Jak wybrać skuteczny krem na przebarwienia?

0

Przebarwienia na skórze tworzą się na skutek zaburzeń melaniny, pigmentu znajdującego się w komórkach barwnikowych w warstwie podstawowej naskórka. Jakie czynniki przyczyniają się do powstawania przebarwień na skórze? Czy istnieją skuteczne metody, które pomagają zwalczać zaburzenia pigmentu?

Przebarwienia na skórze – przyczyny

Na skutek promieniowania UV, które przenika przez warstwy naskórka, komórki barwnikowe (melanocyty) zaczynają produkować melaninę. Gdy jest jej za dużo zaburza się jej transport w kierunku powierzchni skóry. Melanina rozkłada się nierównomiernie, tworząc miejscowo plamki na skórze.

Ekspozycja na promienie słoneczne jest elementem stymulującym nadprodukcję melaniny i powstawanie przebarwień, ale pojawia się również szereg innych czynników, które predysponują do pojawienia się zmian barwnikowych na powierzchni naskórka. Najbardziej istotne to:

  • starszy wiek,
  • zmiany w gospodarce hormonalnej (związane z menopauzą, ciążą, ale też stosowaniem doustnej antykoncepcji hormonalnej),
  • składniki o działaniu fotouczulającym (niektóre składniki perfum, kremów, ale także fotouczulające składniki doustne, tj. dziurawiec, retinol),
  • choroby wątroby, nadnerczy, tarczycy,
  • zmiany trądzikowe i atopowe na skórze oraz inne o charakterze zapalnym,
  • rany, otarcia, zadrapania i inne urazy naskórka,
  • skłonności rodzinne.

blankMaść na przebarwienia od słońca

Krem na przebarwienia skóry powinien zawierać składniki o działaniu rozjaśniającym. Zalicza się do nich m.in. witamina C, retinol, kwas azelainowy i niacynamid. Ważne, aby kremy na przebarwienia (https://www.aptekagalen.pl/przebarwienia.html) zawierały również składniki wpływające regeneracyjnie i pozwalające na gojenie się tkanek, tj. ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, kwasy linolowy i liponowy. Niektóre dermokosmetyki silniej wybielające zawierają również składniki, które hamują proces syntezy lub odkładania się melaniny w skórze. Do substancji o takiej aktywności zalicza się m.in. kwas kojowy, tiamidol czy też 4-butylrecorcynol.

Krem lub maść na przebarwienia od słońca powinny być aplikowane regularnie. Aby koloryt skóry się wyrównał konieczna jest nawet kilkumiesięczna kuracja. Warto pamiętać, że im wcześniej zacznie się leczenie przebarwień tym szybciej uda się je zniwelować.

Krem na przebarwienia po trądziku

Zmiany trądzikowe mają charakter zapalny. Przebarwienia potrądzikowe powstają jako zaburzenia pigmentacji wywołane zapaleniem, w miejscach gdzie ulokowane były wypryski związane z trądzikiem. Często są to nieestetyczne zmiany na twarzy, szyi oraz plecach.

Krem i maść na przebarwienia po trądziku powinny działać rozjaśniająco, złuszczająco i wygładzająco. Oprócz dermokosmetyków w leczeniu przebarwień potrądzikowych wysoką skutecznością charakteryzuje się laseroteriapa. Podczas zabiegu skóra poddawana jest działaniu wysokiej temperatury, co pozwala na usunięcie martwych warstw naskórka oraz zmian podskórnych. Dzięki temu staje się ona gładsza, a przebarwienia ulegają rozjaśnieniu.

W kontekście leczenia blizn i przebarwień potrądzikowych pojawia się również wątek odpowiedniej pielęgnacji cery trądzikowej. Dermokosmetyki do cery z trądzikiem to nie tylko żele czy kremy, ale również peelingi enzymatyczne, które złuszczają martwy naskórek i umożliwiają lepsze gojenie się zmian zapalnych. Korzystnie wpływają również na niwelowanie blizn i przebarwień potrądzikowych. Ważne jest właściwe oczyszczenie skóry trądzikowej, jak również regulacja wydzielania sebum celem zapobiegania powstawaniu wyprysków. Zatem oprócz leczenia trądziku ordynowanego przez lekarza warto postawić na właściwą pielęgnację cery trądzikowej już od najmłodszych lat.

Profilaktyka – krem przeciw przebarwieniom

Wbrew pozorom zasada zapobiegania przebarwieniom na skórze jest bardzo prosta. Należy bezwzględnie chronić ją przed promieniowaniem UV. Taką ochronę zapewniają kremy z filtrem UV SPF 30 – 50. Dla osób ze skłonnością do powstawania przebarwień lub zmagających się z trądzikiem warto sięgać po bardzo wysoką ochronę, tj. SPF 50. Co więcej zakładając nakrycie głowy oraz w upalne dni stosując przewiewną, ale zakrywającą ciało odzież można równie skutecznie chronić się przed słońcem. Kąpieli słonecznych powinny unikać szczególnie osoby starsze, stosujące leki fotouczulające, a także kobiety w ciąży i w okresie menopauzy.

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here