Siłownia to miejsce gdzie przychodzimy zadbać o swoją kondycję fizyczną. To również miejsce, gdzie spotykamy się z innymi osobami, które przyszły tu w tym samym celu. Jak zachowywać się na siłowni, żeby wszyscy ćwiczący czuli się komfortowo? Istnieje kilka zasad, których warto przestrzegać. Warto się z nimi zapoznać, gdyż nie wszystkie są one oczywiste.
Pamiętajmy o przywitaniu
Kiedy wchodzimy na siłownię, dobrze jest się przywitać. Zasada ta dotyczy przede wszystkim miejsc, gdzie trenuje stosunkowo mało osób. Nie musimy podawać ręki i przedstawiać się wszystkim trenującym. Dobrze byłoby jednak powiedzieć 'cześć’ lub 'dzień dobry’, nawet jeżeli nikt nam nie odpowiada. Zwroty grzecznościowe sprawiają, że zmniejsza się dystans pomiędzy nami, a innymi ćwiczącymi.
Pamiętajmy, żeby zostawić po sobie porządek
Kiedy zostajemy użytkownikami siłowni, spoczywa na nas obowiązek utrzymywania pomieszczenia, a także znajdujących się w nim urządzeń w czystości. Dbanie o porządek to pamiętanie o tym, żeby odkładać na miejsce hantle i inne akcesoria, których używamy do treningu. Jeżeli nikt nie przestrzegałby tej zasady, po budynku siłowni ciężko byłoby się poruszać. Nie mówiąc już o tym, że mogłoby to być niebezpieczne.
W przypadku kiedy korzystamy ze sprzętu, a bardzo się pocimy, powinniśmy zadbać o to, żeby zdezynfekować urządzenie po zakończeniu treningu. Do tego celu dobrze jest wykorzystać płyn do dezynfekcji i papierowe ręczniczki. Powinny być one dostępne na każdej siłowni. Oczywiście pamiętamy również o tym, żeby zużyte papierowe ręczniki wyrzucić do kosza na śmieci.
Konieczność dbania o czystość dotyczy nie tylko sali treningowej, ale również szatni. Jeżeli wyleje się nam napój lub pokruszy jedzenia, należy posprzątać po sobie.
Warto jest zadbać również o własną higienę. Na siłowni zawsze dobrze jest mieć ze sobą ręcznik (a najlepiej kilka ręczników), które można wykorzystać na wiele sposobów. Otrzemy nimi pot spływający z czoła, możemy je także położyć na sprzęcie, z którego korzystamy – zmniejszymy tym samym prawdopodobieństwo infekcji grzybiczych. Jeżeli zapomnieliśmy wziąć ze sobą ręcznika – na wielu siłowniach istnieje możliwość jego wypożyczenia.
Rezygnujemy z intensywnych zapachów
Dezodoranty i perfumy, które dodają nam pewności siebie na co dzień, nie są mile widziane na siłowni. Znacznie lepiej jest się dokładnie umyć przed ćwiczeniami, niż zabijać nieprzyjemne zapachy w ten sposób. Należy zdawać sobie sprawę, że podczas wysiłku fizycznego nasz organizm bardzo się poci, co nasila zapach naszych perfum. Dla innych osób może być to trudne do wytrzymania. Warto jest zawczasu zdać sobie sprawę, że zapach naszych perfum może być dla nich trudny do wytrzymania. Ktoś może mieć alergię na zawarte w nich składniki.
Mieszanka potu i antyperspirantów na pewno nie zrobi dobrego wrażenia na osobach wchodzących do sali treningowej.
Dodatkowo po zakończeniu ćwiczeń i tak powinniśmy wziąć prysznic. Z tego względu wylewanie na siebie butelki perfum jest nieuzasadnione. Może jedynie utrudnić ćwiczenia innym osobom i nam samym.
Nie chodźmy na siłownię, kiedy jesteśmy chorzy
Dla wielu osób, które obiecały sobie sumiennie ćwiczyć, opuszczenie treningu na siłowni jest nie do pomyślenia. Niektórzy uważają, że jest to wyraz słabości. Z tego względu na sali treningowej możemy spotkać ludzi osłabionych, zmagających się z mniej lub bardziej poważnymi infekcjami. Po wykonaniu treningu często są oni z siebie dumni, zupełnie zapominając o pozostałych trenujących.
