one wiele wartości odżywczych, a nie o to nam przecież chodzi.

Podawajmy warzywa jak najwcześniej

Zdecydowanie dobrym pomysłem jest wprowadzenie warzyw do menu dziecka najwcześniej jak to możliwe. W ten sposób przyzwyczai się do ich obecności i będzie traktowało je naturalnie. Jeżeli do tej pory nie dbaliśmy o to, trudno będzie przekonać kilkulatka, że świeże warzywa są mu niezbędne. Choć zawsze warto próbować.

Niektórzy uważają, że preferencje smakowe dziecka kształtują się już w łonie matki. Jeżeli więc chcemy zwiększyć prawdopodobieństwo, że w przyszłości nasze dziecko będzie jadło warzywa, nie zapominajmy o nich, kiedy jesteśmy w ciąży.

Zachęćmy dziecko do wspólnego gotowania

Sposobem na zwiększenie zainteresowania warzywami jest wspólne gotowanie z dzieckiem. Będzie to dla niego wspaniała zabawa i z pewnością będzie skłonne skosztować przygotowanego przez siebie posiłku. Oczywiście nie zapominajmy, żeby wśród składników, które będziemy wykorzystywać znalazły się różnorodne warzywa.

Jedzmy razem z dzieckiem

Zadbajmy o to, żeby większość posiłków dziecko spożywało razem z nami. Istnieją badania dowodzące, że wspólne rodzinne posiłki sprawiają, że najmłodsi członkowie rodziny częściej sięgają po warzywa.

Podajmy warzywa z dipem

Jeżeli same warzywa wydają się naszemu dziecku nieatrakcyjne, możemy spróbować podać je z dipem. Może być to hummus, sos jogurtowy, czy jogurt grecki z przyprawami. Maczanie pokrojonych warzyw w dipie może być przez dziecko uznane za dobrą zabawę. Dodatkowo sos zawierający tłuszcz sprawi, że witaminy rozpuszczalne w tłuszczach zostaną przez organizm przyswojone.

Pozwólmy dziecku na założenie własnego ogródka

W przypadku, gdy jesteśmy posiadaczami działki i mamy nieco wolnego miejsca, możemy zaproponować dziecku założenie własnego warzywnego ogródka. Dziecko może wybrać jakie warzywa chce w nim posadzić. Musimy się jednak liczyć z faktem, że to na nas spocznie konieczność doglądania roślin (zwłaszcza kiedy dziecko jest małe). Z pewnością jednak prowadzenie uprawy sprawi, że maluch spojrzy na warzywa przychylniej. Może nawet zechce ich spróbować.

Jeżeli nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami domu z ogrodem, możemy zdecydować się na prowadzenie hodowli na balkonie. W takich warunkach można hodować szczypiorek, sałatę, a także niektóre zioła.

Podawajmy dziecku sałatki

Jesteśmy w komfortowej sytuacji, jeżeli nasze dziecko lubi sałatki. Oprócz ulubionych dodatków możemy dodawać do nich różnorodne warzywa.

Przemyćmy warzywa w koktajlach

Świetnym sposobem na to, żeby nasze dziecko jadło więcej warzyw jest podawanie ich w formie koktajli. Możemy przygotować koktajl z jabłek, marchwi, brzoskwiń, szpinaku, choć wariantów jest o wiele więcej. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że dziecko nie wie co dokładnie pije. Nawet jeżeli nie znosi marchewki, odpowiedni smak sprawi, że bez przeszkód wypije koktajl.

4.5/10 - (1 vote)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here