Jak wzmocnić barierę ochronną skóry?

0

Skóra jest największym organem posiadanym przez człowieka. Jej główną rolą jest ochrona przez czynnikami zewnętrznymi oraz termoregulacja. Aby mogła jak najlepiej wypełniać swoje zadania, a przy tym wyglądać estetyczne i promiennie, warto zadbać o jej prawidłową barierę ochronną. Warstwa lipidowa, która powleka naskórek często ulega zniszczeniu, na skutek zbyt silnych detergentów lub czynników atmosferycznych. Jak wzmocnić barierę ochronną skóry, aby cieszyć się jej świetną kondycją?

Czym jest bariera lipidowa naskórka?

Naturalny płaszcz ochronny, który powleka całą powierzchnię skóry twarzy jest nazywany barierą lipidową. Za jego wytwarzanie odpowiedzialne są komórki naskórka oraz gruczoły łojowe, które prowadzą do wytworzenia naturalnego, tłuszczowego filmu. Dla jeszcze lepszej ochrony, bariera lipidowa została wzmocniona w składniki, takie jak: cholesterol, kwasy tłuszczowe i trójglicerydy. Odpowiedni skład naturalnego płaszcza ochronnego skóry pozwala skutecznie bronić ją przez działaniem czynników zewnętrznych, jak: warunków atmosferycznych, smogu oraz promieniowania UV. Dodatkowo, zapewnia skórze możliwość wypełniania swoich podstawowych zadań, czyli termoregulacji organizmu oraz obrony przed wnikaniem patogenów, które prowadzą do rozwoju ogólnoustrojowych chorób.

Jak wzmacniać naturalną barierę ochronną naskórka?

Aby wzmocnić naturalny płaszcz ochronny naskórka, należy traktować go bardzo delikatnie i odpowiednio dbać o jego kondycję. Odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy jest krokiem do utrzymania go w prawidłowym stanie. O czym warto pamiętać?

  • delikatny demakijaż i mycie twarzy

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy jest bardzo ważnym elementem świadomej pielęgnacji. Pierwszym krokiem powinno być usunięcie pozostałości makijażu za pomocą naturalnego olejku, a następnie zemulgowanie go za pomocą pianki lub żelu myjącego. Należy wybierać delikatne produkty, bez silnych detergentów, jak SLS, które naruszają i niszczą warstwę hydrolipidową.

  • mocne nawilżanie skóry

Kolejnym elementem właściwej troski o płaszcz lipidowy jest dostarczanie składników nawilżających. Warto sięgać po produkty z kwasem hialuronowym, wyciągami z roślin, aloesem oraz substancjami łagodzącymi podrażnienia, jak na przykład pantenol.

  • dodatkowe odżywienie – maseczka

Dwa razy w tygodniu warto sięgać po głęboko odżywiające naskórek maseczki, jak na przykład vichy mineral 89 (zobacz produkty: https://www.aptekagemini.pl/vichy-mineral-89-booster-wzmacniajaco-nawilzajacy-z-kwasem-hialuronowym-50-ml-0068733). Jej wzmacniające i regenerujące składniki aktywne, czyli drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy oraz woda termalna pomogą utrzymać optymalny poziom nawilżenia skóry. Dodatkowo wytworzą na jej powierzchni warstwę okluzyjną, która zniweluje działanie czynników zewnętrznych.

Co wpływa na osłabienie warstwy lipidowej?

Naturalną barierę naskórka można osłabić przy nieprawidłowej pielęgnacji. Częste korzystanie z silnych detergentów do mycia i oczyszczania twarzy doprowadza do zaniechania pracy przez gruczoły łojowe. Dodatkowo, warunki atmosferyczne znacząco wpływają na warstwę hydrolipidową. Silny mróz, wiatry, a także nie stosowanie kremów z SPF przez wystawieniem twarzy na działanie promieni UV sprawia, że woda bardzo łatwo odparowuje z naskórka, co doprowadza do jego przesuszenia i pojawienia się podrażnień.

Osłabioną, uszkodzoną warstwę hydrolipidową warto jak najszybciej odbudować. Nieprawidłowa ochrona przez różnego rodzaju czynnikami prowadzi do utraty jędrności skóry, pojawienie się pierwszych zmarszczek czy wyprysków i trądziku.

 

4.8/10 - (3 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here