Kiedy idziemy na siłownię chorzy, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że ktoś się o nas zarazi. Jest to również niekorzystne dla nas samych. Intensywny trening, gdy nasz organizm jest bardzo osłabiony nie jest dobrym pomysłem. Z pewnością nie przyspieszy on dochodzenia do zdrowia. Co więcej musimy zdawać sobie sprawę, że w stanie silnego osłabienia, nasz organizm staje się bardzo podatny na grzybicę, a także innego rodzaju infekcje.
Ważne jest, żeby dbać nie tylko o liczbę wykonanych treningów, ale również o swoje zdrowie. Jeżeli więc czujemy, że dopada nas grypa – lepiej zostańmy w domu i pozwólmy naszemu organizmowi dojść do równowagi. Wówczas ćwiczenia będą nie tylko przyjemniejsze, ale też bardziej efektywne.
Korzystajmy z nieużywanego sprzętu
Oczywistym jest, że podczas treningów na siłowni korzystamy z różnego rodzaju sprzętów, między innymi hantli i sztang. Zanim jednak po nie sięgniemy, upewnijmy się, że nie korzysta z nich ktoś inny. Jeżeli nie mamy pewności, czy hantle, które leżą na podłodze są wolne, znacznie lepiej jest zapytać. Zasada ta obowiązuje również wtedy, kiedy widzimy, że ktoś co trzy minuty korzysta z jednej maszyny. Gdy mamy ochotę na trening na niej, koniecznie zapytajmy, czy nie będziemy danej osobie przeszkadzać.
Zastanówmy się zanim zaproponujemy asekurację
W przypadku ćwiczeń z ciężarami zarówno doświadczeni, jak i początkujący użytkownicy siłowni proszą niekiedy o asekurację. Powinniśmy zgodzić się na pomoc pod warunkiem, że wiemy jak asekuracja ma wyglądać. Jeżeli jesteśmy na siłowni pierwszy raz, powiedzmy to osobie, która prosi nas o pomoc. Nieprawidłowo przeprowadzona asekuracja to zagrożenie dla zdrowia, a niekiedy nawet życia osoby ćwiczącej. Musimy zdawać sobie sprawę, że nasza odpowiedzialność jest duża.
Jeżeli znamy się na asekurowaniu, możemy zaproponować swoją pomoc w momencie, kiedy widzimy, że dana osoba mierzy się z bardzo dużym obciążeniem. Z pewnością będzie nam wdzięczna. Co więcej w razie potrzeby my również będziemy mogli poprosić ją o pomoc.
Unikajmy głośnej muzyki
Wielu ludzi lubi słuchać muzyki podczas treningów. Dobra muzyka wyzwala w nas pokłady energii, sprawia, że trening staje się łatwiejszy. Problem w tym, że niektórzy prefeują słuchanie swoich ulubionych utworów bez słuchawek. Jest to kłopotliwe dla innych ćwiczących, którym taka muzyka nie musi odpowiadać. Warto zdawać sobie sprawę, że inni ludzie ćwiczą, żeby się wyciszyć, czy odstresować. Energiczna muzyka z pewnością im tego nie ułatwi.
Unikajmy rozmawiania przez telefon
Powszechnym problemem, który przeszkadza osobom korzystającym z siłowni są rozmowy przez telefon. Część ćwiczących postanawia umilić sobie dłużący się czas na bieżni i dzwoni do przyjaciółki/partnera/mamy/siostry, itp. Pozostałe osoby czy chcą tego czy nie, stają się świadkami tych rozmów, co często bywa męczące, a nawet irytujące.
Przed wejściem na salę treningową warto jest wyłączyć telefon lub wręcz zostawić go w szatni. Jeżeli czekamy na kontakt w ważnej dla nas sprawie, zabierzmy telefon ze sobą, jednak kiedy zadzwoni, opuśćmy salę na czas rozmowy.
Nie przesadzajmy z robieniem zdjęć
Osoby regularnie odwiedzające siłownię zgodnie przyznają, że denerwuje je, gdy ktoś nagminnie robi sobie (a w skrajnych wypadkach również i innym) zdjęcia.
Nawet jeżeli mamy imponującą muskulaturę, czas na siłowni powinniśmy przeznaczyć przede wszystkim na ćwiczenia. Selfie możemy zrobić sobie w domu. Zdecydowanie unikajmy robienia zdjęć innym osobom korzystającym z siłowni.
Nie skupiajmy nadmiernej uwagi na innych ćwiczących
Skupianie nadmiernej uwagi na innych ćwiczących osobach jest niemile widziane na siłowni. Oczywiście możemy spojrzeć na to jak ćwiczą inni, jednak nie powinniśmy się na nich gapić. Taka sytuacja może ich wprawić w zakłopotanie. Co więcej jest to sygnał o naszym braku kultury.
Nie gapimy się na innych niezależnie od tego czy są źle ubrani, mają nadwagę i źle wykonują ćwiczenia, czy też mają perfekcyjne ciała i chcielibyśmy się na nich wzorować.
Absolutnie zakazane jest komentowanie wyglądu innych ćwiczących (zwłaszcza, jeżeli ich ciała, czy strój odbiegają od ideału). Zanim powiemy coś nieprzyjemnego, zastanówmy się co byśmy czuli, gdyby ktoś postępował tak w stosunku do nas.
Zasada ta dotyczy również sytuacji, kiedy bardzo chcemy nawiązać z kimś kontakt. Jeżeli dana osoba nam się podoba, mamy ochotę z nią porozmawiać, umówić się, nie róbmy tego pochopnie. Uszanujmy jej prywatność, chyba że widzimy, że odwzajemnia ona nasze zainteresowanie. Z rozpoczynaniem rozmowy dobrze jest poczekać na zakończenie ćwiczeń. Nie powinniśmy przeszkadzać innym w treningu.
Pamiętajmy o obuwiu na zmianę
Problemem na wielu siłowniach jest fakt, że nie wszyscy ćwiczący przynoszą ze sobą obuwie na zmianę. Wydaje się nam, że wystarczy mieć na nogach obuwie sportowe. Często w butach, w których ćwiczymy na siłowni chodzimy też na co dzień.
Nie powinno nikogo dziwić, że zmiana obuwia jest ważna ze względów higienicznych. Warto jest kupić parę butów sportowych, które będą służyły nam tylko na siłowni. Po zakończeniu ćwiczeń zawsze je zdejmujmy, nigdy nie wracajmy w takich butach do domu. Dobrą praktyką jest pamiętanie o ich regularnej dezynfekcji, a także praniu.
Nie blokujmy sprzętu!
Zasadą, która obowiązuje na siłowni, a która nie zawsze jest przestrzegana to nie blokowanie sprzętu. Niestety część osób robi dłuższe przerwy pomiędzy ćwiczeniami, co uniemożliwia innym osobom korzystanie z danego sprzętu.
Pamiętajmy, żeby nie okupować jednego urządzenia przez długi czas. Kiedy skończymy ćwiczyć, usuńmy z niego pot i inne zanieczyszczenia. Następnie możemy zrobić sobie przerwę. Taka praktyka sprawi, że korzystanie z siłowni będzie przyjemniejsze i efektywniejsze dla wszystkich ćwiczących.
Należy pamiętać, żeby nie zostawiać na urządzeniach do ćwiczeń ręcznika i nie pozostawiać przy nich wody. Dla innych ćwiczących jest to sygnał, że nadal korzystamy z tego sprzętu.
Nie oferujmy nachalnie pomocy
Część stałych bywalców siłowni chce być pomocna i udziela rad osobom początkującym. Nie jest to wskazane, gdyż nie wszyscy sobie tego życzą. Kiedy następnym razem zauważymy osobę, która nieprawidłowo wykonuje ćwiczenia, nie upominajmy jej. Wyjątkiem są sytuacje, gdy widzimy, że ktoś naprawdę może zrobić sobie krzywdę lub czujemy, że oczekuje ona naszych wskazówek. Nie wyrywajmy się jednak z udzielaniem pomocy, gdyż może to zostać negatywnie odebrane (jako krytyka, wywyższanie się, wtrącanie się do nie swoich spraw). Siłownia to miejsce, gdzie nie brakuje trenerów i instruktorów, których osoba początkująca może zapytać o radę.